REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

budżet obywatelski

 

Nowa propozycja dla rowerzystów. Rowerem do Nieporętu i Marek?

  23 lutego 2023

Nowa propozycja dla rowerzystów. Rowerem do Nieporętu i Marek?
źródło: bo.um.warszawa.pl

Śmiały rowerowy projekt za 6 milionów złotych, przeznaczony głównie dla mieszkańców Bródna i Białołęki, właśnie oceniają urzędnicy. Jednak ostatecznie to mieszkańcy zdecydują o jego dalszym losie.

REKLAMA

Sebastian Gut w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego proponuje "wylotówki" do "zielonych" gmin sąsiadujących z Targówkiem i Białołęką. Koszt nie jest mały, bo 6 mln zł.

Rowerem nad Zalew Zegrzyński

Pomysł składa się z trzech części i ma na celu wzbogacenie infrastruktury rowerowej oraz zapewnienie połączeń pomiędzy istniejącymi drogami rowerowymi. Rowerowa wylotówka z Białołęki do Jabłonny. Powstało brakujące ogniwo Rowerowa wylotówka z Białołęki do Jabłonny. Powstało brakujące ogniwo
Warszawscy drogowcy zakończyli prace na budowie krótkiego, ale bardzo potrzebnego połączenia dróg dla rowerów i hulajnóg na północnym skraju miasta. Gdy nadejdzie wiosna, skorzystają z niego rowerzyści jeżdżący na wycieczki do pałacu w Jabłonnie i lasów leżących na północ od Warszawy.
Pierwsza część obejmuje przedłużenie drogi pieszo-rowerowej wzdłuż Kanału Żerańskiego na odcinku od okolic Kobiałki do włączenia w ul. Przy Kanale wraz z zielenią i małą architekturą. Dwukilometrowy odcinek byłby przedłużeniem ośmiokilometrowej trasy z Nieporętu. Warto przypomnieć, że w tym roku białołęcki ratusz wybuduje w ramach budżetu obywatelskiego kilkusetmetrowy odcinek od granicy z gminą Nieporęt do Kobiałki.

Druga część projektu mówi o wyznaczeniu pasów rowerowych po obu stronach Radzymińskiej, na 600-metrowym odcinku istniejącej drogi na skrzyżowaniu Radzymińskiej i Bystrej do granicy miasta. Urzędnicy zapewne wykreślą tę część projektu. Na tak szerokich i ruchliwych arteriach nie maluje się pasów rowerowych, ale buduje wydzielone drogi dla rowerów i hulajnóg.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Rowerem przez Polskę

Trzecia część projektu to zapewnienie ciągłości pomiędzy istniejącą drogą rowerową wzdłuż Trasy Toruńskiej (S8) a ul. Wysockiego na krótkim odcinku od Skrajnej 1 do Wysockiego 26. Jak górnolotnie pisze pomysłodawca, drogi rowerowe przez Białołękę byłyby częścią... europejskiej trasy rowerowej prowadzającej od Grecji po Skandynawię.

- Kanał Żerański stanowi korytarz, w którym ma zostać wyznaczona międzynarodowa droga rowerowa Euro Velo 11, czyli tzw. Szlak Europy Wschodniej z północy na południe, który będzie przebiegał przez 11 europejskich państw i siedem stolic (Ateny, Skopje, Belgrad, Warszawa, Wilno, Helsinki). Będzie można dojechać nim z gorącej Grecji przez Polskę aż do zimnej Norwegii. Szlak został ujęty m.in. w planie zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego. Proponowane rozwiązanie to przedłużenie ośmiokilometrowego odcinka infrastruktury pieszo-rowerowej wraz z odtworzeniem zieleni, która została utracona przy budowie gazociągu - pisze autor projektu.

Czy warto poprzeć ten rowerowy projekt? Wizja wakacyjnego szlaku rowerowego łączącego mieszkańców stolicy, a zwłaszcza Białołęki, z Zalewem Zegrzyńskim wydaje się kusząca. Póki co projekt analizują urzędnicy. Jeśli ocena wypadnie pozytywnie, o jego dalszym losie zadecydują mieszkańcy stolicy w czerwcowym głosowaniu nad budżetem obywatelskim na 2024 rok.

(db)

.
 

Komentarze (3)

# Marcin_K.

23.02.2023 16:54

Drogi redaktorze tego artykułu, drodzy urzędnicy m. st. Warszawy, drodzy urzednicy miasta Marki,
pochwalam ten pomysł warszawiaków rozbudowy warszawskich ścieżek rowerowych aż do granic miasta i łączenie ich ze ścieżkami rowerowymi w gminach ościennych. To powoduje wzrost liczby rowerzystów w aglomeracji warszawskiej a tym samym zmniejszenie liczby samochodów w samym m.st. Warszawie. Dodatkowo też pogłębia współpracę Warszawy z gminami ościennymi ponieważ taka budowa ścieżek przez władze m.st. Warszawy do granic tegoż miasta musi być synchronizowana z istniejącymi lub budowanymi ścieżkami w sąsiednich gminach. Dlatego też chcę przedstawić śmiały i moim zdaniem bardzo potrzebny projekt "drogi rowerowej" o roboczej nazwie " Długa rowerowa" czyli budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki Długa od jej początku, tj. od Kanału Żerańskiego ( ul. Białołęcka w Warszawie) do ul. Piłsudskiego w Markach. Dodam także, że przeanalizowałem teren rzeki Długa na mapie i sądzę, że jest miejsce wzdłuż wymienionego odcinka rzeki Długa na budowę takiej ścieżki pieszo-rowerowej o szerokości 2-3 metrów.
Mógł by być to wspólny projekt m.st. Warszawy (gm. Białołęka) i gminy Marki. Więc jeśli czyta to jakiś urzędnik z tychże jednostek samorządowych proszę o rozważenie tego mojego skromnego projektu.
POZDRAWIAM SERDECZNIE
Marcin Kwiatkowski

# SeGu

23.02.2023 21:02

Wały rzeki Długiej mają być wzmacniane przez Wody Polskie. W ramach tych prac powstaną także obustronne drogi serwisowe, które zgodnie z zapisami mpzp będą mogły być wykorzystywane na ciągi rowerowe lub piesze.
Wobec braku ddr w projekcie przebudowy ulicy Kąty Grodziskie, jedyną opcją przedłużenia infra rowerowej w ciągu Głębocka-Berensona w kierunku Kanału Żerańskiego będą wały rzeki Długiej, które zapewnią także połączenie z infra w Markach.
Dojazd w rzeki z Głębockiej-Berensona będzie mógł być zapewniony poprzez ulicę Zaułek. Zgłosiłem do obecnej edycji BO projekt zawierający m.in. budowę ddr w ulicy Zaułek do SP112, którą będzie można przedłużyć w kierunku wałów (po tym, jak Wody Polskie wykonają swoją inwestycję).

# Jola59

06.03.2023 12:48

Przesiadajmy się na rowery. Super.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA