REKLAMA

Puls Warszawy

historia »

 

Dlaczego żonkile? 76 lat od powstania

  19 kwietnia 2019

alt='Dlaczego żonkile? 76 lat od powstania'
źródło: Wikimedia Commons

O 12:00 w całej Warszawie zawyły syreny. Miasto obchodzi kolejną rocznicę powstania, do którego doszło w 1943 roku w getcie żydowskim.

REKLAMA

Bez najmniejszych szans na zwycięstwo, w walce o godną śmierć. 19 kwietnia 1943 roku około 1000-1500 żołnierzy Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej stanęło do walki pośród zabudowań Muranowa i Mirowa, zmienionych przez nazistów w getto. Wojska niemieckie, ukraińskie i łotewskie rozpoczęły pacyfikację jeszcze tego samego dnia, ale walki trwały aż do połowy maja.

- Była żydowska dzielnica mieszkaniowa przestała istnieć - napisał w raporcie Jürgen Stroop, dowódca oddziałów tłumiących powstanie. Symbolem ludobójstwa w żydowskiej dzielnicy Warszawy stało się wysadzenie w powietrze Wielkiej Synagogi, stojącej na pl. Bankowym. Według wyliczeń Stroopa wymordowano ponad 56 tysięcy warszawiaków.

Dlaczego żonkile?

Z czasem symbolem pamięci o wydarzeniach z wiosny 1943 roku stały się żółte żonkile. Tradycję tę stworzył najbardziej znany weteran powstania, kardiolog Marek Edelman (zm. 2009).

- Do końca życia w rocznicę powstania przychodził z bukietem żonkili pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom - czytamy na stronie muzeum Polin. - Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe