REKLAMA

Białołęka

bezpieczeństwo »

 

Czy grozi nam powódź?

  12 lutego 2010

Dużo ostatnio słyszymy o tym, że Warszawa i Mazowsze szykują się na zagrożenie powodziowe, że Wisła i inne większe rzeki są systematycznie pilnowane.

REKLAMA

Najstarsi mieszkańcy Białołęki pamiętają oczywiście wylewającą Wisłę i mieszkań-ców zbierających się w domostwach tych, którzy akurat żyli na wzgórzach Winnicy i Nowodworów. Ostatnią powódź pamiętają nawet 30-latkowie. Nie Wisła była jednak jej sprawcą, a zalane były tereny rolne, na których dziś stoją wielkie osiedla wschodniej Białołęki.

Rzeka Długa na co dzień nie robi wielkiego wrażenia - ot, niezbyt imponujący kanałek. Warto przypomnieć, jak bardzo potrafi być groźna. W kwietniu 1994 roku wylała na tyle mocno, że zalała kilkaset hektarów pól i wiele gospodarstw rolnych. Dziś na tych polach mieszkają tysiące nowych białołęczan, zupełnie nieświadomych zagrożenia. Czy może dojść do powtórki wydarzeń z 1994 roku, gdy przyjdą rozto-py?

Urzędnicy uposkajają i twierdzą, że wszystko jest pod kontrolą, a wały po ostatniej powodzi zostały solidnie naprawione.

- Rzeka Długa jest obustronnie obwałowana - twierdzi Stanisław Wojciechow-ski, kierownik referatu Mazowieckiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie. - Wały są konserwowane od początku ich powstania. Dwa razy w ciągu roku są koszone, a koryto rzeki czyszczone.

Innego zdania są starzy mieszkańcy Kątów Grodziskich. Ich opinia jest krótka: wały rzeki Długiej nie zostały naprawione na tyle solidnie, by chronić wielotysięczne osiedla mieszkaniowe, które powstały tu po roku 1994.

- Wały wzdłuż rzeki Długiej mają wszędzie czwartą klasę, czyli najgorszą, bo powstawały na terenach rolniczych - przyznaje Stanisław Wojciechowski. - Na wy-sokości cmentarza w Markach jest tzw. "ząbek", gdzie kiedyś była możliwość wyla-nia rzeki na pola uprawne, ale teraz nie można tego zrobić, bo są to rejony zabu-dowane.

Co na to włodarze dzielnicy? - Prowadzimy rozmowy z władzami województwa na temat modernizacji obwałowania, ale nie ma jeszcze rozstrzygnięć w tej sprawie - tyle do powiedzenia ma burmistrz Jacek Kaznowski.

I chociaż wojewoda zapewnia, że do ewentualnego zagrożenia powodziowego jest przygotowany - lepiej urzędnikom nie ufać. W 1994 roku zanim służby miejskie zareagowały, zanim dojechały do Kątów Grodziskich, zanim znalazły worki i piasek, zanim pogodziły miejscowych, którzy łopatami bili się nie mogąc dojść do porozu-mienia, w którym miejscu dodatkowo przerwać wały, żeby lało się na pola, a nie na zabudowania - pod wodą były już hektary pól i dziesiątki domów. Ścieki z rzeki Długiej rozlały się po całej okolicy.

(wt), bk, oko


Kąty Grodziskie podczas powodzi w 1994 roku
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025