Pierwsze Warszawskie Dni Recyklingu
18 sierpnia 2006
Wzorem innych polskich miast - Krakowa, Łodzi, Poznania - także Warszawa będzie miała imprezę zachęcającą do segregowania odpadów.
Od 12 do 17 września br. odbywać się będą w stolicy Pierwsze Warszawskie Dni Recyklingu. To element długofalowego programu "Warszawa Stolicą Czystości". Finał 17 września podczas festynu na Polu Mokotowskim, który będzie jed-nocześnie podsumowaniem tegorocznej kampanii Sprzątania Świata.
- Chcemy podczas dni recyklingu promować wśród mieszkańców stolicy zachowania przy-jazne środowisku, zachęcać do segregacji śmieci - wyjaśnia Iwona Fryczyńska, rzeczniczka pra-sowa Zarządu Oczyszczania Miasta, współorga-nizatora imprezy obok organizacji odzysku: Reby, Rekopolu, Fundacji na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL, Stowarzyszenia Forum Opakowań Szklanych. - Zachęta jest konieczna, ponieważ ilość odpadów stale rośnie. Niezbędne staje się rozszerzenie ich odzysku i recyklingu.
Rozsądnie i ekologicznie
Impreza ma uświadomić warszawiakom, że recykling to szansa na rozsądne i eko-logiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi.Zapewne mało który z mieszkańców stolicy wie, że z 10 mln ton odpadów wyprodukowanych przez Polaków w ubiegłym roku, aż 700 tys. ton należy do warszawiaków. Oznacza to, że mieszkańcy stolicy wytworzyli siedem proc. ogólnej ilości śmieci, choć stanowią tylko 4,4 proc. ludności kraju. O ile statystyczny Polak wynosi na śmietnik rocznie 256 kg odpadów, to warszawiak produkuje ich nawet o 64 kg więcej. W 2004 roku odzyskowi poddano w Polsce zaledwie 1,4 mln ton odpadów opakowaniowych, zatem na składowiska trafia wciąż za dużo śmieci. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w tym roku nasz kraj - zgodnie z wymogami Unii Europejskiej - powinien odzyskać 43 proc. odpadów opakowaniowych.
Piknik rodzinny
Warszawskie Dni Recyklingu zaplanowano jako przedsięwzięcie edukacyjno-infor-macyjne adresowane do wszystkich mieszkańców. Na 12-17 września zaplanowano seminaria i festyn. W pierwszym dniu imprezy odbędzie się seminarium "Skuteczna edukacja recyklingowa w praktyce" przeznaczone dla nauczycieli i pracowników oświaty. Z kolei prelekcje 14 września - przygotowane z myślą o samorządowcach, zarządcach i administratorach nieruchomości oraz przedstawicielach firm gospo-darujących odpadami - odpowiedzą na pytanie "Dlaczego i jak upowszechniać selektywną zbiórkę odpadów w społecznościach lokalnych".Kulminacją warszawskiej imprezy będzie piknik rodzinny w niedzielę 17 września na Polu Mokotowskim. Organizatorzy liczą, że zgromadzi on około 10 tysięcy warszawiaków, którzy będą mogli wziąć udział w licznych konkursach i zabawach ekologicznych. Podczas pikniku czynny będzie punkt wymiany surowców wtórnych, na stoiskach zaprezentują się organizacje ekologiczne. W trakcie festynu przewidziano też liczne koncerty i występy, m.in. Sidneya Polaka.
Jolanta Zientek-Varga
Gdzie oddać zużyte baterie?
Firmą wyspecjalizowaną w zbiórce i odzysku baterii i małych akumulatorów jest REBA, założona przez pięciu największych producentów baterii obecnych w Polsce. REBA dostarcza bezpłatnie pojemniki i odbiera zgromadzone baterie. Aktualnie w Warszawie pojemniki na zużyte baterie ustawione są w większości szkół, przedszkoli, w wielu sklepach.