REKLAMA

Białołęka

historia »

 

50 lat minęło...

  18 października 2011

alt='50 lat minęło...'

Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia. Po wielu trudnych latach nadszedł czas, kiedy placówka działa bez większych zakłóceń - rozbudowana i nowoczesna.

REKLAMA

Pierwsza wzmianka o funkcjonowaniu szkoły we wsi Białołęka pochodzi z 1917 roku. W roku 1959 powstał Komitet Budowy Szkoły, który prócz starań u władz o pozwolenie na budowę, rozpoczął na własną rękę gromadzenie pieniędzy i materiałów budowlanych. Pierwszych 68 uczniów pojawiło się w 1961. Najstarszą klasą była klasa VI.

Boisko i teren przyszkolny doprowadzono do ładu w 1963 roku - prace porządkowe, niwelacja i zazielenienie kosztowało pół miliona złotych. Dzięki staraniom kierownika placówki, siatką ogrodzono cały teren szkolny.

W roku szkolnym 1968/69 było już 200 uczniów. Personel szkoły składał się z 12 osób, w tym 9 nauczycieli. Podstawówka dysponowała pięcioma izbami. Zajęcia odbywały się także w piwnicy. Pomieszczenie było źle oświetlone i bez ogrzewania. Gimnastyka była na korytarzu. W szkole nie było przyzwoitej szatni, natrysków, pomieszczeń: dla lekarza i biblioteki oraz sali na pomoce naukowe. Brak było wody zdatnej do picia, stąd ogromne trudności w przygotowaniu posiłków.

W 1975 roku oddano do użytku salę gimnastyczną - po 14 latach zaadaptowano starą część szkoły, wybudowaną w latach 1947/48. Zostało także zmodernizowane ogrzewanie. 11 października 1976 roku przy szkole rozpoczął działalność oddział przedszkolny. Rozwiązał on problem przygotowania dzieci do podjęcia nauki w szkole. Za wzorowe przygotowanie pracy oddziału szkoła otrzymała nagrodę w postaci kompletu mebli do klasy I.

W związku z przyłączeniem do Warszawy gmin i osad znajdujących się pod Jabłonną, Nieporętem i Markami w 1978 roku do szkoły zostały włączone dwie małe placówki znajdujące się w osiedlach Grodzisk i Kobiałka.

W latach 80. uczyło się ponad 200 uczniów w 9-10 oddziałach. Pomimo strasznej ciasnoty - w ramach kolejnych modernizacji - udało się wydzielić pomieszczenie małej szatni szkolnej oraz wygospodarować salę dla świetlicy.

Co kilka lat rodzice i nauczyciele oraz dyrektor szkoły ponawiali prośbę do kolejnych władz oświatowych i samorządowych o rozpatrzenie możliwości rozbudowy szkoły. Odpowiedź była zawsze taka sama: brak pieniędzy. Poza tym wyjaśniano, że tereny te w planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone były na rozbudowę zaplecza przemysłowego Warszawy, a nie budownictwo mieszkaniowe. Po przejęciu szkoły przez gminę Warszawa-Białołęka, w 1995 roku przystąpiono do jej modernizacji: wymieniono okna i system grzewczy centralnego ogrzewania, podłączono wodę z sieci miejskiej.

Dziś, po niedawnej rozbudowie, szkoła przy Juranda jest przykładem na to, że placówki oświatowe mogą funkcjonować bez zakłóceń. - W tym roku szkolnym nie mamy już żadnych problemów. W szkole jest wystarczająca liczba sal, nie jest ciasno. Obecnie mamy 498 uczniów - mówi z dumą dyrektor Wanda Szczepańska.

W piątek o godz. 14.00 w szkole odbędą się uroczystości jubileuszowe. Dyrekcja zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania.

Anna Sadowska

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024