REKLAMA
To była jedna z najbardziej spektakuralnych akcji AK podczas całej okupacji. W nocy 7/8 października 1942 roku wysadzono tory m.in. na dzisiejszej Białołęce i w Wawrze.
We wrześniu 1939 roku skala zniszczeń stolicy była taka, że mówiono o najstraszniejszym nalocie w historii. Mimo to miasto broniło się przez miesiąc.
W niedzielę 1 września do Warszawy miał przybyć Donald Trump. Jak wyglądały wizyty prezydentów USA "za komuny"?
Od czternastu lat Fundacja Ave zaprasza do uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego na kajakach. 1, 3 i 4 sierpnia z Wawra na Białołękę wyruszą wyjątkowe spływy, połączone ze spotkaniami z bohaterami sierpnia 1944 roku, wspólnym śpiewaniem piosenek powstańczych pod egidą zespołu muzycznego, paradą kajaków w godzinie W, wreszcie wyścigami o Kotwicę 44.
O 12:00 w całej Warszawie zawyły syreny. Miasto obchodzi kolejną rocznicę powstania, do którego doszło w 1943 roku w getcie żydowskim.
23 sierpnia mija 116. rocznica śmierci Rosjanina, który odmienił dzisiejszą stolicę Polski.
Jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski do dziś nie doczekało się porządnego pomnika a jego rocznica przebiega w atmosferze już nie pikniku wojskowego, ale zwykłego długiego weekendu.
Prawie 50 lat komunistyczna propaganda i historiografia metodycznie niszczyła ich pamięć nazywając ich po prostu "bandytami". Ludziom tym i ich walce zbrojnej - odmawiano jakichkolwiek pozytywnych intencji skazując ich na rolę pariasów w polskiej historii.
Na czym dokładnie polegało wyzwolenie Warszawy w 1945 r. i co upamiętnia ulica 17 Stycznia?
LINKI SPONSOROWANE