REKLAMA

Misz@masz
  przedwczoraj  

Duże zmiany w darmowych lekach. Nie każdy senior skorzysta z recepty

Medonet przypomina, że od 14 lutego pacjenci mogą zdobywać recepty na darmowe leki nie tylko od lekarzy mających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w przepisach rozszerzyły listę specjalistów uprawnionych do przepisywania bezpłatnych medykamentów. Jednak samo osiągnięcie odpowiedniego wieku nie gwarantuje automatycznie dostępu do wszystkich leków z listy refundacyjnej. Medonet wyjaśnia, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z programu.

REKLAMA

Program darmowych leków działa od września 2023 r. i choć został entuzjastycznie przyjęty przez pacjentów, nie obyło się bez pewnych trudności. Dla seniorów największym problemem były ograniczenia dotyczące uprawnień lekarzy. Tylko medycy posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia mogli wystawiać recepty na bezpłatne leki. To powodowało, że pacjenci korzystający z prywatnych konsultacji u specjalistów, takich jak kardiolodzy czy diabetolodzy, musieli dodatkowo odwiedzać lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, by otrzymać potrzebną receptę.

Jak uzupełnia Medonet, nowelizacja ustawy zniosła te bariery, umożliwiając wszystkim medykom, niezależnie od posiadania kontraktu z NFZ, przepisywanie darmowych leków dla dzieci i osób starszych, w tym także lekarzom prowadzącym prywatne praktyki. Nowe regulacje obejmują również innych profesjonalistów, takich jak pielęgniarki i położne działające poza systemem publicznej służby zdrowia. Zmiany dotyczą różnych dziedzin medycyny, w tym psychiatrii, leczenia uzależnień, stomatologii oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej. Przed nowelizacją takie uprawnienia mieli m.in. lekarze związani umowami z NFZ oraz niektóre pielęgniarki i lekarze emeryci.

Kto może wystawiać recepty?

Zgodnie z nowymi przepisami, Medonet wylicza, kto ma uprawnienia do wystawiania recept w Polsce: lekarze, dentyści, felczerzy, starsi felczerzy, pielęgniarki, położne oraz farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu. Oznacza to, że pacjenci mogą otrzymać receptę na darmowe leki od szerszego grona specjalistów niż dotychczas.

Kto skorzysta z darmowych leków? Wiek to nie wszystko

Warto przypomnieć, że z bezpłatnych leków mogą korzystać osoby poniżej 18. roku życia oraz te, które ukończyły 65 lat. Jednak samo spełnienie kryterium wiekowego nie oznacza automatycznie dostępu do wszystkich leków z listy refundacyjnej. Istnieją dodatkowe warunki, które trzeba spełnić, by móc skorzystać z programu.

Refundacja leków w Polsce jest regulowana przepisami prawa i zależy od wskazań refundacyjnych ustalonych przez ministra zdrowia, a nie od decyzji lekarza. Jeśli nie otrzymaliśmy leku za darmo, nie wynika to z winy specjalisty. Lista refundowanych produktów jest aktualizowana co kilka miesięcy, a lekarze muszą się kierować obowiązującymi wytycznymi przy przepisywaniu leków.

Trzy warunki uzyskania darmowych leków

Bezpłatne leki przysługują osobom, które spełniają następujące trzy kryteria:

Mają ukończone 65 lat lub są poniżej 18. roku życia.

Lek znajduje się w wykazie "D1" lub "D2" refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia Ministra Zdrowia.

Mają rozpoznane schorzenie zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją.

- Lek znajduje się na liście leków refundowanych.

- Jest przepisywany w określonym wskazaniu medycznym.

- Został przepisany przez uprawnionego do tego lekarza.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl