"Norblin" wróci. Budowa za pół miliarda
6 kwietnia 2018
Przesuną zabytkowy budynek i zbudują osiem pięter biur i sklepów. Prace już ruszyły.
40 tys. m2 biur i 24 tys. m2 sklepów - taką powierzchnię będzie mieć kompleks ArtN, który powstanie w miejscu dawnej fabryki Norblina na rogu Prostej i Żelaznej.
Malarze i metalowcy. Saga rodu Norblinów
Starsi warszawiacy wciąż kojarzą teren na rogu Żelaznej i Prostej jako "Norblin". Nazwisko to było w mieście znane przez trzy stulecia.
Szesnaście wpisanych do rejestru zabytków budynków przemysłowych i administracyjnych zostanie wkomponowanych w nową zabudowę. Powstanie także parking podziemny dla ponad 750 samochodów.
Długa historia
Fabryka na rogu Żelaznej i Prostej powstała w połowie XIX wieku i zajmowała się platerowaniem, czyli nakładaniem powłok ochronnych na wyroby metalowe. Zakład działający pod szyldem "Bracia Buch", a następnie "Norblin, Bracia Buch i T. Werner" był jednym z największych przedsiębiorstw w Polsce. Podczas II wojny światowej został częściowo zniszczony, a następnie upaństwowiony przez komunistów i działał jako "Walcownia Metali Warszawa". W latach 80. zakład zamknięto. Od tego czasu część zabudowań została rozebrana, m.in. w związku z przebudową Prostej. Teraz "Norblin" wróci.
Ogromny kontrakt
Budową ArtN zajmą się firmy Warbud, Soletanche, TKT Engineering i Maat4, które za swoje usługi otrzymają - bagatela - ponad pół miliarda złotych. Pierwsze prace przygotowawcze na placu budowy rozpoczęły się w listopadzie. Na rogu Prostej i Żelaznej trwa zabezpieczanie zabytkowych budynków, a także demontaż i wywóz maszyn oraz innych elementów przewidzianych do ponownego wykorzystania po odrestaurowaniu.
Z teatrem i bazarem
Ponad dwie trzecie powierzchni ArtN (40 tys. m2) zajmą biura. 24 tys. m2 zostanie przeznaczonych na usługi, handel, rozrywkę i kulturę. W kompleksie znajdzie się m.in. teatr, kino i BioBazar, czyli targ z żywnością i produktami ekologicznymi. Powstanie także Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, w którym znajdą się m.in. unikatowe kolekcje platerów, a także odrestaurowane zabytkowe maszyny. Prace na budowie potrwają do końca 2020 roku.
(red)
.