Poszukiwacze skarbów na Bielanach
4 lutego 2013
Jak komuś się nudzi, to na Bielanach może grać w geocaching. To idealna forma spędzenia wolnego czasu dla wszystkich, którzy lubią przygody i wypoczynek na świeżym powietrzu. Rozrywka została wymyślona przez użytkowników GPS-ów, a do Polski zawędrowała aż ze Stanów Zjednoczonych.
Skrytki są wszędzie
- Dla mnie geocaching jest inną formą turystki. Mogę poznać miejsca, których nigdy bym nie znalazł w przewodnikach. Mieszkam na Bielanach już kilka lat, a nie wiedziałem, że Dom Związku Niewidomych to zabytkowy pensjonat, położony w urokliwym parku. Co więcej - rzeźby, które otaczają budynek, są wykonane przez osoby niewidzące. To niesamowite! Nie wiem, dlaczego to robię, może dla sportu, może dla frajdy, lubię poznawać nowe miejsca, poszukiwać. Jest to dobra forma spędzenia czasu w samotności. Na wyprawy zawsze chodzę sam - opowiada nam pan Karol.
- Każdy może bawić się w poszukiwacza skarbów. Ja jestem przedstawicielem handlowym. Ta praca dostarcza wielu stresów a dzięki geocachingowi mogę nabrać dystansu, uspokoić się - dodaje.
Na Bielanach jest już 50 (!) skrytek umieszczonych w różnych miejscach takich jak cmentarz Północny, Akademia Wychowania Fizycznego, Dom Związku Niewidomych, Kampus UKSW, Las Bielański, Szpital Bielański.
- Zima to idealny moment na geocaching! Spacer po parku i Lesie Młocińskim to teraz sama frajda - biało, nie ma komarów, liści na drzewach i ludzi. Można przypinać biegówki, a nawet jechać rowerem. Sam sprawdzałem! - mówi Jan Raczyński, zwolennik geocachingu.
Skrzynka pełna skarbów
W ukrytej skrzynce zawsze znajduje się papierowy dziennik wpisów. Własnoręczne złożenie podpisu jest podstawą uznania jej za znalezioną. Oprócz tego umieszcza się w niej również różnego rodzaju przedmioty służące wymianie. Istnieją również skrytki wirtualne, których znalezienie polega na dotarciu do określonego miejsca i zebraniu informacji. Zdarza się również, że organizowane są spotkania, w trakcie których "poszukiwacze skarbów" mogą się spotkać i wymienić doświadczeniami. Pełną listę skrzynek na Bielanach znajdziemy na www.geocaching.com, polskim portalu promującym geocaching www.opencaching.pl (tam też znajduje się aktualizowana codziennie na bieżąco baza skrzynek w całej Polsce, forum geocacherów i mnóstwo przydatnych informacji dla początkujących) oraz na www.blog.geocaching.pl.
Anna Borowa