Wielka Kora ze Starych Bielan. Mural przy Żeromskiego gotowy
7 czerwca 2021
Od śmierci wokalistki Maanamu nie minęły nawet trzy lata, a już doczekała się okazałego upamiętnienia na Starych Bielanach.
Na szczytowej ścianie socrealistycznej kamienicy na rogu Żeromskiego i Kleczewskiej można już oglądać mural przedstawiający Olgę Sipowicz (1951-2018), znaną jako Kora wokalistę zespołu pop-rockowego Maanam. Grafika wykonana przez Good Looking Studio różni się od projektu Tomasza Majewskiego, zaprezentowanego w kwietniu przez bielański ratusz.
Nowy mural w Warszawie
Z projektu wynikało, że Kora zostanie upamiętniona na drugim końcu budynku, przy skrzyżowaniu z Płatniczą. Prezentowany w kwietniu rysunek nie jest jedynie lustrzanym odbiciem, ale różni się w wielu detalach. Brakuje kwiatów okalających oko wokalistki oraz przysłaniających kolię, kolczyk całkowicie inny, rysy twarzy - znacznie ostrzejsze a wykonanie nosa budzi pewne wątpliwości.
Część mieszkańców Bielan zastanawia się także, czy ściana budynku wpisanego do gminnej ewidencji zabytków to właściwe miejsce na mural. Skoro ma być zachowany dla przyszłych pokoleń i eksponowany w teoretycznie niezmienionej formie, dlaczego można tak radykalnie zmienić jego wygląd? Wątpliwości tych nie podziela stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, który zgodził się na wykonanie grafiki.
Upamiętnienia Kory w Warszawie
- Symboliczne odsłonięcie 8 czerwca, w dniu, w którym Kora obchodziłaby 70. urodziny - zapowiada urząd dzielnicy. - Wtedy też, przy budynku gdzie wykonano mural posadzimy 320 krzewów róż.
Zmarła w 2018 roku wokalistka doczekała się już kilku upamiętnień w przestrzeni naszego miasta. Na ścianie domu Olgi Sipowicz przy Płatniczej 59 znajduje się neon "Miłość to wieczna tęsknota - Kora". Z kolei w Śródmieściu, na tyłach pałacu Branickich na rogu Nowego Światu i Smolnej, powstał mural według projektu Brunona Althamera.
Grób wokalistki znajduje się na Cmentarzu Wojskowym przy Powązkowskiej, niedaleko pomnika ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku.
(dg)