Burzyć czy rewitalizować?
11 marca 2011
Osiedle Przyjaźń to niebywałe zjawisko architektoniczne. Podobnego osiedla akademickiego nie ma w całej Polsce. Co czeka drewnianą perełkę Bemowa?
Będzie plan zagospodarowania
Po wejściu na teren osiedla z hałaśliwej ul. Górczewskiej można odnieść wrażenie, że znaleźliśmy się w skansenie - kolorowe, drewniane domki, a wokół cisza, zieleń i spokój. Nie wiadomo, czy ten widok długo jeszcze będzie cieszył nasze oczy, gdyż jest to teren bardzo atrakcyjny inwestycyjnie. O jego przejęcie od dłuższego czasu stara się dzielnica Bemowo, wstępnie planując tam budowę aquaparku. Na prze-szkodzie stoi jednak nieuregulowany stan prawny gruntu i brak możliwości skomu-nalizowana. Pod koniec grudnia ubiegłego roku Skarb Państwa przekazał teren osiedla w trzyletnią dzierżawę Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzego-rzewskiej.Janusz Łagowski, kierownik osiedla akademickiego Przyjaźń, nie ukrywa, że rewitalizacja domków byłaby kosztowna. - O tym, co tu będzie w przyszłości nie zdecyduję ja, ale Skarb Państwa - mówi. Również władze miasta na razie nie mogą jednoznacznie określić przyszłego zagospodarowania osiedla. - Sporządzany jest nowy plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Do chwili jego uchwa-lenia nie jest więc możliwe określenie dalszego przeznaczenia terenu osiedla - wyjaśnia Jan Budniak z miejskiego biura gospodarki nieruchomościami.
Burzyć czy rewitalizować?
Zarówno władzom Bemowa, jak i uczelni zależy na zachowaniu akademickiego cha-rakteru osiedla. - Jest to podstawowy motyw podjęcia i realizacji zadań związanych z dzierżawą tego terenu - mówi prof. Jan Łaszczyk, rektor APS w Warszawie. - Wiadomość o zamiarze budowy na terenie osiedla Przyjaźń aquaparku dotarła do mnie z "Echa Bemowa". Władze dzielnicy nie zwróciły się do nas oficjalnie z pro-pozycją w tej sprawie - tłumaczy rektor. Jednocześnie podkreśla, że zamierza ściś-le współpracować z urzędem. - Chcemy zachować akademicki charakter osiedla, utrzymać, a może i rozbudować bazę domów studenckich. Na rzecz APS pragniemy pozyskać również istniejące domy studenckie, by móc zabezpieczyć interesy śro-dowiska studenckiego - dodaje.- Jesteśmy przeciwni sprzedaży tych terenów deweloperom - zapewnia Krzysz-tof Zygrzak, wiceburmistrz Bemowa. - Pierwszym krokiem w kierunku budowy aquaparku jest zarezerwowanie w powstającym planie zagospodarowania prze-strzennego konkretnych działek na ten cel. Następnym etapem będzie rozmowa z APS, jak również przygotowanie ram prawno-finansowych całego przedsięwzięcia - dodaje wiceburmistrz.
Anna Przerwa