REKLAMA

Legionowo

drogi

 

Prezydent Legionowa: trasa mostowa musi zostać w planach

  5 listopada 2012

Prezydent Legionowa: trasa mostowa musi zostać w planach

Zaledwie przed miesiącem pisaliśmy o tym, że przyszłość - nadal odległa - trasy między Łomiankami a Legionowem staje pod znakiem zapytania po protestach mieszkańców Jabłonny i Chotomowa.

REKLAMA

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski chce jednak przekonać sąsiadów, że powstanie trasy jest koniecznością.

Przypomnijmy: przez brak konkretnych terminów budowy trasy zablokowane są nieruchomości, po których - w przyszłości - ma biec droga. Ich właściciele nie mogą na nich niczego budować, nie wiedzą też, kiedy ich działki będą wykupywane, a tylko po wykupie trasa będzie mogła powstać. Żadnych ustaleń nie ma, więc mieszkańcy Jabłonny i Chotomowa zwrócili się do władz gminy, a te do marszałka województwa o wykreślenie trasy mostowej z planów zagospodarowania na stałe, by w ten sposób "odblokować" swoje działki.

O bezcelowości takich działań mówił już starosta powiatowy, teraz do zmiany stanowiska swoich sąsiadów chce namawiać prezydent Legionowa. Do samorządów powiatu i województwa wysłał list, w którym zdecydowanie przeciwstawia się zarówno planom wykreślenia, jak i skrócenia przebiegu trasy.

- Trasa mostowa to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych na Mazowszu, na jej wybudowanie legionowianie czekają już około 30 lat (i to pomimo wpisania do planu zagospodarowania przestrzennego i umieszczenia jej w strategii rozwoju województwa).

Nie powinno się wydawać pozwoleń na budowę dla tych terenów. Trzeba się liczyć bowiem z tym, że za trzy dekady pod wybudowany teraz dom podjedzie ekipa rozbiórkowa i zrówna go z ziemią - otwarcie mówi rzeczniczka MZDW.
Trasa mostowa, naturalna obwodnica dla Warszawy, jest dla mieszkańców północnej części aglomeracji warszawskiej, w tym Legionowa, jedyną szansą na rozładowanie korków i usprawnienie ruchu, który z każdym rokiem będzie się nasilał. Dlatego nie zgadzamy się na żadne zmiany w przebiegu trasy ani, tym bardziej, na jej skrócenie - pisze Roman Smogorzewski i dodaje: - Usunięcie z planów tej trasy oznacza dodatkowe obciążenie dla legionowskich ulic i kolejne utrudnienia dla naszych mieszkańców.

Kiedy trasa będzie budowana?

Trasa, choć budzi wiele kontrowersji, pozostaje jedynie w planach i wszystko wskazuje na to, że długo tam jeszcze będzie. - Nie chodzi nawet o kwestie finansowe, tylko o planistyczne - przyznaje rzeczniczka Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Monika Burdon. - Zanim cokolwiek zacznie się dziać w sprawie trasy mostowej, minie co najmniej dwadzieścia lat. Do tej pory sama trasa pozostanie jedynie w planach i to tych dalekich.

Co jednak mają zrobić właściciele działek, przez które - w przyszłości - pobiegnie trasa? - Nie powinno się wydawać pozwoleń na budowę dla tych terenów. Trzeba się liczyć bowiem z tym, że za trzy dekady pod wybudowany teraz dom podjedzie ekipa rozbiórkowa i zrówna go z ziemią - otwarcie mówi rzeczniczka MZDW. - Każdy, kto zdecyduje się na budowę, musi się liczyć właśnie z takimi konsekwencjami.

Kto jednak za takie grunty - zabudowane czy nie - zapłaci? - Wszystko zależy od tego, kto będzie inwestorem i jakie zostanie zawarte porozumienie między nim a lokalnymi samorządami. Generalnie jednak zasada jest taka, że działki wykupuje gmina, więc to na niej będzie spoczywał obowiązek wywłaszczenia mieszkańców i odkupienia gruntów.

