REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Nowe życie na Młynarskiej. "Żadnej deweloperki"

  3 kwietnia 2018

alt='Nowe życie na Młynarskiej. "Żadnej deweloperki"'

- Mieszkańcy mogą się nie martwić o przyszłość Młynarskiej - zapowiada firma Vipol, do której należy w tej części Woli kilka budynków, z przedwojenną fabryką na czele.

REKLAMA

Mowa o dawnej Fabryce Wyrobów Metalowych "Wacław Czajkowski i S-ka", znajdującej się pomiędzy Żytnią a Długosza. Podczas gdy inne rejony dzielnicy błyskawicznie zabudowują się blokami i biurowcami, tam, w sąsiedztwie cmentarzy kalwińskiego i luterańskiego, nadal czuć klimat sprzed II wojny światowej. Zwłaszcza, jeśli chodzi o skalę zabudowy, bo nowa nie przytłacza starych kamienic i ostatnich pozostałości przemysłu.

Prawie 100 lat historii

Wspomniana fabryka powstała w latach 20. ubiegłego wieku i zajmowała się produkcją artykułów z blachy mosiężnej i aluminiowej, przede wszystkim opakowań. Była jednym z największych pracodawców na Woli. Podczas wojny z Niemcami i Rosjanami w 1939 roku została zajęta przez wojsko na potrzeby produkcji granatów i masek przeciwgazowych, odgrywając swoją rolę w obronie Warszawy. Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo znacjonalizowano, a następnie budynek wydzierżawiła firma Vipol. Dziś pełni on funkcje magazynowo-biurowe.

- Co dalej z fabryką Czajkowskiego? - pytają czytelnicy. - Na jesieni rozebrano część zagrażającą zawaleniem [nie była objęta ochroną konserwatora - red.], lecz pozostawiono ceglany mur przy posesji Żytnia 48, który też jest podparty belkami. Cała okolica tej fabryki wygląda fatalnie. Czy na wiosnę zostaną podjęte prace nad uporządkowaniem? Czy są plany w stosunku do tego terenu?

Zapraszamy na zakupy

"Żadnej deweloperki"

O przyszłości dawnej fabryki Czajkowskiego udało nam się porozmawiać z Gerardem Piątkowskim, prezesem firmy Vipol, działającej na Woli od początku lat 90.

- Mieszkańcy mogą się nie martwić o przyszłość Młynarskiej - mówi prezes. - Jesteśmy częścią dzielnicy i chcemy dalej współtworzyć jej charakter. Wspomnę tylko, że to my finansowaliśmy iluminację ulicy, a wcześniej przez długi czas staraliśmy się o światła na skrzyżowaniu z Żytnią.

Jak zapewnia Piątkowski, Vipol nie chce widzieć przy Młynarskiej żadnej "deweloperki". Zabytkowy budynek ma zostać wyremontowany i przeznaczony na główną siedzibę firmy. Zniknąć mają też niebieskie ramy okien, które prezes określa jako "modę z lat 90.".

REKLAMA

Powrót do świetności?

- Myślimy o budynku z przeznaczeniem biurowym, z dużą ilością drewna i rozwiązań ekologicznych - wyjaśnia Piątkowski. - Kiedyś rozważana była nadbudowa zabytku, ale to by go zniszczyło. Rezygnujemy z tego pomysłu i idziemy w kierunku prawdziwej rewitalizacji.

Na razie Vipol pracuje nad koncepcją przywrócenia dawnej fabryki do stanu świetności. Powstaje ona w porozumieniu z krakowską pracownią Węcławowicz, mającą doświadczenie w pracy nad zabytkami. Termin rozpoczęcia rewitalizacji nie jest jeszcze znany.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Ciekawski

04.04.2018 22:00

Pytanie, co z osobą podającą się za spadkobiorcę działki i zabudowań fabrycznych, oraz reaktywowaną Spółką Akcyjną Czajkowski? Jaki jest obecnie stan własności i kiedy zostanie rozstrzygnięte postępowanie, chyba, że wpisuje się w przekręt warszawski.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025