-
Ile godzin trzeba spać, żeby dłużej żyć? Naukowcy podali konkretne liczby
Już wiadomo, jak długo powinniśmy spać, dla lepszego zdrowia i dłuższego życia. Onet publikuje przełomowe wyniki badań naukowców z Vanderbilt University Medical Center w Nashville, którzy przez 12 lat analizowali dane dotyczące snu u ponad 47 tys. osób. Okazuje się, że nie służy nam ani zbyt mało, ani zbyt dużo snu.
-
Jej śmierć zszokowała świat. 16 lat temu zmarła Natasha Richardson
To miał być wspaniały dzień spędzony na stokach ośrodka narciarskiego Mont Tremblant w Kanadzie. Aktorka Natasha Richardson, żona Liama Neesona, miała go spędzić na "oślej łączce" pod okiem instruktora. Kilka godzin później kobieta uległa poważnemu wypadkowi. Onet przypomina tragiczną historię z marca 2009 r., która wstrząsnęła światem.
-
Dorosły pacjent z podejrzeniem błonicy. Dziecko w ciężkim stanie
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Gromkowskiego we Wrocławiu potwierdzono przypadek błonicy u 6-letniego dziecka, które wróciło z wakacji na Zanzibarze. Niezaszczepione dziecko znajduje się obecnie w stanie ciężkim, choć stabilnym. To pierwszy od lat przypadek tej groźnej choroby w placówce. Jak donosi Medonet, hospitalizowany jest również dorosły pacjent z podejrzeniem choroby.
-
Polacy ruszyli na darmowe badania, a program zaraz się kończy. "Pacjenci walą drzwiami i oknami"
Z wieloletniego braku zainteresowania do ogromnego ruchu w przychodniach - program "Profilaktyka 40 PLUS", oferujący darmowe badania dla osób powyżej 40. roku życia, zyskał popularność tuż przed zapowiadanym zakończeniem. Medonet pyta: czy Polacy odkryli w końcu znaczenie profilaktyki zdrowotnej?
-
Robert jest ratownikiem na SOR-ze. "Agresywny pacjent mnie odepchnął. Usłyszałem trzask swoich kości"
Na szpitalnych oddziałach ratunkowych pacjenci niejednokrotnie spędzają wiele godzin w oczekiwaniu na pomoc, odczuwając frustrację i zniecierpliwienie. Ratownik medyczny z 22-letnim stażem nałamach Medonetu opowiada o realiach pracy na SOR-ze i wyjaśnia, dlaczego czasem pomoc dociera z opóźnieniem. W rozmowie z nami ujawnia, z jakimi wyzwaniami mierzy się każdego dnia.
-
Trwa kwalifikacja wojskowa 2025. Kto musi stawić się przed komisją?
Od początku lutego do końca kwietnia przeprowadzana jest w Polsce kwalifikacja wojskowa 2025. Do stawienia się przed komisją lekarską wzywani są kobiety i mężczyźni, którzy spełniają kryteria wymienione w zeszłorocznym rozporządzeniu ministra obrony narodowej w tej sprawie. Jak przypomina Onet, nieuzasadniona nieobecność na kwalifikacji może skutkować doprowadzeniem na komisję przez policję i nałożeniem grzywny.
-
Alarmujący wzrost pożarów w Polsce. Strażacy apelują: stop wypalaniu traw
Mimo ostrzeżeń i wysokich kar, w Polsce codziennie dochodzi do kilkuset pożarów, spowodowanych wiosennym wypalaniem traw. Straż pożarna bije na alarm - liczba pożarów w tym roku jest czterokrotnie wyższa niż w tym samym okresie w 2024 r. W 2025 r. z powodu pożaru traw rannych zostało 15 osób, a dwie zmarły - podaje Onet.
-
Dwa popularne produkty na cenzurowanym. Dietetyczka mówi wprost: zwiększają ryzyko nowotworów
W naszym codziennym menu znajdują się produkty, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów - informuje Onet, powołując się na słowa dr Pauli Ihnatowicz, specjalistki ds. żywienia. Na liście najbardziej pronowotworowych produktów pierwsze miejsce zajmuje alkohol, jednak to nie koniec zagrożeń.
-
Otrzymał polskie obywatelstwo. Dzień później usłyszał o szkoleniach wojskowych
Jesse Eisenberg gościł w programie Jimmy'ego Fallona, gdzie opowiedział o nadaniu mu polskiego obywatelstwa. Onet przywołuje zaskakującą reakcję aktora, który w humorystyczny sposób odniósł się do informacji o wojskowych szkoleniach w Polsce.
-
Lek. Jacek Smykał: COVID-19 zostawił nam "w spadku" bardzo dużo powikłań. Polacy są immunologicznie osłabieni
- Zrozumieliśmy, że nie jesteśmy tacy mądrzy, jak nam się wydaje, że medycyna wymaga ogromnej pokory i zrozumienia, że takie małe stwory w postaci wirusów czy bakterii, mimo że ich nie widać, nie są takie słabiutkie tylko bardzo groźne. Że musimy szybko i na bieżąco szukać sposobów, jak przed nimi się chronić - mówi w rozmowie z Medonetem lek. Jacek Smykał, kierownik oddziału zakaźnego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Ten sam, który przyjmował na swój oddział "pacjenta zero" z COVID-19.
-
Miał 41 lat, gdy usłyszał diagnozę. "Zapomniałem, że oglądałem już ten sam film"
W poruszającym nagraniu, które zyskało ponad 110 tysięcy wyświetleń na kanale YouTube "I (Don't) Have Dementia", australijski nauczyciel Fraser dzieli się swoją walką z wczesnym alzheimerem. Diagnoza, która dla wielu jest równoznaczna z późnym wiekiem, uderzyła w niego w wieku zaledwie 41 lat, niemal trzy dekady wcześniej niż przeciętnie - czytamy w serwisie Medonet.
-
Bierzesz witaminy i pijesz kawę? Eksperci ostrzegają
Z rytuału porannego popijania kawy przed pracą może wynikać więcej szkód niż pożytku - ostrzegają eksperci cytowani przez serwis Medonet. Kofeina, choć pobudza i zwiększa koncentrację, może jednocześnie zakłócać wchłanianie niezbędnych witamin i minerałów, co ma bezpośredni wpływ na efektywność suplementów diety i ogólne zdrowie.
-
Rekolekcje szkolne. Czy uczniowie mogą liczyć na dni wolne od lekcji?
O tym, czy w czasie rekolekcji wielkopostnych w szkołach odbywać się będą lekcje, decyduje dyrektor szkoły. Wszystko zależy od liczby uczniów danej placówki, którzy wyrażają chęć udziału w takich spotkaniach. Jeżeli jest ich większość, szkoły najczęściej odwołują lekcje w tych dniach, choć wciąż mają obowiązek zapewnienia opieki lub innych form zajęć wychowawczych dla dzieci - czytamy w Onecie.
-
Gdzie w Polsce znajdują się schrony?
Mapę dostępnych w Polsce schronów znaleźć można na stronie internetowej straży pożarnej. W kraju znajduje się około 2 tys. schronów mogących pomieścić ponad 300 tys. osób, a liczba miejsc ukrycia, w których ochronić się może ponad 1,1 mln osób, sięga prawie 9 tys. Rząd zapowiada tymczasem modernizację i dalszą rozbudowę infrastruktury obronnej - czytamy w Onecie.
-
Ten nawyk sprzyja rozwojowi demencji. Aż 30 proc. z nas ma z tym problem
Coraz więcej ludzi cierpi na demencję - alarmują naukowcy. Onet publikuje najnowsze badania ekspertów, z których wynika, że rozwojowi demencji sprzyja siedzący tryb życia. Ten nawyk dotyczy nawet 30 proc. z nas. Jak brak ruchu wpływa na nasz mózg?
-
To najgorsza woda do picia. Dietetyk nie pozostawia wątpliwości
Dziennie powinniśmy spożywać dwa litry wody, jednak nie bez znaczenia jest fakt, jaką wodę wybieramy. Onet przywołuje rady dietetyka klinicznego Bartka Szemraja, który wyjaśnia, jakiej wody lepiej unikać.
-
Co roku umiera 80 tys. Polaków, a będzie gorzej. Choroba rozwija się latami, niepostrzeżenie
- Jakby spróbować zdefiniować pacjenta z przewlekłą chorobą nerek, to będziemy mieć przed sobą pewnie 50-latka często z nadwagą i niestety palącego papierosy - powiedział Medonetowi prof. Andrzej M. Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego i członek koalicji na rzecz przewlekłej choroby nerek. Problemy z nerkami ma kilka milionów Polaków, a będzie tylko gorzej - ostrzegają eksperci. To narząd, który nie boli, a choroba rozwija się w ciszy.
-
Polacy traktują L4 jak dodatkowy urlop. Piją piwko, dorabiają i wyjeżdżają
Zwolnienie chorobowe z zasady służy do tego, aby chory pracownik w spokoju doszedł do zdrowia. Niestety w Polsce nadużywanie zwolnień chorobowych stanowi duży problem. Coraz częstsze kontrole pokazują skalę uchybień. Co Polacy robią na L4? W 2024 r. np. dorabiali sobie w social mediach albo wyjeżdżali na wakacje - informuje Medonet.
LINKI SPONSOROWANE