REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Klub rozwoju osobistego: co środę na van Gogha

  28 maja 2014

alt='Klub rozwoju osobistego: co środę na van Gogha'
Maria Jakuszko

Spotykają się co środę o 9.30 w Białołęckim Ośrodku Kultury. Z psychologiem i coachem Marią Jakuszko omawiają, dyskutują, rozważają i planują. Uczą się pracować nad sobą.

REKLAMA

Emocje, pamięć, umiejętności interpersonalne to tylko niektóre z tematów spotkań. Klubowiczki (bo obecnie w grupie są same kobiety) omawiają także ciekawe propozycje na spędzenie wolnego czasu w mieście.

- Program klubu opracowałam sama, jednak panie miały możliwość wyrażenia swojej opinii i współdecydowania o tym, na jakich tematach się skupimy, co ewentualnie dodamy lub skrócimy - opowiada Maria Jakuszko, prowadząca klub. - Na spotkaniach zwykle wyświetlana jest prezentacja na określony temat, podczas której przekazuję klubowiczkom wiedzę z różnych działów psychologii. Staram się, aby nie był to "suchy" wykład, ale żeby uczestniczki zdobyły jak najwięcej informacji, które można wykorzystać w praktyce. Potem przychodzi czas na dyskusję, pytania i ćwiczenia.

Między terapią a czytaniem poradników

Kontaktu z psychologiem zwykle szukają osoby, które potrzebują rozwiązania konkretnych problemów życiowych. Niektórzy wolą sięgać po poradniki, jednak to nie to samo co terapia. W czasie rozmowy bardzo ważna jest relacja z terapeutą, często też wykonuje się wiele ćwiczeń. Uczestnictwo w klubie rozwoju osobistego to jeszcze co innego. To zajęcia rozwojowe, na których uczestnicy rozwijają nowe umiejętności, a także pracują nad przezwyciężaniem trudności, jakie napotykają na co dzień. - Robimy wiele ćwiczeń, w czasie rozmów dzielimy się swoimi przemyśleniami, a często także doświadczeniami z własnego życia - tłumaczy pani psycholog. - Nie dla wszystkich jest to łatwe, by w grupie mówić o trudnych sprawach, ale dzięki temu można spojrzeć na ten sam problem z różnych punktów widzenia i odkryć, że inni mają podobne kłopoty. Uczestniczki zajęć przez to bardzo się do siebie zbliżyły.

- Większość z nas przychodzi tu od października. Bardzo zżyłyśmy się ze sobą - przyznają klubowiczki. - Gdy jest dłuższa przerwa w zajęciach, na przykład podczas świąt, już za sobą tęsknimy. Dlatego też często spotykamy się prywatnie.

Osoby, które pojawiły się na zajęciach, chciały zrobić coś dla siebie, zdobyć wiedzę z zakresu psychologii i rozwoju osobistego. Pomoc psychologiczna dzisiaj to nie tylko leczenie zaburzeń, ale często praca nad rozwijaniem nowych umiejętności. Na tym polega właśnie rozwój osobisty.

Kup bilet

Złość wcale nie jest zła

- Wiele uwagi poświęciłyśmy mówieniu o emocjach - opowiada Maria Jakuszko. - Na przykład złość... To taka niechciana emocja, a jest to po prostu naturalna reakcja na daną sytuację. Nie musimy wstydzić się, że czujemy złość. Pytanie tylko, co z nią zrobić. O różnych sposobach radzenia sobie z trudnymi emocjami rozmawiamy właśnie na naszych spotkaniach. Ważnym tematem jest też asertywność - mówi dalej psycholożka. - Omawiamy zwykłe codzienne sytuacje, na przykład, gdy czyjeś zachowanie w autobusie nas denerwuje. Jak się zachować w tej sytuacji, żeby zadbać o siebie, jednocześnie szanując potrzeby innych. Szukamy różnych sposobów rozwiązania tej samej sytuacji, staramy się patrzeć na ten sam problem z różnych perspektyw.

- Dla mnie odkryciem było zrozumienie, że moje potrzeby też są ważne - mówi jedna z klubowiczek. - Dawniej patrzyłam na to, czego chcą inni. Dzisiaj zwracam uwagę także na to, czego ja chcę. Wiem, że nie muszę spełniać oczekiwać innych ludzi.

Na zajęciach uczestnicy zdobędą też wiedzę na temat wybranych zaburzeń, takich jak depresja, fobia, mania - jakie są ich objawy i jak sobie z nimi radzić. - Taka wiedza może pomóc rozpoznać sygnały poważnych zaburzeń u siebie lub u naszych bliskich - tłumaczy prowadząca klub. - Nie chodzi o to jednak, by uczestnicy nauczyli się stawiać diagnozy, ale żeby wiedzieli, jak się zachować, gdy zauważą niepokojące objawy u siebie lub u innych. Kiedy udać się do lekarza, jak postępować w przypadku, gdy ktoś w rodzinie zachoruje.

To wiedza, którą można wykorzystać na co dzień, która pozwala czerpać z życia więcej satysfakcji i - jak mówią uczestniczki - szerzej otworzyć oczy na rzeczywistość dookoła.

Wciąż istnieje możliwość dołączenia do grupy.

Koszt: 40 zł za miesiąc. Kontakt: ul. Vincenta van Gogha 1, tel. 22 614-66-56, 22 884-46-25 wew. 31, e-mail: sekretariat@bok.waw.pl.

Katarzyna Zawadzka

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Kaska45

20.08.2014 19:12

A czy ten klub pomaga w rozwoju? Czy podpowiada gdzie może zostać podpisana http://umowaoprace.waw.pl ?

# Adas

12.07.2019 12:53

Najwazniejsze to podejmowac decyzje, zreszta obczajcie sobie ten link to sie dowiecie
http://komunikacjarynkowa.pl/jak-skutecznie-zarzadzac-zasobami-ludzkimi/
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy