REKLAMA

Legionowo

drogi

 

Lewoskręty i wiadukt korkują Legionowo

  9 listopada 2012

Lewoskręty i wiadukt korkują Legionowo

Jeszcze w styczniu pisaliśmy o zbyt krótkim świetle dla skręcających w lewo z Warszawskiej w Sowińskiego. Wtedy GDDKiA obiecała wydłużenie czasu świecenia. Niestety, kierowcy nadal narzekają, bowiem większość legionowian wybiera skręt w lewo w Sobieskiego, blokując niejednokrotnie jedną z nowych nitek dwupasmówki.

REKLAMA

Lewoskręt w Sowińskiego jest zbyt krótki, a na Sobieskiego notorycznie blokowany jest przez kierowców chcących skręcić z Warszawskiej.

- Po przebudowie ul. Warszawskiej zlikwidowano część skrętów w lewo (jadąc z Warszawy w stronę Zegrza). Obecnie funkcjonują tylko dwa skręty w lewo z czego w przypadku drugiego "zielone" trwa aż 8 sekund. Ulica Warszawska przecina Legionowo asymetrycznie. Zgaduję, ale pewnie nie jest to dalekie od prawdy, że po lewej stronie ul. Warszawskiej mieszka 80% mieszkańców i pewnie minimum 60% pracujących dojeżdża do pracy do Warszawy. Wszyscy Ci ludzie wracając z pracy potrzebują skręcić w lewo - niestety nie jest to takie proste, a już na pewno nie "szybkie" - pisze do prezydenta miasta internauta Krzysztof. - Wydawało mi się, że przebudowa miała pomóc przede wszystkim mieszkańcom Legionowa, a tymczasem ruch na Warszawskiej promuje jazdę na wprost w stronę Zegrza i pełni ona niemal wyłącznie rolę "obwodnicy".

Urząd miasta odsyła mieszkańców do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest zarządcą drogi. A tam urzędnicy są zdziwieni.

Wyłącznie od dobrej woli kierowcy jadącego prawym pasem w kierunku Strużańskiej zależy, czy jadący w tym samym kierunku, ale lewym pasem, zostanie wpuszczony z nieprzejezdnego pasa - mówi policjant.
- Do tej pory do GDDKiA nie wpłynęły żadne wnioski i skargi dotyczące długości cyklu świateł na tych lewoskrętach. Zmiany będzie można przeanalizować po najbliższym pomiarze ruchu, który zaplanowany jest na drugie półrocze 2013 roku - odpowiada Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.

Wiadukt w korkach

Kolejne utrudnienie czeka na kierowców jadących w stronę Zegrza na wiadukcie - już od dawna jeden z dwóch pasów prowadzących nad torami jest zaślepiony. Efekt to ciągnący się sznur samochodów na obu pasach - kierowcy z lewego chcą wjechać na drożny, a ci z prawego - zirytowani czekaniem w kolejce - z niechęcią wpuszczają włączających się do ruchu. Najwięcej emocji i agresji wywołuje blokowanie - zwykle przez większe samochody - lewego pasa już od połowy długości wiaduktu, tak by kierowcy nie mogli włączyć się do ruchu dopiero na zwężeniu drogi.

- Chciałbym zaproponować pomysł, w jaki sposób można by ten temat unormować i ograniczyć napięte sytuacje. Trzeba wstawić tam znak drogowy, sugerujący jazdę "na suwak" - pisze mieszkaniec Legionowa.

Policja uważa, że kierowcy powinni próbować zjechać na prawy pas już po minięciu znaku o nieprzejezdności pasa. Przypomnijmy, że w maju komisarz Robert Szumiata, rzecznik legionowskiej policji, nazwał kierowców wjeżdżających na prawy pas pod koniec wiaduktu "cwaniakami". - Wyłącznie od dobrej woli kierowcy jadącego prawym pasem w kierunku Strużańskiej zależy, czy jadący w tym samym kierunku, ale lewym pasem, zostanie wpuszczony z nieprzejezdnego pasa - mówił wtedy policjant. - Inaczej będą winni wymuszenia pierwszeństwa, a jeżeli nastąpi kolizja, będzie to ich wina.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

GDDKiA: suwak? Jaki suwak?

Rzeczniczka GDDKiA nie widzi możliwości ustawienia takiego znaku. - Nie istnieje znak zalecający jazdę na suwak - ucina krótko. To być może racja - jako znak formalnie nie istnieje, za to jako tablica informacyjna jak najbardziej. Przy odrobinie dobrej woli sprawę legionowskiego wiaduktu można by unormować - jak choćby zrobiono to przy rondzie Starzyńskiego na Pradze, gdzie znak - lub jeśli ktoś woli - tablica - z powodzeniem reguluje ruch.

Dobra wola to jedno, a biurokracja drugie. - Wytycznymi dla GDDKiA jest rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach - w tych wytycznych nie istnieje taki znak, w związku z tym niemożliwe jest jego ustawienie przy drodze krajowej - stanowczo stawia sprawę Małgorzata Tarnowska. - Ponadto zaprezentowany znak stanowi wyłącznie funkcję informacyjną a znajdujące się na znaku piktogramy nie posiadają jednolicie sprecyzowanej definicji.

Póki więc minister jasno nie określi, co oznaczają rysunki na tablicy - na krajówkach "suwaka" nie będzie.

(wt)

 

Komentarze (7)

# Zyga

09.11.2012 14:49

No kurcze... suwak...jaki suwak? Drogę budujcie a nie prowizorki. Po dwa pasy do Zegrza w każdym kierunku i finito. :D

# dajan55

10.11.2012 07:28

Zgadzam się w pełni z Zygą i na pewno nie tylko ja !!!. Droga chociaż przez Legionowo powinna już dawno być rozbudowana do dwóch pasów i nie było by zdziwienia ze strony fachowców z GDDKiA a kierowcy nie mieli by problemów !!!.

# Cezary

12.11.2012 09:28

Macie rację tak powinno być, ale mamy tak jak mamy i pytanie co z tym zrobimy... To co się dzieje na wiadukcie to jest masakra...

REKLAMA

# ZORRO

12.11.2012 22:06

ORGANIZATOR RUCHU W LEGIONOWIE ZA KARĘ NIE POWINIEN DOSTAĆ JEŚĆ !!! DZIADOWSKIE EKRANU BLOKUJĄ TYLKO ZJAZDY DO BOCZNYCH ULICZEK A NAKAZY JAZDY I ŚWIATŁA.... TO JUŻ TOTALNA PORAŻKA. TRZEBA WYBUDOWAĆ PORZĄDNY WIADUKT ŁĄCZĄCY KOZŁÓWKĘ Z RESZTĄ LEGIONOWA, BO BUDOWA TUNELU OKAZAŁA SIĘ NIEWYPAŁEM I NIC Z TEGO NIE BĘDZIE.... POSZERZENIE ULICY ZEGRZYŃSKIEJ DO SAMEGO ZEGRZA TRZEBA JUŻ ZACZĄĆ, A NIE CZEKAĆ NA PROGRAMY WYBORCZE I STAWIAĆ DZIWNE ZNAKI !!!

# Zyga

14.11.2012 08:48

Faktycznie postawienie ekranów jest karygodne, nie tylko odgradza miasto i uniemożliwia zjazd w boczne uliczki. Także niestety spowodował że działające firmy przy ul. Warszawskiej zostały odseparowane i przez co znacząco podupadły. Przykładem możne być np zwinięcie się baru "Łasuch". Nie dość że w Legionowie jest mało miejsc pracy, to jeszcze te miejsca dzięki działaniom GDDiK są likwidowane. Jedno słowo przychodzi człowiekowi do głowy "PARANOJA"!!!

# kelwi

15.11.2012 07:17

łasuch przeniósł się w dogodne miejsce, w centrum Legionowa

REKLAMA

# 2i4koła

06.06.2014 12:04

Jak można kierowców jadących przepisowao nazywać "cwaniaczkami" ?????? Ten typ nie ma pojęcia co mówi, kompletnie nie zna przepisów ruchu drogowego - i on jest rzecznikiem komendy policji, jaja jakieś normalnie. panie przeproś pan lepiej i podaj się do dymisji
więcej na forum

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA