Nadal szambo i inne problemy M³ocin
30 stycznia 2013
Kanalizacja i bezpieczeñstwo na ulicach, ze szczególnym uwzglêdnieniem Encyklopedycznej, to oczko w g³owie Stowarzyszenia Mieszkañców M³ociny. "Echo" zosta³o zaproszone na zebranie jego zarz±du. - W urzêdzie dzielnicy czasem chyba zapominaj±, ¿e tu te¿ mieszkaj± ludzie - mówi± jednym g³osem.
M³ociny zachodnie to piêkne miejsce - willowe osiedle z po³o¿onymi w otoczeniu zieleni uliczkami. Enklawa, chcia³oby siê powiedzieæ. Jednak nie na miarê XXI wieku. Kto to bowiem widzia³, ¿eby w takim miejscu Warszawy nie by³o kanalizacji? Na M³ocinach wci±¿ jej nie ma, chocia¿ mia³a byæ.
- Dotarli¶my do wniosku o przyznanie funduszy europejskich na kanalizacjê M³ocin. Przyznano na to 32 mln z³. Po³o¿ono rury, wykonano 98 procent prac, ale... Postanowiono zaoszczêdziæ na ostatnich dwóch procentach. I do rury g³ównej nie ma przy³±czeñ pozwalaj±cych na pod³±czenie domów do sieci kanalizacyjnej. Ka¿dy z nas musia³by szukaæ pod³±czeñ na w³asn± rêkê. Gdyby ka¿dy tak zacz±³ robiæ, to bêd±ce i tak w z³ym stanie drogi wygl±da³yby jeszcze gorzej. Grozi³by nam horror. Mimo ¿e drogi s± naprawdê w fatalnym stanie, remontowaæ ich nie mo¿na, dopóki nie zostanie po³o¿ona kanalizacja - mówi cz³onek zarz±du Miros³aw Geneja.
- Unia przyzna³a miastu dofinansowanie w wysoko¶ci 700 mln z³. Zosta³o to uzale¿nione od osi±gniêcia efektu ekologicznego do koñca 2013 roku (pod³±czenie do kanalizacji minimum 50% gospodarstw). Musieliby¶my jednak mieæ kanalizacjê do koñca ubieg³ego roku, a nie mamy - dodaje Dagmara Gumowska.
- Dzia³amy spo³ecznie i jak na razie jeste¶my ignorowani. Wysy³amy kolejne pisma, a odpowiedzi dostajemy co najwy¿ej na po³owê. Na przyk³ad na pytanie: dlaczego kanalizacja wygl±da tak jak wygl±da, Miejskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji udzieli³o nam odpowiedzi, ¿e zosta³a wykonana tak, by istnia³y techniczne mo¿liwo¶ci jej pod³±czenia - mówi Mira Kantor-Pikus, przewodnicz±ca zarz±du.
- Rozkopano ulice, po³o¿ono g³ówne kolektory. Niedoci±gniêcie dwóch metrów do posesji zakrawa na zbrodniê. Techniczna mo¿liwo¶æ jest zawsze. Mo¿emy przekopaæ tunel i pod³±czyæ siê w Moskwie. Taka mo¿liwo¶æ oczywi¶cie teoretycznie istnieje - ironizuje Geneja.
MPWiK dziwi siê zarzutom
- Budowa kanalizacji na terenie Bielan i M³ocin, wspó³finansowana z Funduszu Spójno¶ci UE, zosta³a zakoñczona w listopadzie 2012 r. Wybudowano kana³y g³ówne o d³ugo¶ci blisko 15 km, a tak¿e przepompowniê ¶cieków i przewody t³oczne. Mieszkañcy byli informowani, ¿e ten etap obejmie wy³±cznie wykonanie kana³ów g³ównych. W pierwszym etapie by³y pieni±dze w³a¶nie na to - t³umaczy rzecznik MPWiK Roman Bugaj.
