REKLAMA

Legionowo

drogi »

 

Lewoskręty i wiadukt korkują Legionowo

  9 listopada 2012

alt='Lewoskręty i wiadukt korkują Legionowo'

Jeszcze w styczniu pisaliśmy o zbyt krótkim świetle dla skręcających w lewo z Warszawskiej w Sowińskiego. Wtedy GDDKiA obiecała wydłużenie czasu świecenia. Niestety, kierowcy nadal narzekają, bowiem większość legionowian wybiera skręt w lewo w Sobieskiego, blokując niejednokrotnie jedną z nowych nitek dwupasmówki.

REKLAMA

Lewoskręt w Sowińskiego jest zbyt krótki, a na Sobieskiego notorycznie blokowany jest przez kierowców chcących skręcić z Warszawskiej.

- Po przebudowie ul. Warszawskiej zlikwidowano część skrętów w lewo (jadąc z Warszawy w stronę Zegrza). Obecnie funkcjonują tylko dwa skręty w lewo z czego w przypadku drugiego "zielone" trwa aż 8 sekund. Ulica Warszawska przecina Legionowo asymetrycznie. Zgaduję, ale pewnie nie jest to dalekie od prawdy, że po lewej stronie ul. Warszawskiej mieszka 80% mieszkańców i pewnie minimum 60% pracujących dojeżdża do pracy do Warszawy. Wszyscy Ci ludzie wracając z pracy potrzebują skręcić w lewo - niestety nie jest to takie proste, a już na pewno nie "szybkie" - pisze do prezydenta miasta internauta Krzysztof. - Wydawało mi się, że przebudowa miała pomóc przede wszystkim mieszkańcom Legionowa, a tymczasem ruch na Warszawskiej promuje jazdę na wprost w stronę Zegrza i pełni ona niemal wyłącznie rolę "obwodnicy".

Urząd miasta odsyła mieszkańców do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest zarządcą drogi. A tam urzędnicy są zdziwieni.

Wyłącznie od dobrej woli kierowcy jadącego prawym pasem w kierunku Strużańskiej zależy, czy jadący w tym samym kierunku, ale lewym pasem, zostanie wpuszczony z nieprzejezdnego pasa - mówi policjant.
- Do tej pory do GDDKiA nie wpłynęły żadne wnioski i skargi dotyczące długości cyklu świateł na tych lewoskrętach. Zmiany będzie można przeanalizować po najbliższym pomiarze ruchu, który zaplanowany jest na drugie półrocze 2013 roku - odpowiada Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.

Wiadukt w korkach

Kolejne utrudnienie czeka na kierowców jadących w stronę Zegrza na wiadukcie - już od dawna jeden z dwóch pasów prowadzących nad torami jest zaślepiony. Efekt to ciągnący się sznur samochodów na obu pasach - kierowcy z lewego chcą wjechać na drożny, a ci z prawego - zirytowani czekaniem w kolejce - z niechęcią wpuszczają włączających się do ruchu. Najwięcej emocji i agresji wywołuje blokowanie - zwykle przez większe samochody - lewego pasa już od połowy długości wiaduktu, tak by kierowcy nie mogli włączyć się do ruchu dopiero na zwężeniu drogi.

- Chciałbym zaproponować pomysł, w jaki sposób można by ten temat unormować i ograniczyć napięte sytuacje. Trzeba wstawić tam znak drogowy, sugerujący jazdę "na suwak" - pisze mieszkaniec Legionowa.

Policja uważa, że kierowcy powinni próbować zjechać na prawy pas już po minięciu znaku o nieprzejezdności pasa. Przypomnijmy, że w maju komisarz Robert Szumiata, rzecznik legionowskiej policji, nazwał kierowców wjeżdżających na prawy pas pod koniec wiaduktu "cwaniakami". - Wyłącznie od dobrej woli kierowcy jadącego prawym pasem w kierunku Strużańskiej zależy, czy jadący w tym samym kierunku, ale lewym pasem, zostanie wpuszczony z nieprzejezdnego pasa - mówił wtedy policjant. - Inaczej będą winni wymuszenia pierwszeństwa, a jeżeli nastąpi kolizja, będzie to ich wina.

Kup bilet

GDDKiA: suwak? Jaki suwak?

Rzeczniczka GDDKiA nie widzi możliwości ustawienia takiego znaku. - Nie istnieje znak zalecający jazdę na suwak - ucina krótko. To być może racja - jako znak formalnie nie istnieje, za to jako tablica informacyjna jak najbardziej. Przy odrobinie dobrej woli sprawę legionowskiego wiaduktu można by unormować - jak choćby zrobiono to przy rondzie Starzyńskiego na Pradze, gdzie znak - lub jeśli ktoś woli - tablica - z powodzeniem reguluje ruch.

Dobra wola to jedno, a biurokracja drugie. - Wytycznymi dla GDDKiA jest rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach - w tych wytycznych nie istnieje taki znak, w związku z tym niemożliwe jest jego ustawienie przy drodze krajowej - stanowczo stawia sprawę Małgorzata Tarnowska. - Ponadto zaprezentowany znak stanowi wyłącznie funkcję informacyjną a znajdujące się na znaku piktogramy nie posiadają jednolicie sprecyzowanej definicji.

Póki więc minister jasno nie określi, co oznaczają rysunki na tablicy - na krajówkach "suwaka" nie będzie.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Zyga

09.11.2012 14:49

No kurcze... suwak...jaki suwak? Drogę budujcie a nie prowizorki. Po dwa pasy do Zegrza w każdym kierunku i finito. :D

# dajan55

10.11.2012 07:28

Zgadzam się w pełni z Zygą i na pewno nie tylko ja !!!. Droga chociaż przez Legionowo powinna już dawno być rozbudowana do dwóch pasów i nie było by zdziwienia ze strony fachowców z GDDKiA a kierowcy nie mieli by problemów !!!.

# Cezary

12.11.2012 09:28

Macie rację tak powinno być, ale mamy tak jak mamy i pytanie co z tym zrobimy... To co się dzieje na wiadukcie to jest masakra...

REKLAMA

# ZORRO

12.11.2012 22:06

ORGANIZATOR RUCHU W LEGIONOWIE ZA KARĘ NIE POWINIEN DOSTAĆ JEŚĆ !!! DZIADOWSKIE EKRANU BLOKUJĄ TYLKO ZJAZDY DO BOCZNYCH ULICZEK A NAKAZY JAZDY I ŚWIATŁA.... TO JUŻ TOTALNA PORAŻKA. TRZEBA WYBUDOWAĆ PORZĄDNY WIADUKT ŁĄCZĄCY KOZŁÓWKĘ Z RESZTĄ LEGIONOWA, BO BUDOWA TUNELU OKAZAŁA SIĘ NIEWYPAŁEM I NIC Z TEGO NIE BĘDZIE.... POSZERZENIE ULICY ZEGRZYŃSKIEJ DO SAMEGO ZEGRZA TRZEBA JUŻ ZACZĄĆ, A NIE CZEKAĆ NA PROGRAMY WYBORCZE I STAWIAĆ DZIWNE ZNAKI !!!

# Zyga

14.11.2012 08:48

Faktycznie postawienie ekranów jest karygodne, nie tylko odgradza miasto i uniemożliwia zjazd w boczne uliczki. Także niestety spowodował że działające firmy przy ul. Warszawskiej zostały odseparowane i przez co znacząco podupadły. Przykładem możne być np zwinięcie się baru "Łasuch". Nie dość że w Legionowie jest mało miejsc pracy, to jeszcze te miejsca dzięki działaniom GDDiK są likwidowane. Jedno słowo przychodzi człowiekowi do głowy "PARANOJA"!!!

# kelwi

15.11.2012 07:17

łasuch przeniósł się w dogodne miejsce, w centrum Legionowa

REKLAMA

# 2i4koła

06.06.2014 12:04

Jak można kierowców jadących przepisowao nazywać "cwaniaczkami" ?????? Ten typ nie ma pojęcia co mówi, kompletnie nie zna przepisów ruchu drogowego - i on jest rzecznikiem komendy policji, jaja jakieś normalnie. panie przeproś pan lepiej i podaj się do dymisji
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024