Rowerowa wylotówka z Białołęki do Jabłonny. Powstało brakujące ogniwo
18 lutego 2023
Warszawscy drogowcy zakończyli prace na budowie krótkiego, ale bardzo potrzebnego połączenia dróg dla rowerów i hulajnóg na północnym skraju miasta. Gdy nadejdzie wiosna, skorzystają z niego rowerzyści jeżdżący na wycieczki do pałacu w Jabłonnie i lasów leżących na północ od Warszawy.
"Gotowe jest brakujące ogniowo rowerowego połączenia Warszawy z Jabłonną. Chodzi o odcinek wzdłuż ulicy Modlińskiej, po jej zachodniej stronie, od ulicy Przyrzecze do granicy Warszawy" - poinformował rowerowy pełnomocnik prezydenta Warszawy Łukasz Puchalski.
Rowerem do Jabłonny
Na jednym fragmencie Modlińskiej zbudowano drogę rowerową, na drugim - asfaltowy chodnik z dopuszczonym ruchem rowerów.
Veturilo wraca na ulice. Nowe rowery, nowe zasady
Rowery miejskie Veturilo wracają 1 marca na ulice Warszawy. Od tego roku wypożyczalnie znajdować się będą w każdej z osiemnastu dzielnic. Stacje do wypożyczania pozostają, ale koniec z wyciąganiem roweru z elektrozamka. Będą też bardziej elastyczne zasady zwrotu pojazdów.
Na dalszym odcinku, żeby było miejsce na wyznaczenie trasy, trzeba było nieco zwęzić szeroką jezdnię serwisową.
"To drobna zmiana bez kompleksowej przebudowy ulicy, ale zapewnia potrzebną ciągłość trasy. Do niedawna w tym miejscu był wąski chodnik oraz jednokierunkowa jezdnia serwisowa prowadząca w kierunku Warszawy. Legalna jazda rowerem w kierunku Jabłonny była więc problematyczna" - pisze pełnomocnik.
Rowerem pod prąd
Co do zasady w takich sytuacjach ruch rowerowy puszcza się w obie strony właśnie po jezdni serwisowej. W tym konkretnym przypadku drogowcy zdecydowali się jednak na inne rozwiązanie.
"W przeciwnym wypadku na północnym krańcu trasy, na granicy miasta, rowerzyści wyjeżdżaliby pod prąd zza ekranu akustycznego w miejscu, gdzie samochody zjeżdżają z głównej jezdni ul. Modlińskiej na jezdnię lokalną" - wyjaśnia Puchalski.
(jok)
.