REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

drogi

 

Rowerzyści czekają na nową ścieżkę przy Odrowąża. ZDM: "Nie mamy pieniędzy"

  7 września 2022

Rowerzyści czekają na nową ścieżkę przy Odrowąża. ZDM: "Nie mamy pieniędzy"
zdjęcie archiwalne; źródło: Facebook / Warszawa Na Wyrywki

Mieszkańcy Bródna i Targówka mają dość podziurawionej i niewygodnej ścieżki rowerowej z kostki przy ul. Odrowąża, na wysokości Cmentarza Bródnowskiego. Z pomocą mógł przyjść budżet obywatelski, ale nie przyjdzie. Dlaczego?

REKLAMA

Norbert Zieliński w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zaproponował modernizację za ok. 400 tys. zł odcinka ścieżki rowerowej przy Odrowąża na wysokości Cmentarza Bródnowskiego, która obecnie nie wygląda okazale.

REKLAMA

"To powinien być absolutny priorytet dla Bródna"

Obecna kostka jest popękana i nierówna w wielu miejscach, nie spełnia standardów ścieżek rowerowych, jakie buduje się teraz. Autor projektu chciał to zmienić, proponując położenie asfaltu. Jego pomysłowi przyklasnęło wielu mieszkańców.

- To jedna z najbardziej używanych ścieżek w okolicy. Warto dodać opcje przemodelowania lub wykarczowania roślinności, która zasłania widoczność w miejscach, gdzie są ustawione niebezpieczne szykany - komentuje jeden z nich. - Jedna z najgorszych kostek w Warszawie, a jest to jedyny szybki łącznik Bródna z centrum. Po odbudowaniu ścieżek wokół nowych stacji metra, to powinien być absolutny priorytet dla Bródna - od ronda Żaba do Matki Teresy, aby zapewnić łączność ze ścieżką asfaltową na Wysockiego. Miejsca na ponowne zaprojektowane ścieżki, skoro jest taka potrzeba, jest tam aż nadto - komentuje kolejny mieszkaniec.

REKLAMA

Budżet obywatelski nie przyjdzie z pomocą

Urzędnicy z Zarządu Dróg Miejskich już na etapie formalno-prawnej weryfikacji wyrzucili projekt do kosza. Jak czytamy w uzasadnieniu, ścieżka rowerowa nie spełnia aktualnych standardów dla systemu rowerowego w mieście.

- Potrzebna jest zmiana przebiegu trasy, żeby była wygodna i bezpieczna - wyjaśnia Mikołaj Pieńkos z wydziału prasowego ZDM. W związku z tym, że przebieg drogi dla rowerów wymaga korekty, niezbędne jest opracowanie wielobranżowej dokumentacji technicznej.

Opracowanie takiej dokumentacji zajmuje od siedmiu do kilkunastu miesięcy, w zależności od poziomu skomplikowania i czasu oczekiwania na uzgodnienia (w tym od instytucji niezależnych od miasta). Dokumentację opracowuje na zlecenie ZDM firma wybrana w przetargu, którego przeprowadzenie (od ogłoszenia do podpisania umowy) zajmuje ok. dwóch miesięcy. Po ukończeniu dokumentacji, konieczny jest kolejny przetarg tym razem na wykonawcę robót, który również trwa ok. dwóch miesięcy. Następnie, od trzech do kilkunastu miesięcy zajmuje sama przebudowa ścieżki. W związku z tym, ścieżka taka nie może być realizowana w ramach budżetu obywatelskiego, na którego realizację urzędnicy mają rok (w teorii, bo wiele projektów ciągnie się latami - przyp. red.). Ponadto wartość takiej inwestycji przekroczy 1 mln złotych, zaś limit na jeden projekt w budżecie obywatelskim wynosił w tym roku nieco ponad 991 tys. zł. - Takie inwestycje możemy podejmować tylko wówczas, gdy dostaniemy na ten cel pieniądze - dodaje Pieńkos.

(db/dg)

.
 

Komentarze (12)

# what

07.09.2022 10:34

nie rozumiem czemu takie inwestycje mają być z budżetu obywatelskiego, kto w końcu odpowiada za rozwiązania drogowo-komunikacyjne w Warszawie ?