- Kolejnym etapem bêdzie przy³±czanie mieszkañców do kanalizacji. Trwa procedura przetargowa, zmierzaj±ca do wy³onienia wykonawcy dokumentacji projektowej na budowê odcinków kanalizacji od kana³ów g³ównych do granic nieruchomo¶ci. Budowa zostanie sfinansowana przez nasz± spó³kê i powinna siê rozpocz±æ w ci±gu kilku najbli¿szych miesiêcy. Odcinki od sieci g³ównej do granic nieruchomo¶ci zrealizuje MPWiK lub mieszkañcy we w³asnym zakresie (taki odcinek mo¿e byæ pó¼niej odp³atnie przekazany na maj±tek spó³ki). Wybór nale¿y do mieszkañców. Zaprojektowanie i wykonanie odcinka sieci w granicach nieruchomo¶ci le¿y po stronie jej w³a¶ciciela. Wyst±pili¶my do samorz±du mieszkañców z pro¶b± o z³o¿enie o¶wiadczeñ, je¿eli chc±, by MPWiK wykona³o odcinek sieci do granicy nieruchomo¶ci - dodaje rzecznik, przekonuj±c jednocze¶nie mieszkañców do zaplanowania tej inwestycji. - Op³ata za odprowadzenie 1 m³ ¶cieków do kanalizacji w Warszawie wynosi 6,93 z³ brutto. Wywóz tej samej objêto¶ci ¶cieków wozem asenizacyjnym generuje koszt kilkukrotnie wy¿szy. Przyj±wszy bardzo ostro¿ne szacunki jest to: 20-50 z³ za 1m³ - mówi Roman Bugaj.
Wszystko jasne, tylko dlaczego nie zaplanowano budowy kana³u g³ównego i tych do granic posesji za jednym razem? - Nie by³oby taniej? - mieszkañcóm trudno zrozumieæ tak± niegospodarno¶æ.
Czarowanie Encyklopedyczn±
Sprawê Encyklopedycznej opisywali¶my w jednym z poprzednich wydañ "Echa". Mieszkañcy ¶l± pisma do ratusza od 13 lat, a kolejne w³adze nie znajduj± funduszy, by siê tym zaj±æ. Niby jest plan poszerzenia ulicy, na której jad±ce z naprzeciwka dwa du¿e samochody nie mog± siê zmie¶ciæ, ale nadal nie wiadomo, kiedy mo¿e zostaæ zrealizowany. Wed³ug ekspertyz koszt przebudowy to 25 mln z³, z czego 18 mln musia³yby poch³on±æ odszkodowania dla w³a¶cicieli dzia³ek.
- Nie ma co siê czarowaæ, ¿e w najbli¿szym czasie bêdzie mo¿na co¶ z tym zrobiæ. Nie ma pieniêdzy - powiedzia³ "Echu" wiceburmistrz Kacper Pietrusiñski.
- Nie widzimy tu dobrej woli. ¯aden z urzêdników nie chce nas zaprosiæ nawet na krótk± rozmowê - mówi przewodnicz±cy samorz±du M³ocin Zbigniew Klukowski.
- Mo¿na by³oby poszerzyæ ulicê Królowej Jadwigi. Nie zmienimy tego, ¿e Encyklopedyczna jest drog± tranzytow±, ale zmniejszy³by siê ruch, gdyby poprawiæ 150, a nie tysi±c metrów - rzuca pomys³ Dagmara Gumowska.
Wszyscy zgadzaj± siê, ¿e Encyklopedyczna to sprawa dla M³ocin kluczowa. Jednak nie jedyna.
Bez w±sów na mo¶cie
- Problemów jest mnóstwo. Na mo¶cie Pó³nocnym, który s³u¿y wszystkim, tylko nie mieszkañcom M³ocin, w planach zgubiono dwa "w±sy" zjazdowe. Jak kto¶ nie zauwa¿y zjazdu to potem zawróciæ szans wielkich nie ma. Gdyby¶my zostawili sprawy w³asnemu biegowi, wschodnie M³ociny dzi¶ nie mia³yby tak¿e wyjazdu na Pu³kow± ani z Muzealnej, ani z Farysa. Zosta³by wyjazd Prozy, a stamt±d trzeba by³oby peda³owaæ do ZUS na Kasprowicza, ¿eby wróciæ na Wis³ostradê - dowodzi Klukowski. - A ju¿ kompletny nonsens to nazwa ostatniej stacji metra. Mój znajomy, który chcia³ mnie odwiedziæ powiedzia³, ¿e podjedzie metrem i zaraz u mnie bêdzie. A gdzie tam, przecie¿ to cztery kilometry. To jakie to M³ociny? - dodaje.
- O 400 metrów przeniesiono przystanek tramwajowy. Szybki autobus jad±cy na Bia³o³êkê mija wschodnie M³ociny. W urzêdach chyba zapomniano, ¿e tam ¿yj± ludzie, ale czy kto¶ nas wcze¶niej zapyta³? Gdy zaczêli¶my zbieraæ deklaracje w sprawie kanalizacji, to szybko zebrali¶my podpisy od 350 mieszkañców. Jednak nikt nas nie s³ucha - mówi sekretarz rady Agnieszka Gola.
Patrzê na roczne sprawozdanie z dzia³alno¶ci samorz±du M³ocin i serce ro¶nie, ile spraw pomogli za³atwiæ. Mimo niechêci urzêdników. A gdyby tak pojawi³y siê chêci? Bilans by³by o wiele lepszy.
mac