REKLAMA

Białołęka

historia »

 

Piknik historyczny - poznaj ponurą historię stalinowskich łagrów

  27 maja 2014

alt='Piknik historyczny - poznaj ponurą historię stalinowskich łagrów'
źródło: Profil "Dead Road 2013" na Facebooku

Białołęcki piknik historyczny to nie tylko pokazy sprzętu wojskowego i grup rekonstrukcyjnych. Będzie też okazja wysłuchać świadków historycznych wydarzeń i porównać ich opowieści z nowymi kronikarzami.

REKLAMA

31 maja o godz. 16.00 na terenie Portu Żerańskiego odbędzie się spotkanie właśnie z takimi niezwykłymi ludźmi, ludźmi dwóch pokoleń, których łączy historia - historia nieludzkiej ziemi i zsyłki Polaków, ponura historia stalinowskich sowieckich łagrów. To będzie niezapomniany Dzień Dziecka. Wkrótce II Piknik Historyczny To będzie niezapomniany Dzień Dziecka. Wkrótce II Piknik Historyczny
Po sukcesie zeszłorocznego Pikniku Historycznego organizatorzy postanowili w tym roku powtórzyć to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Tym razem impreza odbędzie z jeszcze większym rozmachem. II Piknik Historyczny odbędzie się już 31 maja.

Mirosław Kęszycki - ofiara stalinowskiego totalitaryzmu. W lutym 1940 r. z rodzinnego majątku w Starym Zamoszu, w kordonie uzbrojonych enkawudystów, wspólnie z mamą został wywieziony na Syberię. Miał wówczas 7 lat. Ten patriota i świadek historii opowie o życiu zesłańców na Syberii, o drodze, jaką przebyli, o warunkach, w jakich przyszło im żyć i mieszkać, o losach Rodziców i szczęśliwym powrocie z tułaczki do kraju. Zapewne wspomni o bezcennej pamiątce, jaką przywiózł z Kozielska jego ojciec. - To będzie niezapomniana lekcja historii i patriotycznego wychowania - zapowiadają organizatorzy.

Tomasz Grzywaczewski - podróżnik i organizator historyczno-ekstremalnych wypraw, jest kronikarzem pamięci tych okrutnie doświadczonych przez los, których zesłano na tę nieludzką ziemię. W sierpniu 2013 roku wyruszył ich śladem. Tym razem celem jego kolejnej wyprawy była Północna Syberia. Tam, gdzie w 1949 r. rozpoczęto budowę jednego z najbardziej kosztownych i morderczych projektów ZSRR - portu morskiego odległego 500 km od morza i linii kolei żelaznej przebiegającej przez strefę wiecznej zmarzliny. Dzisiaj pozostałości tego projektu nazywane są "Martwą Drogą". Jedną z największych niewiadomych pozostawała kwestia Polaków pracujących przy "Budowie nr 503". Czy któryś z naszych rodaków był w obozach jakie odwiedziliśmy? Na to i inne pytania odpowie organizator wyprawy Tomasz Grzywaczewski.

Zapraszamy!

(red)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024