Deklaracja "anty-LGBT" w Legionowie. Sprzeciw młodzieży
6 września 2019
Radni Prawa i Sprawiedliwości chcieli przyjąć w Legionowie deklarację "anty-LGBT". Poglądy wyrażone w tym stanowisku wywołały zdecydowany głos sprzeciwu legionowskiej młodzieży.
Od pewnego czasu władze niektórych samorządów na terenie całej Polski uchwalają stanowiska przeciwko rozpowszechnianiu "ideologii LGBT". Do podobnego ruchu dąży też legionowski PiS.
Sprzeciw radnych
- Rada miasta Legionowo wyraża sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności, gwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej Konstytucji, a także ingerują w autonomię wspólnot religijnych - to prolog do sugerowanego przez radnych PiS stanowiska legionowskiego samorządu. W dalszej części, radni PiS zobowiązują pozostałych miejskich radnych do m.in. obrony polskich szkół przed ideologią LGBT "sprzeczną z chrześcijańskimi wartościami" oraz przed wprowadzeniem do krajowej oświaty "elementów wychowania seksualnego w myśl standardów Światowej Organizacji Zdrowia". Naciskają też, aby pozostali miejscy radni zadeklarowali wierność m.in. polskiej tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej podczas realizacji zadań publicznych. Pod stanowiskiem swoje podpisy złożyli radni z PiS Katarzyna Skierkowska-Pacocha, Andrzej Kalinowski i Artur Pawłowski.
Sprzeciw młodych
Poglądy wyrażone w tym stanowisku wywołały głos sprzeciwu trójki licealistów z Legionowa, która 11 sierpnia br. stworzyła petycję w formie listu otwartego - "Legionowo wolne od nienawiści". - Powołując się na wartości zawarte w preambule Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, takie jak prawda, sprawiedliwość i dobro, żądamy wycofania projektu stanowiska rady miasta z porządku obrad, jak również z debaty publicznej - zaapelowali do władz Legionowa autorzy listu otwartego.
Obrońcy praw i wolności mniejszości seksualnych na dowód swoich racji posiłkowali się ekspertyzą prawną opracowaną w ramach programu pro bono Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego przez prawnika i zarazem warszawskiego radnego z Koalicji Obywatelskiej Marka Szolca. Ekspert dowodzi, że uchwały, jak ta zaproponowana przez PiS w Legionowie, są niezgodne m.in. z prawami międzynarodowymi, polską Konstytucją i kilkoma innymi ustawami. Legionowska młodzież przypomina władzom miasta, że nie mają one kompetencji do kształtowania światopoglądów w przestrzeni samorządowej.
- Chcemy tworzyć społeczeństwo, zarówno w Legionowie, jak i w całej Polsce, w którym społeczność LGBT i chrześcijanie mogą współistnieć bez konfliktów, jako że chrześcijańskie wartości nie kłócą się z postulatami tej społeczności. Tym, co łączy wszystkich ludzi, jest potrzeba poczucia bezpieczeństwa. Państwa działania odbieramy jako strach przed innością, ale społeczność LGBT nie stanowi zagrożenia i nie próbuje atakować chrześcijańskich tradycji, a jedynie walczy o swoje prawa - czytamy w dalszej części petycji.
Zdjęli punkt z obrad
28 sierpnia na sesji rady miasta Małgorzata Luzak zaproponowała wyrzucenie z porządku obrad głosowania nad przyjęciem stanowiska radnych w sprawie "ideologii LGBT". Radna powołała się m.in. na zapisy w Konstytucji na temat zakazu dyskryminacji "z jakiejkolwiek przyczyny", a więc także ze względu na orientację seksualną. Dodała także, że błędne jest użycie słowa ideologia przy LGBT. Wniosek Małgorzaty Luzak poparło 13 radnych, przeciw zagłosowali wszyscy obecni w sali radni PiS, czyli 6 osób.
(DB)