REKLAMA

Misz@masz
  30 kwietnia 2024  

Jak szybko starzeje się mózg i co możesz zrobić, by wyhamować ten proces

Starzenie się jest nieuniknionym procesem, który dotyka każdej komórki naszego organizmu. Często skupiamy się na zmarszczkach i innych wizualnych oznakach tego procesu, lecz najbardziej dotkliwe objawy starzenia się dotyczą funkcji poznawczych naszego mózgu - pisze Onet.

REKLAMA

W niektórych przypadkach, mózg starzeje się szybciej niż reszta ciała, co może prowadzić do niezrozumiałych trudności poznawczych. Eksperci zalecają, aby nigdy nie lekceważyć takich objawów, gdyż mogą one być spowodowane innymi chorobami.

Według badań, nasze zdolności poznawcze zaczynają spadać już w wieku 45 lat. To naturalna część procesu starzenia się organizmu. Jednak w niektórych przypadkach, pogorszenie funkcjonowania mózgu następuje zbyt szybko. Specjaliści, tak jak dr Bohl, wskazują na pewne "czerwone flagi", które mogą świadczyć o tym, że mózg starzeje się szybciej niż reszta ciała.

Z wiekiem niektóre części mózgu kurczą się, a połączenia pomiędzy komórkami mózgowymi obumierają. Skutki tych zmian są odczuwalne - nasze umysły stają się mniej ostre, a różnice w funkcjonowaniu są zauważalne. Czasem jednak mózg spowalnia zbyt wcześnie, a zmiany są zbyt agresywne. Bezpośrednią przyczyną może być niedobór pewnych składników odżywczych lub inne choroby. Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie zmiany, nie zwlekaj i skonsultuj się ze swoim lekarzem. Poniżej przedstawiamy pięć symptomów, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

1. Problemy z równowagą: problemy z równowagą mogą zaczynać się już około 50. roku życia. Często jest to spowodowane zmniejszaniem się masy mięśniowej, ale może to być również oznaką zmian w mózgu.

2. Problemy z poruszaniem się lub koordynacją: problemy z koordynacją i wykonywaniem precyzyjnych ruchów mogą być pierwszymi symptomami rozwijającej się po cichu demencji.

3. Zapominanie słów i/lub problemy z pamięcią: zapominanie jakiegoś słowa od czasu do czasu jest normalne, jednak jeżeli zauważysz, że coraz częściej ci się to zdarza, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

4. Trudności w wykonywaniu codziennych zadań: jeżeli zauważysz, że wypełnianie formularzy, zapłacenie rachunków czy podatków zaczyna być dla ciebie żmudnym zadaniem, które zabiera ci o wiele więcej czasu, potraktuj to jako lampkę alarmową.

5. Wahania nastroju: Niewyjaśnione zmiany nastroju mogą być sygnałem ostrzegawczym, który należy skonsultować z lekarzem.

Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek z powyższych symptomów, nie zwlekaj i skonsultuj się ze specjalistą.

Źródło: kobieta.onet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy