REKLAMA

Białołęka

bezpieczeństwo »

 

Czy Białołęka jest niebezpieczna? Milion na nowy posterunek policji

  10 czerwca 2021

alt='Czy Białołęka jest niebezpieczna? Milion na nowy posterunek policji'

Komisariat na Tarchominie to za mało, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom dzielnicy - uważają białołęccy radni.

REKLAMA

Nowy posterunek policji może powstać przy Ruskowym Brodzie, naprzeciwko skrzyżowania z Verdiego i Szkoły Podstawowej nr 361. Na ostatniej sesji białołęccy radni wystąpili do Rady Warszawy o przyznanie miliona złotych na budynek w technologii modułowej, który miałby powstać już w przyszłym roku.

Policja na Białołęce

- Mieszkańcy Białołęki przy współpracy ze stowarzyszeniem Moja Białołęka wnioskują o utworzenie posterunku lub komisariatu policji na terenie Białołęki wschodniej od dziewięciu lat - przypomina warszawska radna Agnieszka Borowska. - Uzasadniamy to intensywnym rozwojem części wschodniej dzielnicy, liczbą zdarzeń niebezpiecznych, m.in. włamań i kradzieży. Do istniejącego komisariatu policji mieszkańcy nie mają bezpośredniego połączenia komunikacyjnego, dojeżdżają przez sąsiednią dzielnicę. Na tak dużej terytorialnie dzielnicy niezbędne jest utworzenie dodatkowych miejsc kontaktu z policją i tym samym zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

Obecnie jedyny komisariat znajduje się na Tarchominie, w otwartym w 2002 roku budynku stojącym obok węzła trasy Kuklińskiego (mostu Skłodowskiej-Curie) z Myśliborską. Dodajmy, że po jednym komisariacie mają również Wawer, Ursynów, Wilanów, czyli pozostałe spośród czterech największych terytorialnie dzielnic Warszawy. W piątej co do wielkości - na Mokotowie - mieszczą się komenda rejonowa i Komenda Główna Policji.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Bezpieczeństwo na Białołęce

Zgodnie z aktualnym podziałem Białołęka, Praga Północ i Targówek podlegają Komendzie Rejonowej Policji Warszawa VI, działającej w otwartym w 2010 roku budynku przy Jagiellońskiej na Golędzinowie. Która z trzech dzielnic ma największy problem z bezpieczeństwem? Informacje o przestępczości można znaleźć w raporcie "Warszawa dla wszystkich", opublikowanym przez urząd miasta w 2019 roku.

Niestety raport zawiera tylko surowe dane, które bez przeliczenia na liczbę mieszkańców poszczególnych dzielnic nie mówią absolutnie niczego o warszawskiej rzeczywistości. Postanowiliśmy wyręczyć urzędników i wykonać kilka obliczeń, dzięki którym możliwe będzie wyciągnięcie wstępnych wniosków.

Okazuje się, że w ostatnim roku przed stanem epidemii na Pradze Północ odnotowano 445 kradzieży z włamaniem na 100 tys. mieszkańców. W dzielnicy Targówek (obejmującej także Bródno i Zacisze) było ich ponad dwukrotnie mniej (204 / 100 tys.). O włos lepiej wypadła Białołęka, gdzie kradzieży z włamaniem zgłoszono 199 na 100 tys. mieszkańców.

REKLAMA

Pobicia i rozboje na Białołęce

Druga godna uwagi kategoria to "rozboje, kradzieże rozbójnicze i wymuszenia". Spośród trzech dzielnic Komendy Rejonowej Warszawa VI zdecydowanie najlepiej wypadła Białołęka (10 / 100 tys.), gorzej Targówek (19 / 100 tys.). Praga Północ znów była najgorsza a jej wynik - wręcz niepokojący (78 / 100 tys.). Oznacza to, że prawdopodobieństwo padnięcia ofiarą rozboju na Tarchominie czy osiedlu Derby było aż ośmiokrotnie mniejsze, niż w okolicy Targowej czy pl. Hallera.

Sprawdziliśmy również dane dotyczące bójek i pobić. W 2019 roku na Pradze Północ i Targówku zgłoszono ich po pięć na 100 tys. mieszkańców. Niespodziewanie najgorzej wypadła Białołęka, gdzie bójek i pobić było nieco więcej (8 / 100 tys.).

Analiza liczb z jednego roku to oczywiście za mało, by dojść do poważnych wniosków. Wszystko wskazuje jednak na to, że w północnej Warszawie nie ma żadnego związku między nasyceniem posterunkami czy komisariatami policji a skalą przestępczości. Oczywiście radni każdej z trzech dzielnic stwierdzą, że to właśnie w ich okolicy należy się poprawa bezpieczeństwa - i jako reprezentanci swoich wyborców mają do tego pełne prawo. Otwarte pozostaje pytanie, czy za realną poprawę bezpieczeństwo będzie można uznać zwiększenie liczby biurek i budowę na Ruskowym Brodzie "kanciapy za milion".

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Traszka

10.06.2021 19:11

Posterunek żeby siedzieli i kawę pili i kilka godzin wszyscy po kolei przyjmowali jedno zgłoszenie, a na ulicę objechać rejon to nie ruszy nikt 4 liter

# trep

10.06.2021 19:35

W policji od dawna brakuje ludzi do pracy. Efekt będzie taki, że zamiast mieć więcej patroli na ulicach, to trzeba będzie zabrać policjantów z Chodeckiej, Motyckiej, Jagiellońskiej i Myśliborskiej do odbywania dupogodzin za biurkiem w nowym posterunku. Bez sensu.

# Pit

13.06.2021 07:41

"Nowy posterunek policji może powstać przy Ruskowym Brodzie, naprzeciwko skrzyżowania z Verdiego i Szkoły Podstawowej nr 361. " - gdzie to jest? Czy nie chodzi o ul. Vivaldiego?

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025