Sobieskiego z jednym pasem. Będą ogromne utrudnienia
9 lutego 2023
Rozpoczyna się kolejny etap budowy tramwaju do warszawskiego Wilanowa. W nocy z piątku na sobotę 10/11 lutego wykonawca inwestycji wprowadzi czasową organizację ruchu na Jana III Sobieskiego. Kierowcy będą mieć do dyspozycji tylko jeden pas ruchu, a w kierunku Wilanowa nie będzie nawet buspasa.
Już wkrótce wykonawca trasy tramwajowej do Wilanowa przejmie kolejne fragmenty ulicy Jana III Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej między Beethovena a Branickiego. To umożliwi przebudowę wodociągu i odwodnienia, a następnie przeniesienie rur ciepłowniczych.
Tramwaj do Wilanowa niewiele zmieni. Tory za 1,3 mld zamiast buspasa
Budowa linii tramwajowej na Belwederskiej i Sobieskiego nie będzie rewolucją komunikacyjną, natomiast w gigantycznym stopniu obciąży zadłużony warszawski samorząd.
Wszystkie prace wiążą się z wykonaniem głębokich wykopów, które muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Z tego powodu na ulicach w rejonie placów budowy wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu. Roboty przygotowawcze już trwają, m.in. przy przystankach autobusowych.
Utrudnienia na Sobieskiego
Wraz z początkiem ferii zimowych w nocy z piątku na sobotę 10/11 lutego tramwajarze przełożą ruch w obu kierunkach na ul. Jana III Sobieskiego na jezdnię zachodnią, na odcinku od skrzyżowania z Beethovena do skrzyżowania z al. Witosa. Jadący do centrum będą przejeżdżali na drugą jezdnię przed skrzyżowaniem z Idzikowskiego. Ulica Beethovena będzie kończyła się ślepo.
Na Sobieskiego w kierunku centrum pozostanie tylko jeden pas ruchu dla samochodów; drugi będzie zarezerwowany dla autobusów, taksówek, pojazdów MTON, motocykli i pojazdów uprzywilejowanych. Jeszcze węziej będzie w stronę Wilanowa, gdzie zostanie jeden pas ruchu, wspólny dla samochodów i autobusów.
Autobusy pojadą inaczej
Już od poniedziałku 13 lutego nowe połączenie Wilanowa z metrem zapewnią autobusy linii 217 na wydłużonej trasie od stacji metra Wilanowska przez Branickiego, Płaskowickiej, Cynamonową i Gandhi do stacji metra Imielin. Do tego przystanku podziemnej kolei będzie można dojechać również autobusami linii 263 i 319.
Po czterokilometrowym buspasie, który zostanie wyznaczony na całej długości Jana III Sobieskiego, autobusy linii 522 będą kursowały równie często, jak w tej chwili, a pojazdy linii E-2 będą woziły pasażerów także w ferie zimowe. Z powodu prac zmieniony zostanie końcowy odcinek trasy 172. Ponieważ niemożliwy będzie skręt z Jana III Sobieskiego w lewo w Bonifacego, autobusy skręcą w prawo i dojadą do pętli Stegny. 163 i 263 pojadą prosto Powsińską do Bonifacego i w prawo do pętli Stegny.
(jok)
.