REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd

 

Gigantyczna dziura budżetowa w Warszawie. Najwięcej na metro, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i kładkę na Pragę

  16 grudnia 2022

Gigantyczna dziura budżetowa w Warszawie. Najwięcej na metro, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i kładkę na Pragę
źródło: Pixabay

Po jedenastu godzinach obrad Rada Warszawy przyjęła budżet samorządu na kolejny rok oraz prognozę finansową na lata 2023-2050. Dziura budżetowa w 2023 roku sięgnie gigantycznej kwoty 4,1 mld zł. Warszawski samorząd wciąż nie poradził sobie z problemami finansowymi sprzed stanu epidemii i coraz głośniej odmawia zaciskania pasa.

REKLAMA

- Jest godzina 20:30. Budżet m.st. Zapomnijmy o tramwaju na Białołękę. 286 mln zł na teatr w centrum Zapomnijmy o tramwaju na Białołękę. 286 mln zł na teatr w centrum
Mimo dziury budżetowej w wysokości 2,2 mld zł warszawscy radni przeznaczyli ogromną kwotę na budowę teatru na pl. Defilad. W planach na najbliższe lata nie widać żadnych rezerw finansowych na linie tramwajowe na wschodnią Białołękę i na Modlińskiej.

Obwodnicy Pragi nie będzie. Ważniejsze Muzeum Sztuki Nowoczesnej Obwodnicy Pragi nie będzie. Ważniejsze Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Jedna z najpilniejszych inwestycji transportowych w Warszawie znów się opóźnia. Muzeum Sztuki Nowoczesnej okazało się ważniejsze.
Warszawy na 2023 r. został właśnie przyjęty. Czasy są trudne, ale zapewniliśmy środki na kluczowe programy i inwestycje. Bo nawet w tym trudnym czasie chcemy i będziemy nadal rozwijać stolicę. Dziękuję radnym za dyskusję i przyjęcie uchwały budżetowej - powiedział w czwartek 15 grudnia wieczorem prezydent Rafał Trzaskowski.

Warszawa z dziurą budżetową

Przyszłoroczne dochody samorządu zaplanowano na poziomie 20,2 mld zł. Dla porównania: przyjęty rok temu budżet na rok 2022 zakładał 19,1 mld zł dochodów. Większe będą również wydatki: 24,4 mld zł wobec 20,8 mld zł zakładanych rok temu. W rezultacie w 2023 roku warszawski ratusz będzie mieć w budżecie gigantyczną dziurę sięgającą 4,1 mld zł.

Tak źle nie było z finansami samorządu od piętnastu lat. Fatalna sytuacja finansowa jest skutkiem "pompowania" budżetu na początku kadencji Trzaskowskiego, stanu epidemii i braku cięć w wydatkach po zmianach podatkowych, które pozostawiły więcej pieniędzy w kieszeniach warszawiaków. Bardzo dużym obciążeniem jest tzw. janosikowe, czyli danina płacona przez warszawski samorząd biedniejszym regionom Polski, podobna do systemu dotacji unijnych. W przyszłym roku wyniesie ona 1,4 mld zł. Rosną też koszty energii. W przyszłym roku wzrost wydatków z tego tytułu sięgnie 204 mln zł.

Kup bilet

Metro priorytetem Warszawy

Największym zadaniem inwestycyjnym samorządu pozostanie w przyszłym roku budowa metra. Na dociągnięcie drugiej linii do stacji Karolin przy ul. Połczyńskiej zarezerwowano 507 mln zł. Czy to wystarczy? Trudno stwierdzić, bo firma Gülermak oczekuje dodatkowych pieniędzy w związku z kontraktem zawartym w 2018 roku. 2 grudnia prezydent Trzaskowski ogłosił na kuriozalnej konferencji prasowej, że ratusz porozumiał się z tureckim przedsiębiorstwem i budowa metra na pewno będzie kontynuowana, ale nie był w stanie powiedzieć, ile trzeba będzie dopłacić.

Drugą spośród najdroższych inwestycji samorządu wciąż będzie budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad, która tylko w 2023 roku pochłonie 131 mln zł, a w całości - 424 mln zł. Dużym obciążeniem pozostanie dla ratusza także budowa kładki z bulwarów na Pragę (60 mln zł w przyszłym roku, 121 mln zł w sumie). Czwartą dużą inwestycją będzie budowa szkoły podstawowej przy Świderskiej na Tarchominie, piątą - remont wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad Saską.

Dominik Gadomski

.
 

Komentarze (10)

# nickki

16.12.2022 16:05

Drogi Panie Prezydencie Rafale Trzaskowski ... nie dawaj się pisowcom

# Xxx

16.12.2022 19:32

A na huk ta kładka na osiedle Solorza?

# złotówka

16.12.2022 21:00

Dziurę pan Rafał zaklei plastrem. I po dziurze !

REKLAMA

# bemwaw

18.12.2022 00:21

Muzeum i kładka, 2 napilniejsze inwestycje :)

# niech zyje bolszewizm

19.12.2022 09:26

Nie martwcie się dziurami budżetowymi, przecież wy bolszewicy wierzycie ze wszystko da się załatwic drukowaniem pieniedzy.

# Prawda lewakuf w oczy kole

19.12.2022 09:29

Powiem wam co bedzie dalej, bo bylem na tym spotkaniu Trzaskowskiego-Rury z synem Sorosa, wlasciciela Rzeczpospolitej i Wybióczej.
Bolszewicy beda zadluzac miasto w nieskonczonosc, az ogloszą, że nie misto nie ma jak spłacaćdlugów, tedy przyjdzie fundacja Sorosa i wybawi ich z klopotów oferując wsparcie, ewentualnie okaze się ta fundacja ma większość obligacji miejskich. Takze nastepuje wlasnie transfer wlasności publicznej do instytucji prywatnej, za co Trzask-rura obejmie na koniec kariery polityczenj eksponowane stanowisko w pewnej fundacji.

REKLAMA

# Tubylec

19.12.2022 12:58

Nie ma pięniędzy, ale na niepotrzebne inwestycje zawsze grosil lub dwa się znajdą. Kładka dla pieszych w szuwary jest bardzo ważna. Muzeum Sztuki Współczesnej nie może czekać, ludzie w czasie kryzysu będą chętnie je odwiedzać. Oczywiście o wszystko Trzaskowski obwinia rząd, ale sam rządzić miastem nie umie.

# pytanie z Bielan

20.12.2022 12:36

"Czasy są trudne, ale zapewniliśmy środki na kluczowe programy i inwestycje". Co ma na myśli prezydent Trzaskowski mówiąc, że zapewnił środki w dziurze budżetowej przekraczającej 4 mln? Bo szczerze mówiąc dla mnie to jakaś wyższa matematyka, której nie rozumiem.

# nnn

21.12.2022 12:28

Niech Trzaskowski i jego leniwi urzędnicy przestaną płakać, że dziura w budżecie tylko wezmą się do pracy. Od kilku lat czekam na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Miasto nie wykonuje ustawy i nikt nie potrafi określić jednoznacznie dlaczego. Ostatnio przez telefon jedna "bardzo mądra" urzędniczka powiedziała, że najpierw muszę złożyć deklarację czy zapłacę jednorazowo czy w ratach, to przyspieszy ich działanie. Jaką deklarację mam składać, skoro nie mam informacji czy przekształcenia dokonano? Za mieszkanie płacę tylko podatek od nieruchomości, który raczyli wreszcie przysłać z zaległościami kilku lat wstecz. Więcej pieniędzy miasto nie zobaczy dpóki ja nie zobaczę odpowiedniej decyzji. W bloku nie jestem jedyny, który takiej decyzji nie dostał. A Trzaskowski chodzi i płacze ale chyba nie chce moich pieniędzy.

REKLAMA

# bruk

30.12.2022 16:10

jakie miasto taki płaczek !
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA