Nie dotykaj gąsienic kuprówki rudnicy. Leśnicy ostrzegają
Leśnicy z Nadleśnictwa Lubliniec zwracają uwagę na problematyczne gąsienice kuprówki rudnicy, które wiosną pojawiają się masowo na liściach drzew i krzewów liściastych. Owady te, najczęściej widoczne na dębach i drzewach owocowych, są pokryte włoskami o silnym działaniu alergicznym, które mogą powodować obrzęki, podrażnienia skóry, a także wysypki - czytamy w Onecie.
Wiosenne żerowanie gąsienic kuprówki rudnicy jest szczególnie intensywne w miejscach nasłonecznionych, takich jak aleje drzew, skraje drzewostanów czy pojedyncze drzewa. Leśnicy informują, że gradacje, czyli masowe występowania owadów, są poważnym zagrożeniem dla roślinności, ponieważ prowadzą do całkowitego zniszczenia ulistnienia zaatakowanych drzew i krzewów. Problem ten trwa w niektórych regionach już od trzech lat - czytamy na Facebooku Nadleśnictwa Lubliniec.
Leśnicy wyjaśniają, że problem z kuprówką rudnicą wykracza poza samą degradację roślinności. Włoski pokrywające gąsienice i odwłoki dorosłych owadów mają silne właściwości alergiczne. Kontakt z nimi może prowadzić do swędzenia skóry, obrzęków oraz wysypki. "Lepiej więc nie dotykać tych owadów" - apelują specjaliści.
Nadleśnictwo zaleca również unikanie przebywania pod drzewami zaatakowanymi przez te gąsienice, szczególnie podczas ciepłych i słonecznych dni, kiedy obecność kuprówki jest bardziej zauważalna - podaje Onet.
Leśnicy tłumaczą, że z początkiem czerwca owady przechodzą przepoczwarzanie, by w postaci dorosłej sporządzać jesienią gniazda na gałęziach drzew. Widoczne po opadnięciu liści oprzędy służą im za schronienie na okres zimy. Najskuteczniejszą domową metodą na walkę z owadem jest przycinanie zaatakowanych gałęzi oraz ich utylizacja, co pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się problemu w przyszłych sezonach.
Źródło: onet.pl