PiS bierze powiat legionowski. Zaskakująca koalicja
26 listopada 2018
Bezpartyjni Samorządowcy zawarli porozumienie koalicyjne z Prawem i Sprawiedliwością na szczeblu powiatu legionowskiego. Tym samym prezydent Roman Smogorzewski i popierające go ugrupowania stracili wpływy w starostwie.
Podczas inauguracyjnej sesji Rady Powiatu Legionowskiego nowej kadencji Bezpartyjni Samorządowcy starosty Roberta Wróbla zawarli porozumienie koalicyjne z radnymi PiS. To dość zaskakujący, by nie rzec sensacyjny ruch ze strony radnych, którzy do tej pory mocno byli związani ze środowiskiem Platformy Obywatelskiej i prezydentem Legionowa Romanem Smogorzewskim. Przypomnijmy tylko, że sam starosta Wróbel był do niedawna członkiem PO a przed trzema laty został wręcz namaszczony na stanowisko przez obecnego rzecznika PO Jana Grabca. Także nowo wybrany wiceprzewodniczący rady powiatu Przemysław Cichocki w minionej kadencji był jednym z wiernych "żołnierzy" prezydenta Romana Smogorzewskiego w radzie miasta. Pozostali członkowie Bezpartyjnych Samorządowców światopoglądowo też byli raczej liberalni niż konserwatywni w swoich poglądach. Co się zatem zmieniło?
Obietnice
- Współpraca nie jest równoznaczna z poparciem poglądów politycznych reprezentowanych przez partnera i świadczy tylko o chęci współdziałania ponad podziałami - odczytał na sesji treść porozumienia Robert Wróbel, wyliczając precyzyjnie cele koalicjantów:
Smogorzewski pozbawiony wpływów
Porozumienie BS-PiS usiłowali storpedować radni z Koalicji Obywatelskiej (KO) i Porozumienia Samorządowego (PS), którzy utworzyli wspólny klub (KO-PS). Nie jest dla nikogo tajemnicą, że prawie wszyscy radni z tego klubu są ludźmi z ekipy prezydenta Romana Smogorzewskiego. Od kilkunastu lat Smogorzewski miał duży wpływ na radę powiatu, w której funkcję przewodniczącego piastował prezes największej legionowskiej spółdzielni mieszkaniowej Szymon Rosiak. Teraz także i to ulegnie zmianie. Nowym przewodniczącym został Leszek Smuniewski (PiS), a wiceprzewodniczącymi: Przemysław Cichocki (BS) oraz Mirosław Kado. Kandydatura tego ostatniego też dość nieoczekiwanie została zgłoszona przez radnych koalicji BS-PiS. Spowodowało to niesnaski wśród radnych koalicji KO-PS, z których komitetu startował Kado. W efekcie nie poparli go jego klubowi koledzy. Natomiast radny Tomasz Talarski złożył oświadczenie, w którym wykluczył Mirosława Kado z klubu KO-PS. Posadę starosty legionowskiego zachował Robert Wróbel, a na wicestarostę wybrano Konrada Michalskiego (PiS). W zarządzie powiatu znaleźli się także Sylwester Sokolnicki (BS), Artur Stankiewicz (PiS) i Grzegorz Kubalski (BS). Radni klubu KO-PS najwyraźniej na znak protestu - odmawiali udziału w głosowaniach. Ich zachowanie zwiastuje, że po wcześniejszych latach dobrych relacji pomiędzy starostwem a legionowskim ratuszem - pozostanie już tylko wspomnienie.
(DB)