REKLAMA

Bielany

historia »

 

Czy Wrzeciono to Młociny? Nazwy naznaczone historią

  13 listopada 2017

alt='Czy Wrzeciono to Młociny? Nazwy naznaczone historią'
źródło: Warszawikia / Mikiapole3

Zgodnie z MSI, zwanego przez złośliwych "miejskim systemem dezinformacji", Wrzeciono nawet nie graniczy z Młocinami, ale...

REKLAMA

... "Młociny" zmienią nazwę? "Młociny" zmienią nazwę?
Zarząd i rada Bielan poprosiły Radę Warszawy o zmianę nazwy węzła "Młociny" na "Młociny-Huta".
jeszcze pół wieku temu nazwy były używane wymiennie. Jak to możliwe? Po wyjaśnienia musimy cofnąć się aż do czasów średniowiecza. O Bielanach ani - tym bardziej Wrzecionie nikt jeszcze wówczas nie słyszał, ale Młociny już istniały. Były jedną z wielu wsi, znajdujących się na terenie dzisiejszej Warszawy. W czasach Zygmunta Augusta mieszkało w niej... osiemnastu kmieci z rodzinami, zaś podczas Potopu - jak głosi lokalna tradycja - wszyscy poza jednym mieszkańcem wymarli z powodu epidemii.

Znaczenie wsi wzrosło, gdy obok powstał królewski zwierzyniec, a następnie, już w wieku XVIII, minister Heinrich von Brühl zbudował tam dwór. Nazwa "Bielany" była już wówczas znana, ale określano nią prawdopodobnie tylko okolice leśnego klasztoru kamedułów, noszących - a jakże - białe habity. Młociny były wówczas od Bielan całkowicie niezależne. A o Wrzecionie nadal nikt jeszcze nie słyszał.

Czas wielkich Młocin...

W XIX wieku Młociny były znane na Mazowszu nie tylko za sprawą pięknego pałacu i popularnej karczmy, ale słynęły też jako miejsce rozrywek warszawskich elit. Sama wieś liczyła pod koniec stulecia już 800 mieszkańców i była siedzibą gminy, obejmującej tereny od Łomianek do Górc, Potoku i Powązek. Tuż przed I wojną światową zaczęły się przymiarki do budowy w Młocinach tzw. miasta-ogrodu, czyli - mówiąc współczesnym językiem - luksusowego osiedla domów jednorodzinnych na dalekich przedmieściach.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

...ich upadku...

Skoro nazwa Młociny była tak popularna i określała całą, dużą gminę, to dlaczego nagle ograniczyła się do samego miasta-ogrodu, pałacu i parku? Wszystko z powodu dwukrotnego rozszerzenia granic Warszawy. Podczas pierwszego, którego dokonały podczas I wojny światowej okupacyjne władze niemieckie, od Młocin odpadły m.in. Marymont, Potok i Kaskada, więc popularna dotąd nazwa zaczęła wycofywać się na północ. Gdy w roku 1951 komuniści stworzyli tzw. wielką Warszawę, przyłączono do niej także miasto-ogród, dawną wieś, pałac i park. Siedzibę dawnej gminy przeniesiono do Łomianek.

W latach 50. i 60. na terenie dzisiejszych Bielan nadal znajdowały się ogromne, puste obszary, które nigdy nie doczekały się własnej nazwy. Świadczy o tym np. nazwa likwidowanego wówczas lotniska, które nazywano wymiennie "bielańskim", "młocińskim" i "lotniskiem Bielany w gminie Młociny". Gdy na dawnych pustkowiach zaczęły wyrastać bloki, sięgano po najlepiej zakorzenione historyczne nazewnictwo.

- Pomiędzy Hutą Warszawa a Bielanami rozrasta się osiedle mieszkaniowe Młociny - pisał 6 maja 1967 roku tygodnik "Stolica", ilustrując to zdjęciem przedstawiającym bloki przy ulicach Wrzeciono i Gajcego. Osiedle Młociny, dla odróżnienia od starszej wsi i miasta-ogrodu nazywane potocznie Wrzecionem? Tak było. Warto odnotować, że jeszcze na planie Warszawy wydanym przez PPWK w 1991 roku odnotowano - jako części dzielnicy Żoliborz - Bielany, Wawrzyszew, Chomiczówkę i Piaski, ale Wrzeciona nie. Nazwa ta pojawiła się na mapach, jako już całkowicie tradycyjna, dopiero w latach 90. Wtedy powstał też Miejski System Informacji, który "raz na zawsze" usankcjonował wyrzucenie Młocin za Nocznickiego.

REKLAMA

...i odrodzenia?

Wszystko zmieniło się w roku 2008, gdy - ku zdumieniu większości okolicznych mieszkańców - "Młocinami" nazwano stację metra na rogu Kasprowicza i Nocznickiego. XX-wieczne tradycje okazały się być na tyle silne, że do dziś pojawiają się propozycje przemianowania stacji na "Hutę" lub "Młociny-Hutę". Na razie samorząd mówi "nie", ale kto wie, co będzie w przyszłości?

Dominik Gadomski
historyk, redaktor portalu tustolica.pl

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Rafał

13.11.2017 14:06

Należy dodać, że Wrzeciono nazywane było także Brzezinami.

# igloo

04.01.2018 16:27

Wrzeciono to Wrzeciono przez duże "W".

# Margi

18.04.2024 15:53

A, ówczesny Przytyk, to...? Dzisiejsze Dantego, Sokratesa, Wolumen, czyli prawa strona od Huty? Pamiętam, że po tej właśnie stronie był dom soltysa (?), który spłonął gdzieś na początku lat 70-tych. Dzieciakiem byłam, ale może ktoś coś?

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy