REKLAMA

Wawer

samorząd »

 

Konsultacje planów zagospodarowania

  21 stycznia 2011

Trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego o nazwie "rejon ulicy Zwoleńskiej". Stosunkowo niedawno opublikowano uwagi zgłoszone do projektu planu i stanowisko urzędu miasta do każdej z nich.

REKLAMA

Całość informacji dostępna jest na stronie interneto-wej www.bip.warszawa.pl. Ogółem swoje uwagi zgło-siło ponad 690 podmiotów, osób podpisanych pod uwagami było faktycznie znacznie więcej. Zaintereso-wanie społeczne było olbrzymie. Skąd nagle taka aktywność społeczna w tej części Wawra?

Otóż w informowanie o założeniach planu i możliwych krokach prawnych włą-czyli się ludzie spoza struktur władzy, osoby z Międzylesia, Zerzenia, Zbytka. Ta spontaniczna inicjatywa spowodowała bardzo duże zainteresowanie lokalnej spo-łeczności. Ktoś wyjaśnił i wielu utwierdził w przekonaniu, że ich uwagi są cenne, na-leży je przesłać, nie zostaną pominięte i będą analizowane. Bardzo wielu uczest-ników spotkań nie miało pojęcia o istniejącej procedurze. Logicznie nasuwa się refleksja: czy naprawdę tak to powinno wyglądać?

Publikacja projektu planu, jego wyłożenie, możliwość składania uwag, to kwes-tie dostępne w internecie i na tablicy ogłoszeń w urzędzie. A jeżeli ktoś nie ma kon-taktu z internetem, nie bywa w urzędzie, to jest obywatelem, którego należy ska-zywać na niebyt? Wiem, że ustawa jasno określa całą procedurę. Jednakowoż ma-jąc szansę obserwowania reakcji ludzi i ich problemów przy okazji procedowania rzeczonego projektu planu, należy z całą mocą podkreślić: obecna ustawa o plano-waniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zakresie budowania społeczeństwa obywatelskiego, gdzie wszyscy mają równy dostęp do informacji, gdzie wszyscy mogą poczuć się współodpowiedzialnymi za podejmowane decyzje, gdzie zanika podział na "my" i "oni", jest z całą pewnością niedoskonała i wymaga zmian.

Moim zdaniem w proces konsultacji należałoby ustawowo włączyć gminy/dziel-nice i jednostki niższego rzędu np. rady osiedli. Informacja o zbieraniu uwag winna być bardzo szeroko rozpowszechniona i dostępna na całym obszarze projektowa-nego planu - na przykład na plakatach. Myślę, że należałoby zmodyfikować do-tychczas obowiązującą ścieżkę, która wygląda tak, jakby została stworzona dla ułatwienia życia urzędnikom zajmującym się planowaniem przestrzennym. Tak du-ża liczba uwag zgłaszanych do projektu planu w listach i wcześniej w trakcie spot-kań wskazuje też na konieczne modyfikacje prac przygotowawczych. Jeżeli radni uchwalający założenia do planu lepiej przygotowaliby dane wyjściowe, jeżeli pro-jektujący w trakcie prac kontaktowaliby się ze społecznością lokalną, to projekt planu mógłby wywołać mniej kontrowersji. Wszystkich oczywiście nie da się po-godzić, plan jest często rozwiązaniem arbitralnym, lecz pomiędzy arbitrem a hege-monem jest gigantyczna różnica.

Analiza przyjętych i odrzuconych uwag jest bardzo interesującą lekturą, lecz czy wszyscy mają dostęp do dobrej jakości łączy internetowych pozwalających ściągnąć i przeczytać plik o znacznej wielkości? Czy zestawienie tych uwag nie mogłoby być dostępne na przykład w radach osiedli? Nie powinno być tak, że decydenci mogą w swych kalkulacjach liczyć na ograniczanie dostępu do infor-macji. Przykład z masowym i skutecznym zgłoszeniem uwag do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "rejon ulicy Zwoleńskiej" wskazuje też na olbrzymi potencjał tkwiący w lokalnej społeczności. Listy z uwagami dotyczącymi planu są częścią systemu współrządzenia i współodpowiedzialności za państwo - to obraz w mikroskali możliwości konstytucyjnego suwerena, czyli drobnej części na-rodu, jakim jest lokalna społeczność wawerska.

Tadeusz Gacyk

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni