REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

komunikacja

 

Na Modlińskiej jest zielona fala, ale pod warunkiem

  18 września 2012

Na Modlińskiej jest zielona fala, ale pod warunkiem

Niejeden mieszkaniec Warszawy czy Legionowa skarży się na fatalną płynność ruchu na Modlińskiej aż do mostu Grota. Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie...

REKLAMA

Kierowca pisze: "Jadąc przepisowo w granicach 60-70 km/h, startując od końca obwodnicy Jabłonny natrafimy prawie na każde czerwone światło na skrzyżowaniach aż do mostu Grota. Fala zielonego światła działa dopiero przy prędkości około 90-100 km/h. Trzeba zadać pytanie inżynierowi ruchu, który zarządza tym miejscem, czy dokładnie o to chodziło, gdy projektowano czas sygnalizacji na tym odcinku. A może temat "zielona fala" jest nieznany?".

Zapytaliśmy w Zarządzie Dróg Miejskich, czy "zielona fala", czyli takie skoordynowanie świateł w ciągu ulicy, by jadący nią kierowcy nie natykali się na przestoje na skrzyżowaniach, istnieje na Modlińskiej, a jeśli nie - czy można takie rozwiązanie wprowadzić?

Okazuje się, że nie tylko istnieje, ale działa i to całkiem nieźle. Jest jednak pewien kruczek. Jaki? Odpowiedź rzecznika ZDM rozwiewa wszelkie wątpliwości.

- Każdy, kto twierdzi, że jadąc 60-70 km/h jedzie przepisowo powinien przejść szybki kurs reedukacji. W mieście, na Modlińskiej, obowiązuje 50 km/h w dzień, 60 w nocy. Gdyby kierowca podzielił 100 km/h na 50, wyszłoby mu, że powinien jechać dwa razy wolniej, aby złapać zieloną falę - nie bez złośliwości, acz celnie podsumowuje Adam Sobieraj.

A teraz najlepsze: sprawdziliśmy. Rzeczywiście - jadąc absolutnie przepisowo, zielona fala się sprawdza... Tylko dlaczego na Modlińskiej nie można zaplanować nieco większej prędkości przepisowej?

(wt)

 

Komentarze (11)

# kierowca

19.09.2012 08:49

50 km/h???!!! Przecież 60-70 to idealna prędkość dla Modlińskiej. Inżynierze ruchu, przemyśl to!

# Alfista

19.09.2012 10:30

Przecież wdłuż Modlińskiej stoją znaki ograniczające prędkość do 60km/h!

# Mieszkaniec Nowodworów

19.09.2012 11:05

Tym, którzy są zbulwersowani ustawieniem świateł na Modlińskiej proponuję pokonanie podobnej trasy z drugiej strony Wisły po pokonaniu mostu Północnego.
Przykładowa trasa do stacji metra Marymont. Jadąc Modlińską: startujemy od białołęckiego Ratusza napotykamy światła przy Ekspresowej i Konwaliowej, a następne już po pokonaniu Grota przy stacji metra Marymont (ul. Włościańska). Jadąc przez most Północny: światła przed wjazdem na TMP, potrójne światła przy zjeździe z TMP na Marymoncką, przejście dla pieszych koło cmentarza włoskiego, skrzyżowanie z ul. Przy Agorze, kolejne przejście dla pieszych, skrzyżowanie z ul. Lindego, seria sygnalizacji przy szpitalu Bielańskim, skrzyżowanie przy AWF, skrzyżowanie z Podczaszyńskiego, skrzyżowanie ze Słowackiego i wreszcie skrzyżowanie z Włościańską przy stacji metra Marymont. Blisko połowa z tych sygnalizacji sterowana ręczne przez pieszych. łącznie to dopiero horror. W skrajnym wypadku stoi się na każdym. Dlatego zachęcam zbulwersowanym Modlińską przejazd tą drugą trasą. Po czymś takim będzie im się wydawać, że na Modlińskiej w ogóle nie ma sygnalizacji świetlnej. Jest to także odpowiedź dlaczego most Północny nie cieszy się aż takim zainteresowaniem jakim powinien.

REKLAMA

# riko

19.09.2012 14:24

#Alfista napisał(a) 19.09.2012 10:30
Przecież wdłuż Modlińskiej stoją znaki ograniczające prędkość do 60km/h!

dokładnie masz rację, co ten urzędas chrzani, tam są znaki z 60,
a poza tym należy zauważyć ze droga nie jest pusta, tylko na światłach stoją zwykle samochody i czekają na zmianę, a potem ruszają i się rozpędzają
ostatnio ćwiczyłem jazdę od Jabłonny do Żerania, miałem czerwoną falę, każde światła na czerwono się zapalały kiedy do nich podjeżdżałem - to chyba na odwrót niż gada ten urzędnik, bo gdybym przyśpieszał do 100 to by się udawało zdążyć

# Forsaken

19.09.2012 15:41

Ten pseudo urzędas pitoli głupoty. Potwierdzam obecność ograniczenia do 60, więc standard, że leci się deko więcej. Wtedy przy powiedzmy 70km/h łapie sie często czerwone, a zielona fala działa przy 50km/h. Pan Sobieraj niech ruszy swoje zacne 4 litery zza biurka i sam wezmie udział w kursie reedukacji.

# franz

21.09.2012 18:24

Takimi obraźliwymi komentarzami nic się nie wskóra. Wręcz przeciwnie.
Zastanówcie się zanim cokolwiek napiszecie.

REKLAMA

 tarantula01

23.09.2012 01:56

Panu rzecznikowi chodziło pewnie o odcinek Kowalczyka - most Grota i przypadkiem rozciągnął obowiązujące tam 50 km/h na całą Modlińską. Inne odcinki Modlińskiej mają 60 km/h, nie licząc krótkiego fragmentu przy TMP (40 km/h).

 tarantula01

23.09.2012 01:56

Panu rzecznikowi chodziło pewnie o odcinek Kowalczyka - most Grota i przypadkiem rozciągnął obowiązujące tam 50 km/h na całą Modlińską. Inne odcinki Modlińskiej mają 60 km/h, nie licząc krótkiego fragmentu przy TMP (40 km/h).

 ragozd

27.09.2012 01:24

Aktualnie przepisowe 60 km/h to 70 km/h faktyczne - bo jest legalny nawis +10 km/h. Więc szybki kurs reedukacji dla Sobieraja - jadąc tam 70 km/h nikt nie ma prawa dostać mandatu na ograniczeniu do 60 km/h!
Pan (wt) zaś powinien zweryfikować przed napisaniem artykułu podane informacje :P

REKLAMA

 ragozd

27.09.2012 01:44

dodatkowo, błyskotliwy (?) urzędas miałby racje z tym dzieleniem 100 km/h na 2 tylko wtedy, kiedy czas przejazdu odcinkiem pomiędzy światłami byłby wielokrotnością czasu trwania czerwonego światła, a i to tylko pomiędzy dwoma punktami. Każda kolejna sygnalizacja już nie pozwala na takie proste dzielenie :)
Zakładając że przy 100 km/h zielona fala jest, nie oznacza to że przy 50 km jest również !
To była błyskotliwość dla ignorantów, którym niewątpliwie jest (wt) :)

# Winnica

28.09.2012 10:07

Panie radny Tumasz! Jak się pan tak zna na ograniczeniach na Modlińskiej, to zajmie się pan tematem zielonej fali?

# KamilWNR

14.07.2020 15:32

Dzięki pejowi fb pan samochodzik przeciw aktywistom który bardzo polecam mogłem przenieść sie w czasie i zobaczyć że antysamochodow rak toczący miejskie instytucje był już dekade temu

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA