Polfa opuszcza Wolę. Co powstanie przy Karolkowej?
24 listopada 2017
Farmaceutyczny gigant szykuje się do przeniesienia produkcji poza Warszawę. W miejscu fabryki na rogu Karolkowej i Prostej ma powstać...
...
"Klawo jest!". Aptekarskie tajemnice naszej gwary
Gdy mówimy "coś jest klawe", to znaczy, że jest "fajne, dobre, doskonałe". To słowo trafiło do warszawskiej gwary za sprawą pewnego aptekarza.
osiedle mieszkaniowe, które według informacji "Gazety Wyborczej" projektuje warszawska pracownia JEMS Architekci, znana m.in. z przebudowy Hali Koszyki i powstającego przy Kolejowej osiedla 19. Dzielnica. Wieści o przeprowadzce z Woli pojawiły się po raz pierwszy w 2013 roku, niedługo po przejęciu Polfy Warszawa przez Polpharmę. Nowa fabryka powstaje na działce o powierzchni 5,2 ha w Duchnicach - 15 km na zachód od centrum Warszawy, niedaleko autostrady A2. Jak zapowiada Polpharma, będzie to jeden z największych zakładów farmaceutycznych w Europie. Znakiem rozpoznawczym fabryki w Duchnicach ma być produkcja leków biologicznych.
100 lat farmaceutyki na Woli
W XIX wieku, w złotej erze wolskiego przemysłu, na rogu Karolkowej i Prostej działała fabryka taśm gumowych, należąca kolejno do Pawła Szpigla i Adolfa Fabiana. W 1920 roku hale zostały wykupione przez rodzinę Klawe, której seniorem był 88-letni Henryk (1832-1926), założyciel popularnej apteki i laboratorium farmaceutycznego. Wkrótce na Woli ruszyła fabryka Towarzystwa Chemiczno-Farmaceutycznego d. Mgr Klawe. Zarządzana przez trzech synów Henryka firma rozwijała się dynamicznie, co kilka lat wykupując kolejne działki i powiększając zakład. W ostatnich miesiącach przed II wojną światową przy Karolkowej wytwarzano ponad 400 produktów leczniczych. Firma wydawała także czasopisma medyczne, prowadziła działalność charytatywną i wspierała luterańskie przytułki.
Podczas okupacji fabryka została przekazana prywatnej niemieckiej firmie, zaś po II wojnie światowej - upaństwowiona przez komunistów. Stanisław Klawe zmarł w 1955 roku, nie odzyskawszy rodzinnego zakładu, który został przekształcony w Wytwórnię Nr 1 Zjednoczenia Przemysłu Farmaceutycznego, przemianowaną później na Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa.
Produkcja trwa
Produkty Polfy okazały się być na tyle dobre, że państwowa fabryka przetrwała upadek komunizmu i powrót do normalnej ekonomii. W 2012 roku zakład został sprywatyzowany. Jego obecnym właścicielem jest Polpharma, największy polski producent leków, posiadający także fabryki w Rosji i Kazachstanie.
Dziś przy Karolkowej powstaje ponad 140 różnych leków, eksportowanych do kilkudziesięciu krajów. Według szacunków, w tym roku zakład opuści 37 milionów opakowań. Najlepiej sprzedającym się produktem Polfy jest Acard, stosowany w profilaktyce chorób grożących powstawaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych.
(dg)
.