REKLAMA

Targówek

historia »

 

Po trosze przewodnik, po trosze inwentarz...

  4 kwietnia 2008

Książka monograficzna o cmentarzu Bródnowskim była długo oczekiwana i rodziła się nie bez przeszkód.

REKLAMA

O tym, jak powstawała, mówiono 27 marca na uro-czystej promocji pozycji w ratuszu Targówka, dla której tłem była ciekawa wystawa malarsko-fotogra-ficzna rzeźby nagrobnej, a fragmenty książki pięknie czytał Mirosław Konarowski.

Na promocji często padało nazwisko Ryszarda Szołwińskiego, pomysłodawcy i inicjatora stworzenia monografii cmentarza Bródnowskiego, znawcy i mi-łośnika historii Pragi i Bródna z pasją opowiadającego o praskich cmentarzach Bródnowskim, Żydowskim i Cholerycznym, a także działacza Koła Przyjaciół Bródna z czasem przekształconego w Oddział Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Wzruszona, obecna jego prezes Regina Głuchow-ska przypomniała, jak rodzącą się inicjatywę przer-wała w 2003 roku nagła śmierć Ryszarda Szołwińskiego. Jednak koledzy z Koła postanowili mimo wszystko sprawę kontynuować.

Przemierzali, a zwłaszcza Czesław Czerkawski, cmentarz wzdłuż i wszerz, i wy-bierali groby do publikacji. Marzyli, by pozycja ukazała się na 120-lecie istnienia cmentarza. Lecz mimo ogromnego zaangażowania i wkładu pracy nie udało się rozpocząć prac nad przygotowaniem wydawnictwa.

W 2004 roku Oddział Bródno nawiązuje współpracę z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Targówek. Cel: doprowadzenie do wydania książki. Kolejne trzy lata to, jak relacjonowała Danuta Trzaska - dyrektorka Biblioteki - intensywna praca nad przygotowaniem materiału do wydania i druku książki. Było to nie tylko grzebanie w archiwach, studiowanie materiału przekazanego z Oddziału Bródno i płyt nagrob-nych, ale także żywe relacje rodzin i bliskich tu pogrzebanych.

Co w efekcie tych prac powstało? "... Po trosze przewodnik, po trosze inwen-tarz..."*. Przewodnik, bo opisuje historię i obyczaj cmentarny, okraszony ciekawos-tkami na przestrzeni 120 lat istnienia nekropolii - a inwentarz, bo publikacja jest "... swoistym pomnikiem naszej pamięci o pochowanych..."*, tzn. znaczna jej część zawiera "Księgę Pamiątkową" wymieniającą 6 tys. z 1,4 mln pochowanych, upo-rządkowaną według klucza topograficznego.

"... Praca zespołu spisującego z natury cmentarne nagrobki ujawniła wyraziste preferencje kilku pokoleń chowających zmarłych po II wojnie światowej. Walka zbrojna, a przede wszystkim uczestnictwo w Powstaniu Warszawskim..."*. Głównie pod takim kątem nazwiska i osoby do księgi pamiątkowej wybierano. Książka nie ma więc charakteru monografii, ani albumu, co u niektórych czytelników może budzić wyraźny niedosyt. Kształt wydawnictwa determinowały również fundusze.

Jej twórcy, pełni satysfakcji, że udało im się zwieńczyć dzieło, twierdzą że ma-teriału mają jeszcze bardzo dużo i nie mniej zapału do pracy. Marzą im się kolejne wydania. I kto wie, czy do nich nie dojdzie, bo jak pokazali przy pracy nad "Cmen-tarzem Bródnowskim" samozaparcia, pracowitości i uporu im nie brak.

Dodajmy, że prezentowane wydawnictwo zawiera plan cmentarza i wzbogaco-ne jest o płytkę CD.

Osoby zainteresowane kupnem monografii proszone są o kontakt z Biblioteką Publiczną przy ul. Św. Wincentego 65, tel. 022 814-24-07.

TO

* wszelkie cytaty pochodzą z książki "Cmentarz Bródnowski" wydanej przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy