REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Którędy przebiegnie dodatkowy tor przez Białołękę? Decyzja zapadła

  16 listopada 2022

Którędy przebiegnie dodatkowy tor przez Białołękę? Decyzja zapadła
źródło: Wikimedia Commons / Action Direct

Po wielu miesiącach dywagacji PKP Polskie Linie Kolejowe odrzuciły najbardziej kontrowersyjny wariant rozbudowy linii w stronę Nasielska. Obecnie rozważana będzie tylko budowa czwartego toru. Mieszkańcy będą mogli zabrać głos po raz kolejny najpóźniej w marcu.

REKLAMA

Przypomnijmy: w latach 2020-2021 PKP Polskie Linie Kolejowe organizowały konsultacje online, podczas których zbierały uwagi mieszkańców zainteresowanych przebudową linii z Dworca Wschodniego do Nasielska. Głównym zadaniem będzie budowa dodatkowych torów, umożliwiających pełne oddzielenie pociągów SKM i Kolei Mazowieckich od dalekobieżnych, które na wybranych odcinkach mają osiągać 250 km/h. Między Dworcem Wschodnim a stacją Praga torów ma być sześć, a na odcinku białołęckim - cztery.

Rozbudują linię kolejową w Choszczówce

W jednym z wariantów tory miałyby odbić w lewo kilkaset metrów przed stacją Płudy, biec tuż obok kościoła przy Klasyków, a następnie przez las, za Mehoffera bardzo blisko domów jednorodzinnych i domu opieki przy Czeremchowej.

Tory przeskoczyłyby wiaduktem nad Modlińską tuż przed obwodnicą Jabłonny, by następnie przejść w pobliżu wału wiślanego przez... park przypałacowy w Jabłonnie. Propozycja ta została właśnie wyrzucona do kosza.

"W ramach analizy wielokryterialnej i uwzględniając opinie zebrane z konsultacji z 2020 oraz 2021 roku wybrano dwa z siedmiu korytarzy, dla których przygotowane zostaną szczegółowe analizy techniczne" - informują PKP Polskie Linie Kolejowe. W granicach Białołęki oba wybrane warianty są identyczne; zakładają po prostu budowę czwartego toru.

Kolejowa inwestycja w Warszawie

"Podczas prac studialnych w pierwszym kwartale 2023 roku zaplanowano kolejne spotkania konsultacyjne z mieszkańcami, którzy będą mogli zapoznać się ze szczegółowymi rozwiązaniami i przekazać swoją opinię. Wnioski ze spotkań pozwolą wyłonić najlepsze rozwiązanie dla przyszłej inwestycji" - zapowiadają kolejarze.

Studium wykonalności rozbudowy linii kolejowej ma być gotowe najpóźniej w marcu 2024 roku. Szczegółowe plany powinny powstać w bliżej nieokreślonej przyszłości, "po 2024 roku".

Co z wywłaszczeniami?

Podczas konsultacji wielu mieszkańców Białołęki pytało o los domów stojących w bezpośrednim sąsiedztwie torów. Jak zapewniali kolejarze, prace przedprojektowe prowadzone są w taki sposób, aby powodować jak najmniejszą ingerencję w istniejącą zabudowę oraz ograniczyć do minimum proces wywłaszczeń i wyburzeń.

- W przypadku jednak, kiedy wywłaszczenia okażą się niezbędne do wybudowania infrastruktury kolejowej, poszkodowanym przysługuje prawo do odszkodowania - informuje PKP PLK. - Artykuł 128 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że wywłaszczenie nieruchomości następuje za odszkodowaniem na rzecz osoby wywłaszczonej odpowiadającym wartości tego prawa. W przypadku budowy transportowej infrastruktury liniowej w pobliżu nieruchomości, w przypadku stwierdzenia przez właściciela obniżenia wartości rzeczonej nieruchomości na skutek inwestycji, nie przysługuje odszkodowanie. Roszczeń z tego tytułu właściciel nieruchomości może dochodzić na drodze cywilnej.

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze (2)

# Torowisko

16.11.2022 20:31

Ale gdyby parędziesiąt lat temu zapytać inwestora budującego dom jednorodzinny w sąsiedztwie ważnej linii kolejowej czy nie boi się że w razie ewentualnej rozbudowy może być wywłaszczony, z pewnością uzyskalibyśmy odpowiedź "Łooo, panie, przeca łuny tego nigdy nie wybudujum".. A teraz ZONK...

# Dpe

29.11.2022 21:51

Proponuję idealnie przez urząd dzielnicy!
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA