Dlaczego żonkile? 76 lat od powstania
19 kwietnia 2019
O 12:00 w całej Warszawie zawyły syreny. Miasto obchodzi kolejną rocznicę powstania, do którego doszło w 1943 roku w getcie żydowskim.
Ulice Warszawy coraz bezpieczniejsze. Najmniej wypadków od lat
W 2022 roku w wypadkach drogowych na warszawskich ulicach zginęło najmniej osób w historii dokładnych pomiarów. W ciągu trzech dekad liczba ofiar spadła ponad dziesięciokrotnie. Drogowcy zapowiadają dalsze zwężanie jezdni i montaż wysepek przy przejściach dla pieszych, zakładanie sygnalizacji świetlnych i ustawianie słupków uniemożliwiających parkowanie przy zebrach.
- Była żydowska dzielnica mieszkaniowa przestała istnieć - napisał w raporcie Jürgen Stroop, dowódca oddziałów tłumiących powstanie. Symbolem ludobójstwa w żydowskiej dzielnicy Warszawy stało się wysadzenie w powietrze Wielkiej Synagogi, stojącej na pl. Bankowym. Według wyliczeń Stroopa wymordowano ponad 56 tysięcy warszawiaków.
Dlaczego żonkile?
Z czasem symbolem pamięci o wydarzeniach z wiosny 1943 roku stały się żółte żonkile. Tradycję tę stworzył najbardziej znany weteran powstania, kardiolog Marek Edelman (zm. 2009).
- Do końca życia w rocznicę powstania przychodził z bukietem żonkili pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom - czytamy na stronie muzeum Polin. - Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
(dg)
.




