# rowerowy

07.09.2022 10:48

#what napisał(a) 07.09.2022 10:34
nie rozumiem czemu takie inwestycje mają być z budżetu obywatelskiego, kto w końcu odpowiada za rozwiązania drogowo-komunikacyjne w Warszawie ?

Nie muszą i nie powinny być z BO, ale skoro ZDM nie planuje, to mieszkańcy zgłaszają w BO

# pZz

07.09.2022 21:12

Kierowcy czekaja na remont ul. Minskiej.

REKLAMA

# KierowcaWalca

08.09.2022 15:34

Szczerze mówiąc to nie wiem co i komu przeszkadza.Owszem asfalt były super, ale mi akurat ta, czasami garbata już kostka nie przeszkadza. Zreszta chodznik jest zazwyczaj pusty wiec nie widze problemy żeby jechać 1m obok ścieżki.

# Marian

08.09.2022 18:46

ZDM zajmuje się utrudnianiem życia kierowcom. Ścieżki rowerowe ich nie interesują. No chyba ża ścieżka kosztem jezdni.
Zobaczcie jakie dziadostwo jest na wale wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego

# Dani

08.09.2022 20:18

Może i scieżka przy Odrowąża jest słabej jakości ale przynajmniej jest. Bo po drugiej stronie Cementarza Bródnowskiego wzdłuż ŚW Wincentego w ogole nie ma żadnej ścieżki a rowerzyci albo ryzykują życiem jadąc ŚW Wincentego albo walą po wąziutkich chodnikach.

REKLAMA

# Madbutcher

09.09.2022 11:56

#KierowcaWalca napisał(a) 08.09.2022 15:34
Owszem asfalt były super, ale mi akurat ta, czasami garbata już kostka nie przeszkadza.
Mi też nie przeszkadza, bo mam w rowerze opony przystosowane do jazdy po mieście. Ale niektórzy są święcie przekonani, że jak oni sobie kupili rower na tzw. kabanosach, to psim obowiązkiem miasta jest zapewnienie ścieżek rowerowych o gładkości polerowanego stołu.

# ciemnogrodzianin

09.09.2022 18:50

Tego typu porblemy przy perwspektywie zimnych kaloryferów zima świadczą ze sie wielu w ... poprzewracało. Jeżdxę toą ścieżką kolarzówka na cienkich oponach i korona z głowy mi nie spadła. Na grubszych oponach to zupełnie nie przeszkadza. Fanaberie do trzeciej potęgi normalnie.

# rowerzysta123

10.09.2022 13:01

Ścieżka jest ok. Nie przesadzajmy. Jedyny i ważny problem to brak separacji ruchu przy wejściu na cmentarz. Wiem, że niektórzy tam handlują "od zawsze" ale stragany bezpośrednio przy wejściu zabierają prawie cały chodnik. Nie ma nawet przepisowego 1,5 szerokości. I piesi omijają ciąg handlwy po ścieżce. Albo powinni zostawić te 1,5 albo się przenieść.

REKLAMA

# nnn

12.09.2022 15:07

Brakuje tylko skrótu na cmentarz dla pedalarzy samobójców.

# kolarz-kierowca

14.09.2022 08:56

Pisanie że "mieszkańcy Bródna i Targówka mają dość podziurawionej i niewygodnej ścieżki rowerowej" jest grubym nadużyciem, to że Pan Norbrt chciał sobie błysnąć inicjatywą przed sąsiadami, nie świadczy o tym, że wszyscy tego potrzebują. Jakoś w/w Pan nie widzi problemu w braku ścieżki wzdłuż Św Winncentego do Żaby do Kondratowicza. Nie marnujmu pieniedzy na mało zasadne wydatki, ścieżka ma być, a nie ma być OKAZAŁA...

# Tworki otwarte

23.09.2022 00:13

#nnn napisał(a) 12.09.2022 15:07
Brakuje tylko skrótu na cmentarz dla pedalarzy samobójców.
Dla idiot...w pokroju nnn i redaktórów którzy usuwają krety...kich i obraźliwych komentarzy bram do czubków na szczęście nie brakuje.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA