REKLAMA

Legionowo

wypoczynek »

 

Nie jedź nad Zalew Zegrzyński samochodem!

  15 czerwca 2012

alt='Nie jedź nad Zalew Zegrzyński samochodem!'
www.jezioro.zegrzynskie.pl

Każdy ciepły weekend to okazja do wypoczynku nad Zalewem Zegrzyńskim. I gorączkowe poszukiwania miejsc parkingowych.

REKLAMA

O ile miejsca do wypoczynku jest sporo, to już z zostawieniem samochodu może być problem - okolica nie pomieści wszystkich, którzy przyjeżdżają tu czterema kółkami. Droga ciągnąca się od Nieporętu w stronę Legionowa jest obstawiona na poboczach samochodami, nawet w miejscach, gdzie robić tego nie wolno. Jak w takim razie dotrzeć nad Zalew i nie mieć przed oczyma widma odholowania samochodu, a w najlepszym razie pokonywania kilometrów pieszo z plaży do miejsca postoju? Wyjść jest kilka: komunikacja zbiorowa albo rower.

Autobusem

W okolicach Zalewu kursują trzy linie podmiejskie stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego: 705, 734 i 735. Jeżdżąca z Żerania FSO linia 705 przez Rembelszczyznę, Stanisławów Pierwszy, Nieporęt i Białobrzegi kończy kurs w Ryni (od tego roku ZTM na weekendy do końca wakacji zwiększa częstotliwość kursów do czterech na godzinę). 705 jeździ ulicami: Modlińska - Płochocińska - Rembelszczyzna: Jana Kazimierza - Stanisławów: Jana Kazimierza - Nieporęt: Jana Kazimierza - Zegrzyńska - al. Wojska Polskiego - Białobrzegi: al. Wojska Polskiego - Białobrzegi; w kursach wydłużonych - al. Wojska Polskiego - Wczasowa - Rynia: Wczasowa - Spacerowa - Główna - Rynia. 734 kursuje z podobną częstotliwością, jednak jeździ aż do Nowych Załubic na trasie: Modlińska - Płochocińska - Rembelszczyzna: Jana Kazimierza - Stanisławów: Jana Kazimierza - Nieporęt: Jana Kazimierza - Zegrzyńska - al. Wojska Polskiego - Białobrzegi: al. Wojska Polskiego - Wczasowa - Rynia: Wczasowa - Borki - Stare Załubice - Nowe Załubice. W czasie wakacji linia 734 jest zawieszana. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba linia 735 - kursuje w weekendy co dziesięć minut, jeździ między Zegrzem Południowym a Żeraniem przez Nieporęt i Stanisławów po trasie: Modlińska - Płochocińska - Rembelszczyzna: Jana Kazimierza - Stanisławów: Jana Kazimierza - Nieporęt: Jana Kazimierza - Zegrzyńska - Warszawska - Zegrze: Warszawska - Rybaki - Zegrze Południowe.

Kup bilet

Rowerem

Jeśli jednak ktoś woli połączyć błogie wygrzewanie się nad wodą z ruchem - powinien wybrać rower. Wokół Zalewu Zegrzyńskiego i w jego okolicach jest dwanaście tras rowerowych. Część z nich można wykorzystać nie tylko w celach dojazdowych - prowadzą często przez lasy, rezerwaty przyrody i inne miejsca atrakcyjne turystycznie i przyrodniczo. Ich dokładne opisy i przebieg można znaleźć na stronie www.jezioro.zegrzynskie.pl, poniżej prezentujemy skróty kilku z nich, pomijając te, które nie wiążą się z samym Zalewem.

  • Trasa obwodowa Zegrze Południowe - Dębe - Poddębie - Sikory - Góra. Długość 22,5 km, znaki zielone. Trasa biegnie wzdłuż wału przeciwpowodziowego.
    W okolicach Zalewu kursują trzy linie podmiejskie ZTM: 705, 734 i 735.
  • Trasa narwiańska Kobiałka - Nieporęt (I odcinek); Zegrze Płd. - Borowa Góra - Serock - Łacha - Gąsiorowo (II odcinek). Długość 8,5 km i 16,5 km; znaki czerwone. Świetna trasa dla tych, którzy chcą odpocząć nad wodą, niekoniecznie korzystając z kąpieli, bo wiąże się z Kanałem Żerańskim, Zalewem Zegrzyńskim i Narwią w okolicach Serocka.
  • Trasa liwecka Nieporęt - Białobrzegi - Rynia - most na Rządzy (Siwek). Długość 8,7 km; znaki niebieskie. W sam raz dla miłośników kąpieli wodnych, prowadzi głównie po wale przeciwpowodziowym.
  • Szlak serocki: Serock - Rezerwat "Wąwóz Szaniawskiego" - Skubianka - Rezerwat "Zegrze" - Moczydło - Wierzbica - Serock. 35,5 km; znaki żółte. Szlak jest pętlą prowadzącą z rynku w Serocku nad Zegrze przez rezerwaty przyrody i z powrotem.
  • Szlak południowy z trasą PKP Legionowo - Wola Aleksandra - Nieporęt - Wólka Radzymińska - Zamostki Wólczyńskie - Kobiałka - Stanisławów Pierwszy - Michałów-Grabina - Józefów - PKP Warszawa Choszczówka - Jabłonna - Rajszew - Chotomów - Legionowo. Długość 58,7 km; znaki zielone. To najdłuższy szlak rowerowy w powiecie legionowskim, niekoniecznie dla niezaawansowanych rowerzystów. Choć omija sam Zalew, rekompensuje to jazdą wzdłuż Kanału Królewskiego.

    REKLAMA

    Pociągiem

    Do 2008 roku do Zegrza można było dojechać "Zegrzykiem". Później jednak kursy zlikwidowano, a miłośnikom kolei pozostają kursy relacji Warszawa Gdańska - Tłuszcz, której pociągi zatrzymują się m.in. w Nieporęcie. Odjazd z Dworca Gdańskiego jest o 11:03 (w Legionowie pociąg jest o 11:25, w Nieporęcie - trzynaście minut później), powrót z Nieporętu o 18:41 - w sam raz na całodzienną wyprawę.

    (wt)

  •  

    REKLAMA

    Komentarze (2)

    # legio

    18.06.2012 20:37

    Autobusem w ten spęd?.Zero jakiejkolwiek infrastruktury dla wypoczywających.Brak parkingów, toalet , śmietników.Tylko Baraki i tymczasowe budy.Oczywiści radni i starosta tka pięknie promują Zalew, że tak się rozwija.Niestety rzeczywistosc jest okrutna, minęło tyle lat a bardzo niewiele sie zmieniło.

    # fsd

    28.06.2012 09:18

    jechałem zaproponowaną metodą w weekend - 2 godziny podroży z legionowa na dziką plażę. Samochodem nawet w korku to 30 minut, wiec j*** ZTM
    więcej na forum

    REKLAMA

    Najnowsze informacje na TuLegionowo

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    Najchętniej czytane na TuLegionowo

    Misz@masz

    Artykuły sponsorowane

    REKLAMA

    REKLAMA

    Boże Narodzenie 2024
    Boże Narodzenie 2024
    Boże Narodzenie 2024

    Kup bilet

    Znajdź swoje wakacje

    Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

    Polecamy w naszym pasażu

    Wstąp do księgarni

    REKLAMA

    REKLAMA

    Sylwester 2024/2025
    Sylwester 2024/2025
    Sylwester 2024/2025

    REKLAMA

    REKLAMA

    AMBRA - Twoje Perfumy
    AMBRA - Twoje Perfumy
    AMBRA - Twoje Perfumy