REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nasi przedsiębiorcy

Co słychać w bielańskiej hucie? "Produkujemy w normalnym rytmie"
REKLAMA

REKLAMA

Co słychać w bielańskiej hucie? "Produkujemy w normalnym rytmie"

Rozmowa z Markiem Kempą, prezesem zarządu Huty ArcelorMittal Warszawa

REKLAMA

Podobno producenci stali przeżywają gorszy okres. Jak sobie radzi Huta ArcelorMittal Warszawa?

- Można powiedzieć, że po rekordowym - zarówno pod względem produkcji, jak i wyników finansowych - roku 2018, bielańska Huta wróciła do normalności. Rynek w 2019 roku nas nie rozpieszcza, ale nie można mówić o kryzysie. Odnotowujemy spadek zamówień na pręty ze stali jakościowej, co oczywiście nas martwi, bo inwestycje, które zrealizowaliśmy w zeszłym roku miały na celu zwiększenie produkcji właśnie tych wyrobów. Mamy jednak możliwość reagowania na wahania rynku i robimy to skutecznie, produkując więcej prętów żebrowanych. Mamy dobre wyniki operacyjne i całkiem przyzwoite finansowe. Oczywiście są one poniżej naszych oczekiwań i założeń budżetowych, tworzonych na fali zeszłorocznego sukcesu.

Czy w związku z pogorszeniem koniunktury Huta planuje jakieś przestoje?

- Nie. Produkujemy w normalnym rytmie i realizujemy zaplanowane inwestycje. Jedyne planowane obecnie przerwy wynikają z remontów, które - jak co roku - odbędą się na jesieni. Prowadzimy też cały czas rekrutację nowych członków załogi. Osobom, które się do nas zgłaszają, oferujemy umowę o pracę, prywatną opiekę medyczną i liczne szkolenia.

Na Bielanach powstają nowe osiedla. Jest zatem coraz liczniejsza grupa nowych mieszkańców, którzy nie znają historii warszawskiej Huty. Niektórzy nie wiedzą nawet o jej istnieniu. Jakie informacje chciałby Pan im przekazać?

- Może zacznijmy od sprostowania nieprawdziwych twierdzeń, które pojawiają się w różnych dyskusjach na temat naszego zakładu. Huta Warszawa zaczęła produkcję stali na Bielanach 62 lata temu i od tej chwili działa nieprzerwanie, za wyjątkiem historycznych strajków w latach 80. i początku lat 90. ubiegłego wieku. Mimo zmiany właścicieli i nazwy zakładu, produkcja toczyła się w sposób ciągły. Nie było więc tak, że dawna Huta Warszawa zaprzestała produkcji, a dopiero w ostatnich latach wznowiła ją firma ArcelorMittal. Podkreślam to, bo spotkałem się ostatnio z taką dziwną i nieprawdziwą informacją - że Huta najpierw była, potem jej praktycznie nie było, a teraz znowu jest i produkuje. I jeszcze jedno: Huta ArcelorMittal Warszawa, dzięki ogromnym inwestycjom, sięgającym prawie miliarda złotych, jest obecnie jedną z najnowocześniejszych hut stali w Europie i znacznie ograniczyła oddziaływanie na środowisko.

Czy relacje Huty ze społecznością lokalną są złe?

- Absolutnie nie. Od lat aktywnie wspieramy wiele inicjatyw na Bielanach. Tym bardziej cieszę się, że zostało to zauważone - w maju Huta została uhonorowana statuetką Bielański Mecenas Kultury, za co bardzo dziękujemy. Staramy się wychodzić naprzeciw postulatom, płynącym z naszego otoczenia. Jednak coraz bliższe sąsiedztwo budynków mieszkalnych powstających na gruntach dawnej strefy ochronnej Huty - przeciwko czemu protestowaliśmy - sprawia, że część mieszkańców skarży się na uciążliwości, wynikające z bliskości naszego zakładu. Przede wszystkim chodzi o hałas.

Jak reagujecie na takie sygnały?

- Traktujemy je poważnie i z pokorą przyjmujemy kolejne kontrole Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Niezależnie od takich interwencyjnych akcji kontrolnych oddziaływanie Huty na środowisko jest na bieżąco monitorowane. Zleciliśmy opracowanie mapy akustycznej całego zakładu, która pomoże nam zaplanować skuteczne ograniczenie hałasu tam, gdzie to możliwe. Oprócz oczywistego respektowania obowiązujących norm, nie można jednak wymagać, by duży zakład przemysłu ciężkiego działał bezszelestnie. Właśnie dlatego staraliśmy się zapobiec temu, by budowano domy mieszkalne w minimalnej odległości od naszego terenu. Swoją drogą ciekawe, że ktoś, kto kupuje mieszkanie przy ruchliwej ulicy w dużym mieście przeważnie nie dziwi się, że na zewnątrz słychać odgłosy komunikacji, natomiast jeśli zamieszkał obok ogromnego zakładu metalurgicznego, istniejącego od ponad 60 lat, jest zdumiony brakiem idealnej ciszy. Co znamienne, większość wykonywanych pomiarów pokazuje, że hałasu generowanego przez Hutę nie da się odróżnić od tak zwanego tła - czyli szumu, wytwarzanego przede wszystkim przez samochody.

A może w ostatnich latach Huta uruchomiła jakieś dodatkowe procesy produkcyjne, które spowodowały większe natężenie hałasu?

- Wręcz przeciwnie. W ostatnim dziesięcioleciu rozebrano cztery stare walcownie, znacznie redukując tym samym potencjalne źródła hałasu. Nasz cykl produkcyjny przebiega ponadto w sposób bardzo powtarzalny, właściwie jednostajny. Niewiele się zmienia, a jeżeli - to na lepsze. W zeszłym roku zainwestowaliśmy w nowe bramy do hal produkcyjnych i w tłumik wylotu pary na dachu Stalowni.

Uważam, że podmioty wydające pozwolenia na inwestycje zlokalizowane w minimalnej odległości od naszego zakładu oraz te, które następnie zarabiają na sprzedaży tak usytuowanych mieszkań, powinny uświadamiać przyszłym lokatorom, że oprócz uroków Lasu Bielańskiego i Puszczy Kampinoskiej - o których chętnie informują - jest także rzeczywistość w postaci naszego zakładu, który produkuje rocznie ponad 600 tysięcy ton stali, oferuje nowe miejsca pracy i daje stabilne zatrudnienie setkom pracowników i podwykonawców. Warto też przypomnieć, że bielańska Huta odprowadza do kasy miejskiej i skarbu państwa podatki w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych rocznie.

Rozm. as


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bielany

Co słychać w bielańskiej hucie? "Produkujemy w normalnym rytmie"

Co słychać w bielańskiej hucie? "Produkujemy w normalnym rytmie"

Co słychać w bielańskiej hucie? "Produkujemy w normalnym rytmie"

Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%

Ogłoszenia drobne

Sprzedam
 Maska antywirusowa. Sprzedaż wysyłkowa sklep Atexim pod adresem http://www.hurtopryski.pl Profesjonalne maski budowlane, do oprysków, lekarskie antywirusowe wielokrotnego użycia oraz jednorazowe, kombinezony bhp do wielu zastosowań w zależności od filtrów jak roboty budowlane, szpitale, transport, ratownictwo medyczne. Maska na zdjęciu jest odporna na upadki materiał ABS produkt Duński z filtrem P2R zatwierdzonym przez światową organizację zdrowia na wirusy i dodatkowo w komplecie węglowym aktywnym HESPA budowlanym przeciwpyłowym smogowym. Gwarancja producenta 4 lata

Nieruchomości zamienię
 Cześć Czy masz trudności z radzeniem sobie ze swoimi problemami? Powiedz nie problemom, które cię atakują Chcesz skorzystać z kredytu na realizację swoich projektów -Fundusz biznesowy -Uznanie za postępy twoich studiów -Zmień samochód - Wyposażasz sprzęt gospodarstwa domowego -Daj ci nowy dom -Niestety okazuje się, że jesteś bezrobotny -Student, nikt ci nie służy -Jesteś bezrobotny lub utknąłeś w banku lub jesteś objęty bankowym zakazem incydentu niezależnym od twojej woli - Dlatego żadna instytucja finansowa nie akceptuje pożyczki. Musisz jednak sfinansować projekt, o którym marzysz i który jest bliski twojemu sercu lub rozwiązać małe problemy finansowe, które cię obciążają i cieszyć, ponieważ nie powinno to powodować żadnych problemów. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji Im szybciej, aż w końcu poczujesz ulgę, a życie znów będzie dla ciebie więcej. E-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com

Porady prawne
 Kancelaria Porad Kościelno-Prawnych - asystencja na każdym etapie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego dla Osób w kraju i za granicą Mail: a.bolesta@op.pl Tel. kom. 693 876 173 (do godz. 19.00) dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony przez właściwą władzę kościelną (również za granicą)

Biuro do wynajęcia
 Wiarygodna i szybka oferta pożyczki Oferujemy prywatne pożyczki (od 4 000 do 50 000 000 EUR) każdej osobie lub firmie, która chce i jest w stanie dokonać spłaty wraz z odsetkami w wysokości 2% od żądanej kwoty i na żądany okres bez depozytu. E-mail: rosedupenn@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
Helloprint Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA