Koniec kariery Anastazego Kowalczyka. Ulica zmieni nazwę
3 maja 2016
Po wejściu w życie nowej ustawy patroni-komuniści znikną z map Warszawy.
Po upadku komunizmu nazwy zmieniły najważniejsze ulice i place Warszawy, noszące imiona komunistycznych patronów. Dekomunizacja wciąż nie jest jednak zakończona, bo na przedmieściach uchowały się nazwy upamiętniające osoby, które zapisały czarne karty historii Polski. Jedną z nich jest Anastazy Kowalczyk (1908-1943), patronujący ulicy na Żeraniu.
Kowalczyk w wieku dziewiętnastu lat wstąpił do Związku Młodzieży Komunistycznej, związanego ze stalinowskim reżimem w Rosji. W sanacyjnej Polsce spędził łącznie cztery lata w więzieniach, zaś podczas II wojny światowej szybko piął się po szczeblach kariery w Polskiej Partii Robotniczej. W 1941 roku wyjechał do Moskwy, gdzie został wyznaczony do tzw. Grupy Inicjatywnej, mającej wprowadzić w Polsce stalinizm. Został jednak schwytany przez nazistów i popełnił samobójstwo w areszcie.
Ustawa dekomunizacyjna czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Od jej wejścia w życie Rada Warszawy będzie mieć rok na zmianę nazwy ulicy. Jedną z propozycji jest przedłużenie Żerańskiej - ulicy stanowiącej kontynuację Kowalczyka za skrzyżowaniem z Modlińską.
(dg)