REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

inwestycje

 

To dzieje się naprawdę. Rusza budowa metra do Połczyńskiej

  1 lutego 2023

To dzieje się naprawdę. Rusza budowa metra do Połczyńskiej
źródło: UM Warszawa

Metro dotrze do Połczyńskiej. Od podpisania umowy na projekt i budowę stacji metra Lazurowa, Chrzanów i Połczyńska minęły cztery lata i dwa miesiące, ale mieszkańcy zachodniego skraju Warszawy wreszcie się doczekali. Na razie na terenie przyszłych stacji rozpoczyna się grodzenie i zabezpieczane są drzewa. Urząd miasta wciąż nie podał jednak informacji o planowanych utrudnieniach drogowych.

REKLAMA

Po wielu miesiącach oczekiwania rozpoczyna się budowa ostatniego etapu linii M2 na Karolin. Na czterokilometrowym odcinku powstaną stacje Lazurowa (pod pętlą tramwajowo-autobusową Osiedle Górczewska), Chrzanów (na rogu Szeligowskiej i Rayskiego) oraz Karolin (obok Leroy Merlin przy Połczyńskiej, a także stacja techniczno-postojowa.

Prezydent Trzaskowski na placu budowy

Zgodnie z oryginalną umową konsorcjum Gülermak-Astaldi miało otrzymać za budowę trzech stacji oraz stacji techniczno-postojowej 1,62 mld zł, a pierwotny termin zakończenia prac minął w grudniu. Rząd chce dofinansować absurdalną trasę trzeciej linii metra Rząd chce dofinansować trzecią linię metra
Trzecia linia metra to największa samorządowa inwestycja w Warszawie, którą planuje wesprzeć finansowo rząd Mateusza Morawieckiego. Deklaracja premiera może oznaczać przyspieszenie prac nad odcinkiem ze Stadionu przez rondo Wiatraczna na Gocław, który w zleconych przez ratusz analizach okazał się być... absurdalny.

Niewygodne ławki i niskie biletomaty w metrze. Pasażerowie narzekają Niewygodne ławki i niskie biletomaty na nowych stacjach metra
Po oddaniu do użytku stacji Ulrychów i Bemowo pasażerowie wytknęli warszawskiemu samorządowi takie rozwiązania, jak nisko zainstalowane przyciski do wind, niskie biletomaty czy kamienne ławki.
Ze względu na brak pozwoleń prace nie mogły ruszyć przez ponad cztery lata, z czego przez dwa trwał stan epidemii. Wreszcie Gülermak zaczął domagać się dodatkowych pieniędzy. W grudniu prezydent miasta Rafał Trzaskowski ogłosił, że warszawski ratusz porozumiał się z tureckim przedsiębiorstwem i budowa metra na pewno będzie kontynuowana, ale... nie był w stanie powiedzieć, ile trzeba będzie dopłacić. Teraz przyjął narrację, że problemy z finansowaniem metra wynikają nie z dziury budżetowej samorządu (planowany na ten rok deficyt to 4,1 mld zł), ale z konfliktu władz Unii Europejskiej z polskim rządem.

- Pieniądze na budowę metra były zagrożone. Przez cały czas lobbowaliśmy w Brukseli, żeby móc nadal korzystać z unijnych funduszy. Chociaż cały czas jest problem z przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy, to mam nadzieję, że uda się go odblokować, bo bez pieniędzy europejskich czy też rządowych trudno realizować tak wielkie inwestycje - powiedział Trzaskowski w środę 1 lutego, jednocześnie zapowiadając kolejne, wielomiliardowe wydatki. - Wracamy do obłożenia metra sprzed pandemii, rocznie mamy znów ponad 180 mln pasażerów. Rozpoczęliśmy planowanie trzeciej linii metra. Mam nadzieję, że wkrótce zaczniemy ją budować. Mamy też w planach kolejne linie. Zależy nam, żeby ten plan brał pod uwagę wszystkie strategiczne kwestie rozwoju miasta - dodał.

Wstąp do księgarni

Budowa metra na Chrzanowie

W okolicy przyszłych stacji i wentylatorni trwają obecnie roboty drogowe i przygotowania do wprowadzenia czasowej organizacji ruchu. W miejscu, gdzie będzie stacja techniczo-postojowa Karolin, przygotowano zaplecze budowy. Trwają rozbiórki oraz grodzenie terenu. Zabezpieczane są drzewa, które w tym miejscu będą zachowane. Wykonywana jest też kanalizacja.

Standardowe dla tego etapu budowy roboty przy przyłączach elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych toczą się już przy wszystkich zaplanowanych stacjach i wentylatorniach. Z kolei na terenie przyszłej stacji C01 Karolin dodatkowo zabezpieczane są budynki. Zamontowane zostały tutaj repery, czyli elementy służące do wykonywania pomiarów. To jeden z elementów systemu monitorującego oddziaływanie budowy na obiekty znajdujące się w pobliżu.

(jok)

.
 

Komentarze (12)

# Wwa

02.02.2023 10:32

"Wracamy do obłożenia metra sprzed pandemii, rocznie mamy znów ponad 180 mln pasażerów" i dlatego oddajemy wagony metra do Kijowa :)

# Tramwaj

02.02.2023 14:40

Co z tramwajem na zieloną Białołękę, o którym się tak dużo mówi przy każdych wyborach? 2.5 roku czekamy na decyzję środowiskową i ciągle cisza. Czemu o tym nikt nie mówi?

# Wawa

02.02.2023 21:37

Panie Rafale, Pan chyba nie liczy na pieniądze od PiSiorów?! Tak samo jak pieniądze z Unii, bo praworządności w PiSlandzie to śmiech na sali. Trzeba jedynie liczyć, że w październiku wszystko się zmieni !:)

REKLAMA

# jkk

02.02.2023 23:45

Jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim naraz dogodził. Niestety, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkich obietnic wyborczych nikomu jeszcze nie udało się zrealizować. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to napewno chodzi o kasę. Do tego dochodzi, szczególnie intensywna w Warszawie, walka polityczna. Mało tego, małe partykularne interesy też potrafią wpływać na przebieg wydarzeń. Dobrze, że władze miasta wykazują się konsekwencją w działaniu w czego efekcie mamy, mocno co prawda spóźnioną, decyzję o budowie ostatniego odcinka 2 linii metra. Niczym żółw, pędzimy naprzód.

# Wredny Kocur

03.02.2023 15:01

Najpierw Czajkowski się chwali, że był jednym z głównych twórców godzącej we wszystkich Polaków blokady środków, a teraz ten bezczelny sksyn jeszcze ma czelność PiS to zarzucać?? Sam tego chciał! Sam to napisał! Jego kumple i on sam się pod tym podpisali! Na muzeum "sztuki" nowoczesnej i kładkę do osiedla sponsora, to już jednak znalazł?

# jkk

03.02.2023 19:16

Wredny Kocur.
Nie przesadzajmy. Blokada środków czymś była spowodowana, nie mylmy przyczyn ze skutkami.
Ostatnia z oddanych stacji metra, ta przy bemowskim ratuszu oddana została ze sporym poślizgiem czasowym, między innymi za sprawą covida. To determinowało czas startu obecnie rozpoczętej budowy. Trudno jednoznacznie określić wpływ wojny rosyjsko - ukraińskiej na ostateczne koszty tej i innych inwestycji.
Decyzje środowiskowe, pozwolenia na budowę poszczególnych odcinków też wydawane były z olbrzymią zwłoką czasową. Sporo było protestów mieszkańców, którym z różnych przyczyn przebieg linii metra nie był na rękę.
Słowem, przyczyn opóźnienia startu a zatem i ukończenia budowy ostatniego odcinka 2 linii metra jest wiele. Miejmy nadzieję, że więcej już ich nie będzie.

REKLAMA

# Blokaders

04.02.2023 01:19

#jkk napisał(a) 03.02.2023 19:16
Wredny Kocur.
Blokada środków czymś była spowodowana
A tak to czym konkretnie? Tylko prosimy prosimy o sensowne odpowiedzi...

# jkk

04.02.2023 11:06

Nie tutaj jest miejsce na debatę polityczną. Odpowiedź na zadane pytanie jest zatem krótka - psucie państwa przez rządzących. Można też odwrócić kota ogonem i zadać pytanie w jaki sposób udało się opozycji uruchomić blokadę unijnych środków i co w tym czasie zrobiła rządząca ekipa aby te środki otrzymać.

# nnn

04.02.2023 13:19

#Wawa napisał(a) 02.02.2023 21:37
Panie Rafale, Pan chyba nie liczy na pieniądze od PiSiorów?! Tak samo jak pieniądze z Unii, bo praworządności w PiSlandzie to śmiech na sali. Trzeba jedynie liczyć, że w październiku wszystko się zmieni !:)
Jedyne co może się zmienić to, że bufon Trzaskowski przestanie wreszcie być prezydentem Warszawy, a dostaniemy prawdziwego gospodarza, który bardziej interesuje się sprawami miasta a nie campusu.

REKLAMA

# zjelonek

04.02.2023 18:13

Abstrahując od polityki-dlaczgo zniwelowano górkę przy pętli autobusowej która była ekranem akustycznym i zatrzymywała spaliny? Żeby postawić ohydny barak ?

# jkk

04.02.2023 21:13

Zjelonek.
Taka górka zajmuje, niestety, sporo miejsca. A tego na każdej budowie zawsze mało. Podejrzewam, że epoka funkcjonowania tej górki dobiegła końca. Pytanie, co ją docelowo zastąpi.
Kto pamięta, że jeszcze w latach siedemdziesiątych w miejscu budowy stacji metra była tam czynna kuźnia?

# Zdanie odrębne

14.02.2023 23:46

Środki z KPO to zło i każda ręka niezależnie od barw politycznych która po nie chce sięgać, winna być ucięta przy samej d...

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA