REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd

 

"Nazwa placu Inwalidów się nie zmieni". Ratusz dementuje własne informacje

  30 listopada 2021

"Nazwa placu Inwalidów się nie zmieni". Ratusz dementuje własne informacje
źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

Sześć dni temu urząd miasta twierdził, że Warszawska Rada Kobiet będzie chciała doprowadzić do przemianowania placu na Żoliborzu. Dziś twierdzi, że nic takiego nie nastąpi.

REKLAMA

"Izabela Sopalska-Rybak, prezeska Fundacji Kulawa Warszawa zaproponowała natomiast zmianę nazwy Placu Inwalidów: 'Zgadzam się z tym, że to nazwa obraźliwa dla osób z niepełnosprawnościami' - przyznała prof. Fuszara. Zapowiedziała, że Rada będzie chciała doprowadzić do zmiany nazwy placu" - tak wygląda fragment informacji prasowej, którą ratusz rozesłał do mediów 24 listopada wieczorem.

Sześć dni później urząd miasta zaprzeczył sam sobie.

REKLAMA

Plac Inwalidów zostaje

- Warszawska Rada Kobiet nie planuje zmieniać nazwy pl. Inwalidów - czytamy w nowym stanowisku warszawskiego ratusza. - Nie ma takiej propozycji ani w oficjalnym stanowisku Rady, ani tym bardziej ratusza. Wątek nazwy pl. Inwalidów pojawił się w rozmowie pomiędzy członkiniami Rady podczas posiedzenia inaugurującego nową kadencję. Członkinie Rady mają prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów, co nie oznacza, że przekładają się one na oficjalne rekomendacje i projekty do realizacji. Władze Warszawy nie planują zmieniać nazwy pl. Inwalidów, odnoszą się z szacunkiem do jej historycznego znaczenia.

Zgłoszona przez Sopalską-Rybak propozycja zmiany nazwy pl. Inwalidów spotkała się z powszechnym rozbawieniem i oburzeniem. Pomysł został uznany za absurdalny także przez znaczną część środowisk lewicowych. Warszawiacy doskonale wiedzą, że licząca sobie niemal sto lat nazwa jest wyrazem troski, jaką po odzyskaniu niepodległości Polacy otaczali okaleczonych podczas walk weteranów I wojny światowej. Według aktualnego słownika języka polskiego wydanego przez PWN "inwalida" to określenie człowieka, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy. Zdaniem językoznawców nie ma w nim niczego obraźliwego, jest to co najwyżej słowo przestarzałe.

REKLAMA

Warszawska Rada Kobiet - czym jest?

- W Warszawskiej Radzie Kobiet, powołanej przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, zasiadają prawie wyłącznie aktywistki lewicowe i feministyczne, m.in. prof. Małgorzata Fuszara i dr hab. Magdalena Środa - pisaliśmy dwa lata temu. - Jak zapewnia ratusz, o jej powołanie apelowały "liczne organizacje kobiece", a także Uniwersytet Warszawski.

(dg)

.
 

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# Marian

30.11.2021 17:43

I taka jest oferta lewaków. PIS jest durny ale oni to kompletne dno. Nie ma na kogo głosować.

# czlowiek bez praw

30.11.2021 20:16

Rozumiem, ze w ramach rownosci funkcjonuje Warszawska Rada Mezczyzn.

# Taka fuszera

01.12.2021 00:59

#czlowiek bez praw napisał(a) 30.11.2021 20:16
Rozumiem, ze w ramach rownosci funkcjonuje Warszawska Rada Mezczyzn.
Tak, w więzieniu na Białołęce...

# Kocur

01.12.2021 09:58

"Warszawiacy doskonale wiedzą......" i tu jest pies pogrzebany. xD
Swoją drogą obadajcie jej instagram. Ćwieki na ryju, jakieś afrykańskie kolczyki w małżowinach usznych.... typowo lewacki, regresywny przygłup.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA