REKLAMA

Białołęka

zabytki »

 

Barbarzyńskie ocieplanie zabytku styropianem

  8 lipca 2017

alt='Barbarzyńskie ocieplanie zabytku styropianem'
Fot. Jan Mackiewicz

W ubiegłym tygodniu społecznicy skupieni w Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego skierowali do władz Warszawy i Białołęki apel o natychmiastowe wstrzymanie prac ociepleniowych na elewacji ponadstuletniego budynku przy ulicy Uczniowskiej 29 w Henrykowie.

REKLAMA

- Ceglana, oryginalna i pełna zdobień elewacja obiektu z początku XX wieku jest barbarzyńsko przykrywana styropianem - mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave i szef DKDS Białołęka, jeden z inicjatorów protestu i znany popularyzator białołęckiej historii. - Z informacji zebranych przeze mnie od najstarszych mieszkańców wynika, że obiekt stanowił niegdyś część kompleksu drożdżowni Henryka Bienenthala, która powstała między dzisiejszymi ulicami Klasyków i Dziatwy w latach 1902-1904 i była jednym z największych obiektów tego rodzaju w całej Polsce. Przy Uczniowskiej 29 mieszkali pracownicy fabryki. Henryk z Henrykowa, drożdże i spirytus, czyli tajemnice starej gorzelni Henryk z Henrykowa, drożdże i spirytus, czyli tajemnice starej gorzelni
Zabytkowa gorzelnia drożdżowa przy Klasyków znalazła inwestora, który zapowiada remont i budowę mieszkań. Jakie są jej początki?

Budynek fabryki, "stróżówka" przy ulicy Klasyków oraz dom przy ulicy Uczniowskiej stanowią unikatowy w skali Warszawy przykład architektury industrialnej z przełomu XIX i XX wieku. Wiele mówią również o dziejach tej części miasta.

- Od wielu lat w mediach, podczas wycieczek historycznych, lekcji, przy okazji wystaw powtarzam do znudzenia, że na Białołęce ubogiej w materialne ślady przeszłości na każdy obiekt przedwojenny należy chuchać i dmuchać - dodaje Włodkowski. - Dlatego dziwię się zaistniałej sytuacji. Zwłaszcza, że obiekt jest własnością miasta i zarządza nim białołęcki ZGN. Nie pojmuję, czemu urzędnicy wybrali taką właśnie formę ocieplenia obiektu. Znane są przecież inne technologie.

Warto zauważyć, że ZGN nie złamał przepisów. Obiekt nie figuruje w rejestrze zabytków, a od lat jego mieszkańcy zwracali się z prośbą o docieplenie budynku, ponieważ w nim marzną zimą. - Tym niemniej łukowe wykończenia sklepień otworów okiennych i drzwiowych, wiele detali architektonicznych pod sklepieniem, ozdobne gzymsy powinny zastanowić przed podjęciem decyzji o ich ukryciu pod styropianem - mówi Krzysztof Cieślak, społecznik ze Stowarzyszenia "Nasza Choszczówka".

Na apel organizacji pozarządowych błyskawicznie zareagowały miejskie służby konserwatorskie. Już w przyszłym tygodniu obiekt znajdzie się w gminnej ewidencji zabytków, rozpoczęto też procedurę wpisu domu do rejestru zabytków.

Zastanawia jednak fakt, dlaczego budynek z początków XX wieku do tej pory nie znalazł się ani w gminnej ewidencji, ani w rejestrze zabytków.

Wstrzymano prace

- Jestem wdzięczny pracownikom Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków za wielką życzliwość dla Białołęki - mówi Włodkowski. - Dzięki pieniądzom z budżetu konserwatora restaurowany jest kościół św. Jakuba, dotację na remont otrzymał właściciel świadermajera przy Fletniowej 2, trwa procedura wpisu do rejestru kościółka przy Klasyków, a Fundacja Ave prowadzi program edukacyjny dotyczący zabytków Białołęki skierowany do dzieci. Zresztą, aby podobne sytuacje jak ta z Uczniowską 29, nie powtórzyły się, wspólnie opracowujemy mapę obiektów, które warto chronić prawnie. Z kolei od burmistrz Ilony Soi-Kozłowskiej uzyskałem wczoraj informację, że władze dzielnicy wstrzymały prace i czekają na wytyczne konserwatora w przedmiotowej sprawie. Mam więc nadzieję, że demontaż makabrycznego styropianu będzie możliwy. Wydaje się, że znacznie większym marnotrawstwem byłoby pozostawienie tej szczególnej elewacji w ukryciu niż to, że wydano już jakieś pieniądze publiczne na prace ociepleniowe.

Wsparcie zadeklarowali również radni Białołęki. W poniedziałek do zarządu dzielnicy trafi interpelacja podpisana przez wielu radnych z różnych ugrupowań.

Apel w sprawie przywrócenia historycznej elewacji w budynku przy Uczniowskiej 29 poparły: Fundacja Ave, Fundacja Indygo, Fundacja Świadomego Rozwoju, Fundacja Teatr Plac Zabaw, Pracownia Inspiracji Twórczych Artema, Stowarzyszenie Białołęka Dworska, Stowarzyszenie Czwórka z Plusem, Stowarzyszenie Dziki Tarchomin, Stowarzyszenie Nasza Choszczówka, Stowarzyszenie Razem dla Białołęki, Stowarzyszenie Seniorzy Białołęki, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Białołęka oraz ZHP Hufiec Warszawa Praga Północ - drużyna 64. WDH "Skaut".

(red)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe