REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Piętnaście lat pomnika Romana Dmowskiego

  10 listopada 2021

Piętnaście lat pomnika Romana Dmowskiego
źródło: Wikimedia Commons / masti

10 listopada 2006 roku krajobraz warszawskiego Śródmieścia wzbogacił się o okazałą rzeźbę, przedstawiającą jednego z ojców II Rzeczypospolitej.

REKLAMA

Pięciometrowy posąg z brązu przedstawiający Romana Dmowskiego (1864-1939) stoi od piętnastu lat na pl. Na Rozdrożu, pomiędzy Al. Ujazdowskimi i al. Szucha. Autorami rzeźby są Wojciech Mendzelewski, Maria Marek-Prus i Piotr Prus.

REKLAMA

Piętnaście lat pomnika Dmowskiego

Rzeźba przedstawia Dmowskiego trzymającego w lewej ręce akt traktatu wersalskiego, podpisanego w 1919 roku przez przedstawicielami pokonanych Niemiec oraz zwycięskich Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, a także ich sojuszników.

Podpisanie traktatu wersalskiego było formalnym zakończeniem I wojny światowej, podczas której Polska odzyskała niepodległość. Na konferencji we Francji nasz kraj reprezentowali Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski (1860-1941), którego pomnik znajduje się w pobliskim parku Ujazdowskim.

REKLAMA

"Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie"

Na cokole pomnika widnieje fragment cytatu z "Myśli nowoczesnego Polaka", opublikowanych przez Dmowskiego w 1903 roku: "Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie". Książka przedstawiała społeczne i polityczne założenia polskiego ruchu narodowego, apelowała o jedność między szlachtą a chłopstwem, krytykowała marksistowską teorię walki klas i promowała nowoczesne - jak na początek ubiegłego wieku - teorie społeczne.

Jeden z twórców II Rzeczypospolitej doczekał się pomnika dopiero 67 lat po śmierci. Wcześniej jego upamiętnieniu sprzeciwiali się komuniści a odsłonięcie rzeźby wywołało protesty środowisk lewicowych, które przypisywały Dmowskiemu antysemityzm rodem z czasów po jego śmierci.

REKLAMA

Nie chcą ronda Dmowskiego

Autor "Myśli nowoczesnego Polaka" jest od 1995 roku patronem ronda w ścisłym centrum Warszawy, na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Przeciwnicy Dmowskiego od dawna nazywają je "rondem obok Rotundy" a w ubiegłym roku zaproponowali jego przemianowanie na rondo... Praw Kobiet.

Warszawscy radni z komisji nazewnictwa już dwukrotnie odrzucili propozycję, nie znajdując powodów do pozbawiania Dmowskiego upamiętnienia w reprezentacyjnym miejscu w stolicy. W ostatnich tygodniach ogólnopolskie media informowały, że 18 listopada Rada Warszawy będzie głosowała nad zmianą nazwy ronda. W rzeczywistości porządek obrad nie jest jednak znany i jest mało prawdopodobne, by projekt zyskał poparcie większości.

(dg)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# Radzo Siedlecki

10.11.2021 15:01

Eugeniusz Sendecki nosi damskie kiecki

# Arpa61

10.11.2021 19:57

Ataki na Dmowskiego są żałosne. Prowadzili, prowadzą i będą prowadzić je ludzie, którzy w ogóle nie mają pojęcia kogo atakują i za co. Podstawą ich światopoglądu (nazwiska litościwie pominę) były, są i będą plotki i oszczerstwa. Ja takim ręki nie podaję. Na bluzgatorskich i chuligańskich "Strajkach kopyt" pod wodzą babonów nie bywam. Nie toleruję sześciokolorowych (tęcza ma SIEDEM kolorów), czerwonych, brunatnych, zielonych i innych lewicowych "osób" w swoim towarzystwie. Tak jak nie toleruję kieszonkowców, sutenerów, gangsterów, dilerów itp. marginesu społecznego.

# POLSKA

11.11.2021 11:12

Dzisiaj Marsz Niepodległości. Stop covidiańskiemu faszyzmowi! Stop zboczeńcom z LGBTABCDEFGH!

REKLAMA

# Sręcza

12.11.2021 17:33

#Arpa61 napisał(a) 10.11.2021 19:57
...sześciokolorowych (tęcza ma SIEDEM kolorów)...
Flaga tęczaków ma OSIEM kolorów. Obecnie oficjalnie prezentowanych jest tylko sześć kolorów, bo te dwa brakujące oznaczają pedofilów i zoofilów, czyli zboczenia których uprawianie (w odróżnieniu od pozostałych sześciu) tymczasowo jest zabronione. Ale przyjdzie taki czas, że i te dwa kolory staną się legalne, wystarczy tylko przeprowadzić szereg odpowiednich głosowań i sterroryzować naukowców krytycznie wypowiadających się na te tematy.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA