-
Kolejki do lekarzy pod lupą. Nowe obowiązki dla przychodni od 4 marca
Jak informuje Medonet, 4 marca przychodnie i poradnie zaczęły wdrażać nowy system harmonogramów wizyt u specjalistów, wynikający z rozporządzenia ministra zdrowia. Zmiany mają zwiększyć przejrzystość systemu rejestracji, eliminując wielokrotne zapisy pacjentów na te same świadczenia i usprawniając monitorowanie kolejek. Na początek zmiany obejmą m.in. neurologię i urologię, lecz pełne wdrożenie zajmie kilka lat.
-
11-letni Karol niedawno nauczył się raczkować. "Gdy mi go dali, przelewał się przez ręce"
Karol, 11-letni chłopiec, dopiero niedawno opanował umiejętność raczkowania. Naukę przewracania się z boku na bok opanował po dwóch latach intensywnych ćwiczeń, a chodzenie zajęło mu jeszcze więcej czasu. Mimo że jego schorzenie nie ma jednej nazwy, bliscy dostrzegają postępy i cieszą się z każdej nowej umiejętności. Jego historię opisuje Medonet.
-
Te suplementy mogą uszkodzić wątrobę. W aptekach sprzedają się jak świeże bułeczki
Coraz więcej osób sięga po suplementy diety w nadziei na poprawę zdrowia. Jednak najnowsze badania, przytaczane przez Medonet, wskazują, że niektóre z tych preparatów mogą poważnie uszkadzać wątrobę. Specjaliści ostrzegają przed niekontrolowanym stosowaniem popularnych, zwłaszcza ziołowych, suplementów.
-
Pracownicy korporacji coraz częściej mają te zaburzenia. "Czują, że są na krawędzi"
W obliczu pandemii i rosnących wymagań zawodowych, zaburzenia lękowe uogólnione stają się epidemią naszych czasów - alarmuje dr hab. Krzysztof Krajewski-Siuda w rozmowie z Onetem. Z najnowszych badań wynika, że problem ten może dotyczyć nawet 14 proc. społeczeństwa, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu do okresu przedpandemicznego. Specjalista podkreśla, że obecnie każdy drugi Polak może potrzebować wsparcia psychiatrycznego, a niektóre grupy zawodowe, takie jak programiści czy pracownicy korporacji, są szczególnie narażone na zaburzenia lękowe i depresyjne.
-
Jak Zełenski zawiódł PiS. Relacje psuły się od lat
Prawo i Sprawiedliwość coraz bardziej dystansuje się od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak wynika z informacji uzyskanych przez naszych reporterów, w partii trudno obecnie znaleźć zwolenników ukraińskiego lidera, a ostatnie wydarzenia w Białym Domu tylko pogłębiły podziały.
-
Królowe polskich ogrodów. Jak stworzyć idealne kompozycje z hortensjami?
Hortensje coraz odważniej podbijają serca polskich ogrodników. Te efektowne krzewy przyciągają wzrok swoimi kulistymi i stożkowatymi kwiatostanami, których barwy - od delikatnego różu, przez fiolety, aż po śnieżnobiałą biel - potrafią odmienić każdą przestrzeń. Dzięki wyjątkowemu urokowi stają się nie tylko ozdobą ogrodów, ale także symbolem elegancji. Co sadzić w ich sąsiedztwie, by wydobyć cały ich potencjał? - czytamy w Onet Kobieta.
-
Dodaj te składniki do owsianki. Dzięki temu szybko nie zgłodniejesz
Owsianka od lat cieszy się opinią jednego z najzdrowszych śniadań. Może być pełnowartościowym posiłkiem, który dostarczy energii na cały poranek, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio skomponowana. Jednak niewłaściwy dobór składników może sprawić, że zamiast wspierać zdrowie, stanie się mało wartościowym daniem, sprzyjającym przybieraniu na wadze - czytamy w Onet Kobieta.
-
Rewolucja w POZ od marca. Na to przygotuj się przed wizytą w przychodni
Od marca 2025 r. szykują się istotne zmiany dla pacjentów i lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) - informuje Medonet. Placówki będą zobligowane do raportowania do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) danych na temat wagi, wzrostu oraz nawyków związanych z używaniem wyrobów tytoniowych przez pacjentów. Obowiązek ten, choć istnieje od 2020 r., dotychczas nie był rygorystycznie egzekwowany. Teraz jednak brak tych informacji podczas pierwszej wizyty w roku może skutkować zablokowaniem możliwości sprawozdania oraz rozliczenia niektórych świadczeń.
-
Skierowania nie będą już potrzebne. Pacjenci ucieszą się z nowych zmian
Lista specjalistów dostępnych bez skierowania zostanie poszerzona i obejmie m.in. optometrystę. Porozumienie Zielonogórskie rekomenduje zniesienie skierowań także do dermatologów oraz lekarzy medycyny sportowej dla dzieci i młodzieży.
-
Naturalny "niszczyciel cukru" i pogromca kilogramów. Tłumi też ochotę na słodkie
Gymnema sylvestre, znana również jako gurmar, to roślina o wyjątkowych właściwościach leczniczych, szczególnie ceniona w terapii zaburzeń metabolicznych. Medonet wskazuje, że od stuleci stosowana jest w medycynie indyjskiej, przyciąga teraz uwagę naukowców na Zachodzie ze względu na potencjalne działanie w walce z cukrzycą i insulinoopornością. Jej zdolność do wpływania na poziom cukru we krwi czyni ją obiektem licznych badań nad naturalnymi metodami leczenia.
-
Koniec ciężkich bryczek do Morskiego Oka. Nie wszyscy są zadowoleni
Już za dwa lata turyści chcący dotrzeć do Morskiego Oka przestaną korzystać z ciężkich konnych wozów. W ich miejsce pojawią się lekkie bryczki, obsługujące tylko pierwszy odcinek trasy, oraz elektryczne autobusy, które dowiozą podróżnych na miejsce. Decyzja wywołała silne kontrowersje zarówno wśród górali, jak i obrońców zwierząt.
-
Szkolne wycieczki na barkach nauczycieli. Po wyroku SN nadzieje na lepsze wynagrodzenie
Polscy nauczyciele od lat borykają się z problemem braku wynagrodzenia za dodatkowy czas pracy podczas szkolnych wycieczek. Pedagodzy odczuwają presję, by podczas takich wyjazdów pełnić wiele ról jednocześnie. Teraz liczą, że najnowszy wyrok Sądu Najwyższego wreszcie zmieni ich sytuację - czytamy w Onecie.
-
Pilnujesz swojej wagi? Uważaj na... sok pomarańczowy
Czy właściwy moment na szklankę świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego może decydować o kontrolowaniu masy ciała? Badacze z Uniwersytetu w Kilonii postanowili to sprawdzić w ramach eksperymentu, którego efekty rzucają nowe światło na wpływ popularnego napoju na metabolizm. Wyniki badań sugerują, że nie tyle sam sok, co moment jego spożycia, może mieć kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia - czytamy w Onet Kobieta.
-
"Mikstura długowieczności". "Żywy ocet" ma pomóc w zachowaniu młodego wyglądu
Kombucha, fermentowany napój pochodzący z Japonii, zdobywa coraz większe uznanie na całym świecie. Znana przede wszystkim jako składnik tzw. żywego octu, produkt ten stał się nieodłącznym elementem dbania o zdrowie i urodę w wielu domach. Dzięki swoim licznych prozdrowotnym właściwościom, ocet z kombuchy nie tylko poprawia kondycję skóry, ale również wzmacnia organizm od wewnątrz, co, jak podkreślają eksperci, może być jednym z sekretów długowieczności i młodego wyglądu Japonek - czytamy w Onet Kobieta.
-
Dzielnica Warszawy stała się narkotykowym gettem. NFZ stracił kontrolę
Zajmują klatki schodowe, altany śmietnikowe, podwórka i opuszczone budynki. Pozostawiają po sobie stosy odpadów: zużyte igły i strzykawki, opakowania po narkotykach, butelki po metadonie. Załatwiają potrzeby fizjologiczne pod oknami bloków, na skwerach i w parkach. Co więcej, często handlują lekiem, który miał im pomóc wyjść z uzależnienia. Takie realia życia na warszawskiej Pradze Północ opisują na łamach Medonetu zdesperowani mieszkańcy. Dorota Gomółka, działaczka społeczna, która razem z innymi kobietami walczy o zmianę tej sytuacji, twierdzi, że są zastraszane i moralnie szantażowane, a w dzielnicy panuje zmowa milczenia.
-
Przez cztery lata leczył w Danii, teraz wrócił do Polski. "Zmieniły się dwie rzeczy"
Lekarz psychiatra, dr Wojciech Pawlak, po kilkumiesięcznym pobycie w Danii, powrócił do Polski. W rozmowie z Medonetem wyjaśnia, że polski system ochrony zdrowia nadal pozostawia wiele do życzenia, a koszty zadbania o siebie są w Polsce bardzo wysokie. Jego powrót nie był związany z życiem zawodowym, lecz z tragicznymi wydarzeniami prywatnymi.
-
Te witaminy i minerały spowalniają starzenie. Są obowiązkowe dla seniorów
Z wiekiem nasz organizm traci zdolność do efektywnego wchłaniania niektórych składników odżywczych. Lekarze wskazują na sześć witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia i witalności w starszym wieku. Jak wyjaśnia Medonet, wśród nich kluczowe są wapń, witamina D, magnez, witaminy z grupy B, kwasy omega-3 i cynk. Eksperci przestrzegają również, że ich niedobory mogą sprzyjać rozwojowi różnych schorzeń.
-
Ile pieniędzy można trzymać w domu? Oto co mówią przepisy
W Polsce nie istnieją prawne ograniczenia określające, ile gotówki możemy mieć w domu. We własnych czterech kątach możemy przechowywać nawet znaczne kwoty pieniężne, należy jednak pamiętać, że posiadanie dużych sum poza bankiem może okazać się niepraktyczne i niebezpieczne - czytamy w Onecie.
LINKI SPONSOROWANE