Wstąp do księgarni

Mieszkańcy podzieleni

Po naszym poprzednim tekście o proponowanych zmianach w planach na forum "Echa" czytelnicy podzielili się na zwolenników i przeciwników trasy. Znacznie większa grupa jest oburzona pomysłem rezygnacji z planów budowy trasy mostowej. Oto kilka wyjątków z dyskusji:

#mieszkanka Chotomowa

Właścicielom działek należy wypłacić odszkodowanie wykupując od nich grunty. Wykreślanie trasy z planów jest głupotą.

#mieszko

Głupotą jest pozostawienie jej. Jeśli ktoś chce mieszkać przy autostradzie, bo taki będzie standard tj. dwa pasy ruchu w każdą stronę, to nie ma sprawy. Sprowadzałem się do cichego spokojnego miejsca, a nie trasy przelotowej dla tirów na wschód. Jeśli tak będzie, to nie ma perspektyw, żeby tu mieszkać.

#rozum

Mieszko: ta trasa to nie jest żaden nowy pomysł, lecz jest w planach od kilkudziesięciu lat, więc jeśli sprowadziłeś się tutaj, nie zapoznając się z MPZP, to jest to twoja osobista tragedia.

#Zieleniecki

Wykreślanie z planów trasy, która tam jest od lat, to głupota władz gminy. Równie dobrze można wykreślić tereny rezerwowane pod szkoły, przedszkola czy szpital. Marszałek niepotrzebnie się ugiął.

(wt)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (19)

# Tomasz

05.11.2012 16:48

Jeśli trasa mostowa musi zostać w planach to niech Pan prezydent sfinansuje tą inwestycję, włącznie z odszkodowaniami i wykupami działek.
-
Gminę Jabłonna nie stać na to. Poza tym nie zgadzamy się na taką trasę.
-
Jak Legionowo chce, to nie trza było odpuszczać Olszynki Grochowskiej w kierunku Warszawy. Wasi mieszkańcy się nie zgodzili to chcecie to przez Chotomów i Jabłonnę przepchnąć 4 pasy ruchu. Ładnie to tak?

# ERNEST

06.11.2012 10:19

Jak wygram dziś w lotto chyba wykupię wszystkie grunty potrzebne pod trasę i przekażę miastu Legionowo by sfinansowało trasę. Warunek jeden jaki będzie policja nie będzie mogła prowadzić na tej ulicy pomiarów prędkości

# zenobiusz

06.11.2012 10:22

ciekawe kiedy sprowadzał się ten Mieszko jak plany trasy są znane od kilkudziesięciu lat

REKLAMA

# zenobiusz

06.11.2012 10:25

#ERNEST napisał(a) 06.11.2012 10:19
Jak wygram dziś w lotto chyba wykupię wszystkie grunty potrzebne pod trasę i przekażę miastu Legionowo by sfinansowało trasę. Warunek jeden jaki będzie policja nie będzie mogła prowadzić na tej ulicy pomiarów prędkości

dopóki dopóty jakiś pirat drogowy nie uszkodzi ciebie lub kogoś z twoich bliskich, rozumiem że wtedy policja będzie mogła wrócić buhahahah

# setiuus

06.11.2012 12:42

#Tomasz napisał(a) 05.11.2012 16:48
-
Gminę Jabłonna nie stać na to. Poza tym nie zgadzamy się na taką trasę.
-
Jak Legionowo chce, to nie trza było odpuszczać Olszynki Grochowskiej w kierunku Warszawy. Wasi mieszkańcy się nie zgodzili to chcecie to przez Chotomów i Jabłonnę przepchnąć 4 pasy ruchu. Ładnie to tak?

Trasa TOG nigdy nie biegła przez tereny miasta Legionowa. To wcześniejszy prezydent Legionowa Kicman wykreślił z planów drogę biegnącą przez Legionowo zwaną dalej Obwodnicą Legionowa, właśnie usprawiedliwiając że TOG będzie spełniać taką funkcje i nie potrzebne dwie drogi o tym samym charakterze.
TML jest droga która dawno jest w planach, dawno również nie ma pieniędzy na jej realizacje. Jednak nie może być tak by garstka ludzi terroryzowała powiat. Jestem mieszkańcem Chotomowa i jestem zwolennikiem tej trasy. Dwóch sąsiadów również. Patrzmy dalej niż swój nos a będziemy mieli takie rzeczy które będą nam zazdrościć wszyscy.
Jeśli wykreślą trasę z planów dadzą niebezpieczny precedens, gdzie każdy będzie mógł się wprowadzić np: koło lotniska w Modlinie i powiedzieć że chciał zamieszkać w cichej okolicy a nie koło startujących samolotów. Wiec zamknąć lotnisko. Zaraz potem pojawią się koło elektrowni, kolej i nie będzie niczego bo każdy mieszkać chce w ciszy.
Właśnie by nie było takich niedomówień powstał plan, tu hałas elektrownia a to zrzut ścieków. Jako nie da się wybudować wszystkiego naraz bo potrzebne są olbrzymie pieniądze to są plany których nie powinno się podważyć.

# to_ja

07.11.2012 11:09

Ja jestem za trasą. Ale...
1) Rozczarowany jestem, że trasa przebiegać będzie zaraz za oknami nowo budowanej szkoły. (Oczywiście to szkołę zaprojektowano w tym miejscu, a nie trasę)
2) Liczę na zjazd w Chotomowie, a nie trasę tranzytową. Jeśli zjazdu nie będzie, to będę przeciw. Taka sytuacja ma miejsce na Bemowie. Trasa przecina Bemowo na pół, a nie można z niej korzystać, bo ludzie bali się, że tiry będą walić przez osiedlowe uliczki!!! Ciekawe po co miałyby tam zjeżdżać mając trzypasmową arterię?
3) A co z przedłużeniem obwodnicy Jabłonny w stronę NDM? Ale tu sobie sam odpowiem. Wszystkie fundusze idą na budowę szkoły. (budowa wstrzymana), Wszystkie fundusze idą na kanalizację (budowa wstrzymana). Wydaje mi się, że ostatnie poczynania gminy Jabłonna są niezrozumiałe. (choć, wreszcie po 4 latach starań mamy latarnie)
4) Budując się w Chotomowie wiedziałem o tej trasie i to właśnie dlatego się tu osiedliłem z nadzieją na szybką budowę trasy. Teraz jestem rozczarowany, że trasa nie powstanie przez najbliższe 20 lat.

REKLAMA

# Mac

07.11.2012 12:06

Czy ja dobrze widzę, że trasa mostowa ma przebiegać przy samej nowo budowanej szkole?

# yYELOW

07.11.2012 15:31

#Mac napisał(a) 07.11.2012 12:06
Czy ja dobrze widzę, że trasa mostowa ma przebiegać przy samej nowo budowanej szkole?

to_ja odpowiedział już na to pytanie. Dokładnie trasa sąsiaduje z działką CEKS-u, i to nie trasa została naniesiona koło szkoły, lecz szkoła koło tej drogi. Pytacie się kto tak zadecydował? Dawny właściciel świniarni, oddając teren po niej na cele oświatowe.
Ilość zjazdów będzie uwzględniana na etapie projektowym, jak taki nastąpi trzeba będzie pilnować, bo już są głosy tych co trasy nie chcą, że nie powinno być zjazdów bo będą wyścigi na lokalnych drogach.
Ja się pytam kto będzie zjeżdżał z trasy gdzie obowiązywać będzie 100-120 km/h by pościągać się na drogach o dopuszczalnej prędkości 50 km/h?

# gość niedzielny

07.11.2012 19:27

Rozumiem, że kolega mówi za siebie, ja też jestem z mieszkańcem Chotomowa i kompletnie nie podzielam tego stanowiska. A jak będą chcieli śmietnisko lub spalarnie wybudować to kolega również zaprzyjaźni się ze szczurami w ramach planów które kiedyś były. Nie dochodźmy do paranoi. Jak koledze pasuje to nawet przy samym pasie startowym może zamieszkać, ja dziękuję za mostową i wielu mieszkańców Chotomowa i Jabłonny jest przeciwko tej inwestycji.

# Zebra

08.11.2012 08:49

Cała ta gadka o mostowej trasie jest po prostu efektem promowania się medialnie Pana Prezydenta Legionowa. Na to by powstała nie ma i długo nie będzie kasy. Także spokojnie, pewnikiem coś ruszy (stworzą nowy projekt) za jakieś 50 lat.... ;) Budujcie się, mieszkajcie i ......nie przejmujcie. Pieniędzy obecnie w sumie brak na bardziej potrzebne inwestycje, jak np przebudowę dk61 od zegrzyńskiej do ronda w Zegrzu. Pozdrawiam i spokojności!

# gągoł

08.11.2012 21:23

Roman dla kolei buduje dworzec, dla powiatu szpital a dla Jabłonny trasę mostową. To WIELKI CZŁOWIEK. Likwiduje zerówki w przedszkolach, swoim mieszkańcom nie płaci za grunty przejęte pod drogi, sam nie dojada, baba zaharowuje się w radzie nadzorczej spółki realizującej największe inwestycje dla miasta a wszystkie te wyrzeczenia żeby mu starczyło na dobrobyt sąsiadów.

# wedkarz

26.11.2012 14:39

STOP Trasie mostowej!!Jabłonna i Chotomów moga być dumni ze swoich terenow nad wislanskich i mysle ze nawet nie zdaja sobie z tego sprawy jaki maja skarb za oknem! I WY chcecie to wszystko przekreslic?? Na tereny rezerwatu "Ławice Kępińskie" przyjezdza wiele osob z calej polski zeby obserwowac i fotografowac dzikie zwierzeta.Plany tej trasy sa z przed 30-40 lat i nijak sie maja do dzisiejszej rzeczywistości...

# Marek z Jabłonny

02.07.2013 13:20

Jestem mieszkańcem Jabłonny, przy ul. Modlińskiej w niedalekiej odległości od trasy TML i również jestem za budową tej inwestycji. To jest szansa dla całego naszego regionu.

# do Marka z Jabłonny

03.07.2013 07:51

Szansa czego ?

# romek

06.07.2013 13:48

panie Marek dla jednego nie opłaca sie taka inwestycja.

# Anatol Ulepek

07.07.2013 17:36

Trasa mostowa powinna przebiegać w sposób naturalny jako przedłuzenie DK 61.
Niestety przeszkod ą jest Pałac w Jabłonnie dlatego urzędassy wymyślają poprowadzenie jej "tędy" lub "owędy".
To dobrze, że jej budowa jest (na razie) zablokowana.

# Marek Chot.

03.10.2013 13:39

Smogorzewski musi odejść, bo nie rozumie że trasa musi ominąć Chotomów i Łomianki. Dużo ludzi z Legionowa ma tam działki i rodziny. Nie będą głosować na faceta który działa na ich szkodę.

# ppp

16.08.2014 13:59

JAK SIĘ GDZIEKOLWIEK WPROWADZASZ TO SPRAWDZAJ PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO! JA DWOMA RĘKAMI PODPISUJĘ SIĘ POD BUDOWĄ TRASY I PROSZĘ STAROSTĘ LEGIONOWSKIEGO O PRZYSTĄPIENIE DO POZYSKANIA FUNDUSZY I OGŁOSZENIE PRZETARGU NA WYKONANIE. DOŚĆ GADANIA O TYM, TRZEBA ZACZĄĆ BUDOWAĆ!!!

 Daro

16.08.2014 22:45

Papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko, ppp jestem bardzo ciekawy czy tam gdzie mieszkasz nikt 30 lat temu nie wymarzył sobie że
"przecież na tym piachu za trzydzieści lat,
przebiegnie z pewnością jasna, długa, prosta,
szeroka jak morze, Trasa Łazienkowska,
i z brzegiem zepnie drugi brzeg,
na którym twój ojciec legł!"
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA