REKLAMA

Wawer

różne »

 

Barburka nie chce być Barbórką

  3 kwietnia 2009

Już parokrotnie stołeczna podkomisja do spraw nazewnictwa ulic usiłowała naprawić swój błąd sprzed lat i zmienić słynną już ulicę Barburki w Starym Wawrze na zgodną z zasadami pisowni ulicę Barbórki.

REKLAMA

Ta jednak się opiera i nie daje się zmienić, za nic mając ortografię. Opierają się za-równo mieszkańcy, jak i radni i to niezależnie od opcji politycznej. Ostatnią taką próbę radni zaopiniowali negatywnie. I Barburka jak trwała, tak trwa.

Nie jest to jedyny kłopot, jaki ma komisja nazewnictwa. Podobna sytuacja is-tnieje na Zaciszu na ulicy Jurskiego. Na większości tabliczek jest właśnie ta pisow-nia, podczas gdy historycy i urząd dzielnicy twierdzą, iż w wielu źródłach występuje także pisownia Jórski. A że nie jest to znowu tak rzadka sytuacja, sam tego do-świadczyłem, gdyż pisownia panieńskiego nazwiska mojej matki Zofii Podogrodz-kiej, w różnych dokumentach różnie jest pisana, raz przez "dz", raz przez "c".

Wawer do nazewnictwa ulic ma zresztą szczególne szczęście. Na dobrą sprawę należałoby zmienić nazwę jednej z głównych ulic Międzylesia i to na dodatek tej, przy której znajduje się wawerski ratusz, a mianowicie ulicy Żegańskiej. Jej nazwa wzięła się bowiem od nazwy miasta Żegania na ziemiach zachodnich. Tyle tylko, że w kilka lat po wojnie geografowie doszli do wniosku, iż poprawna nazwa miasta powinna brzmieć Żagań i ją zmienili. Tymczasem nikt nie wpadł na pomysł, by rów-nież dostosować do tego nazwę ulicy. Mamy więc kuriozalną sytuację, w której naz-wa ulicy pochodzi od nieistniejącego miasta.

Podobna sytuacja jest z ulicą Kaczy Dół w Międzylesiu. Jej nazwa nie pochodzi od bajorka, w którym taplały się kaczki, lecz od starej nazwy Międzylesia. Wydana w Warszawie, w 1827 tabela miast, wsi i osad podaje, że Kaczydół jest wsią pry-watną położoną w powiecie warszawskim, w parafii Zerzeń, zamieszkałą przez 26 mieszkańców w pięciu domach gospodarskich. W XIX wieku zmieniono pisownię na Kaczy Dół, a zmiany nazwy dokonano dopiero w 1932 roku. Jest więc ulica Kaczy Dół na dobrą sprawę pramatką wszystkich ulic w Wawrze.

Kolejną wawerską specyfiką i to chyba na skalę zarówno polską, jak i europej-ską, jest aż dwanaście ulic Poprzecznych oznaczonych po amerykańsku kolejnymi numerami. Jest to prawdopodobnie efekt prowizorki sprzed lat, a ta jak wiadomo jest nie do zdarcia i potrafi trwać na przekór wszystkiemu. Inną ciekawostką wy-stępującą w Wawrze jest fakt, iż tylko ta jedna dzielnica ma aż dwie ulice związane z Cesarzem Francuzów. Mianowicie Trakt Napoleoński oraz - jakby tego było mało - samego Napoleona Bonaparte.

Na szczęście Wawer uniknął fali zmian nazw ulic wynikających z dekomunizacji. Nie wiadomo jakim cudem, ale takowych w naszej dzielnicy nie było. I chwała Bogu. Ludzie bowiem bardzo niechętnie podchodzą do takich zmian. Nie dlatego, iżby ci patroni im odpowiadali czy też budzili w nich jakieś szczególne sentymenty, ale takie zmiany wiążą się z bardzo uciążliwą i kosztowną zmianą wszystkich doku-mentów i umów. Wymaga to w efekcie wielu tygodni starań i wielokrotnych wizyt w kolejnych urzędach. Wymianie bowiem podlegają nie tylko dowody osobiste, ale także prawa jazdy, dowody rejestracyjne samochodów, trzeba dokonać też zmian na kontach w bankach, hipotekach i wielu innych umowach. Dlatego też, jak nam powiedziała pani Beata Went z biura podkomisji ds. nazewnictwa ulic, komisja nie próbuje robić nic na siłę i dokonuje zmian jedynie za zgodą mieszkańców.

Czasami sam rozwój miasta powoduje, iż nazwy ulic się dezaktualizują i nie odpowiadają stanowi faktycznemu. Na Dworcowej nigdy nie było żadnego dworca. Trudno też zgadnąć, czym różni się ulica Małomiejska od Wielowiejskiej. Albo inny przykład. Ulica Gruntowa w Falenicy wcale już nie jest gruntowa, lecz ma utwar-dzoną nawierzchnię. Podobnie z ulicą Zapomnianą. Wcale na taką nie wygląda. Mo-że należałoby więc ją zmienić na Zadbaną. Bądźmy więc optymistami, iż tak będą wyglądać wszystkie ulice w naszej dzielnicy. I chyba dlatego jedna z nich nosi właś-nie nazwę Optymistów. Ale ulica Ukośna nadal jest ukośna, zarówno w pionie jak i poziomie, a Zagięta nadal jest zagięta.

Andrzej Gzyło


Gruntowa już dawno jest utwardzona

Zapomniana nie wygląda na zapomnianą

A to pramatka wszystkich wawerskich ulic

Ulica Żegańska właściwie
powinna nazywać się Żagańska
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni