REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Pierwsze Warszawskie Dni Recyklingu

  18 sierpnia 2006

Wzorem innych polskich miast - Krakowa, Łodzi, Poznania - także Warszawa będzie miała imprezę zachęcającą do segregowania odpadów.

REKLAMA

Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka kam-panii Sprzątanie Świata Polska, prezes Fundacji Nasza Ziemia, zapowiada podczas finału imprezy na Polu Mokotowskim wspólne zdjęcie wszystkich warszawiaków zbierających surowce wtórne.

Od 12 do 17 września br. odbywać się będą w stolicy Pierwsze Warszawskie Dni Recyklingu. To element długofalowego programu "Warszawa Stolicą Czystości". Finał 17 września podczas festynu na Polu Mokotowskim, który będzie jed-nocześnie podsumowaniem tegorocznej kampanii Sprzątania Świata.

- Chcemy podczas dni recyklingu promować wśród mieszkańców stolicy zachowania przy-jazne środowisku, zachęcać do segregacji śmieci - wyjaśnia Iwona Fryczyńska, rzeczniczka pra-sowa Zarządu Oczyszczania Miasta, współorga-nizatora imprezy obok organizacji odzysku: Reby, Rekopolu, Fundacji na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL, Stowarzyszenia Forum Opakowań Szklanych. - Zachęta jest konieczna, ponieważ ilość odpadów stale rośnie. Niezbędne staje się rozszerzenie ich odzysku i recyklingu.

Rozsądnie i ekologicznie

Impreza ma uświadomić warszawiakom, że recykling to szansa na rozsądne i eko-logiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi.

Zapewne mało który z mieszkańców stolicy wie, że z 10 mln ton odpadów wyprodukowanych przez Polaków w ubiegłym roku, aż 700 tys. ton należy do warszawiaków. Oznacza to, że mieszkańcy stolicy wytworzyli siedem proc. ogólnej ilości śmieci, choć stanowią tylko 4,4 proc. ludności kraju. O ile statystyczny Polak wynosi na śmietnik rocznie 256 kg odpadów, to warszawiak produkuje ich nawet o 64 kg więcej. W 2004 roku odzyskowi poddano w Polsce zaledwie 1,4 mln ton odpadów opakowaniowych, zatem na składowiska trafia wciąż za dużo śmieci. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w tym roku nasz kraj - zgodnie z wymogami Unii Europejskiej - powinien odzyskać 43 proc. odpadów opakowaniowych.

Kup bilet

Piknik rodzinny

Warszawskie Dni Recyklingu zaplanowano jako przedsięwzięcie edukacyjno-infor-macyjne adresowane do wszystkich mieszkańców. Na 12-17 września zaplanowano seminaria i festyn. W pierwszym dniu imprezy odbędzie się seminarium "Skuteczna edukacja recyklingowa w praktyce" przeznaczone dla nauczycieli i pracowników oświaty. Z kolei prelekcje 14 września - przygotowane z myślą o samorządowcach, zarządcach i administratorach nieruchomości oraz przedstawicielach firm gospo-darujących odpadami - odpowiedzą na pytanie "Dlaczego i jak upowszechniać selektywną zbiórkę odpadów w społecznościach lokalnych".

Kulminacją warszawskiej imprezy będzie piknik rodzinny w niedzielę 17 września na Polu Mokotowskim. Organizatorzy liczą, że zgromadzi on około 10 tysięcy warszawiaków, którzy będą mogli wziąć udział w licznych konkursach i zabawach ekologicznych. Podczas pikniku czynny będzie punkt wymiany surowców wtórnych, na stoiskach zaprezentują się organizacje ekologiczne. W trakcie festynu przewidziano też liczne koncerty i występy, m.in. Sidneya Polaka.

Jolanta Zientek-Varga

Gdzie oddać zużyte baterie?
Firmą wyspecjalizowaną w zbiórce i odzysku baterii i małych akumulatorów jest REBA, założona przez pięciu największych producentów baterii obecnych w Polsce. REBA dostarcza bezpłatnie pojemniki i odbiera zgromadzone baterie. Aktualnie w Warszawie pojemniki na zużyte baterie ustawione są w większości szkół, przedszkoli, w wielu sklepach.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA