REKLAMA
REKLAMA

Kultura

REKLAMA

Własne Betlejem

Chociaż w styczniu wokół nas panuje bardziej karnawałowa aniżeli świąteczna atmosfera, warto pamiętać, że zgodnie ze starą polską tradycją aż do 2 lutego trwa czas kolędowania.

REKLAMA
REKLAMA
Właśnie tego dnia - w Święto Ofiarowania Pańskiego - zabrzmią w kościołach ostatnie, przed następnym Bożym Narodzeniem, kolędy.

Jeszcze w niedalekiej przeszłości spotykano się w tym okresie po domach i "śpiewano kolędy o narodzeniu Chrystusa Pana, proste, naiwne, piękne(...), chodzono z szopką, czyli jasełkami, z gwiazdą", jak zapisał w swej "Encyklopedii Staropolskiej" Zygmunt Gloger. Te sąsiedzkie, rodzinne wieczornice cieszyły się dużym powodzeniem, bo i kolędy były i są przecież przez wszystkich w szczególny sposób cenione. Dużo by można pisać o przyczynach owego "ukochania" kolęd przez Polaków, najtrafniej ujął to chyba ks. Melchior Kądziołka - redaktor "Prawdy" - we wstępie do wydanej przez siebie w 1910 r. jednej z najobszerniejszych kantyczek: "W kolędach naszych - jakoby w zwierciadle przebija się dusza polska: wesoła, żywa, pełna bujnej fantazji, pełna miłości Boga i swej ojczyzny." W istocie, wszak kolędy mówią o wydarzeniach z Betlejem, lecz to pastorałkowe Betlejem stoi gdzieś na polskiej ziemi: raz na Podhalu, innym razem na Mazowszu. Co więcej, w wyjątkowych momentach historycznych pisano kolędy patriotyczne, oparte na znanej muzyce, ale z uaktualnionym stosownie do potrzeb tekstem. Poza tym melodie kolęd, w wielu przypadkach oparte na tradycyjnych tańcach, odpowiadają naszemu narodowemu temperamentowi: "Wszystkie są wesołe, ale także równocześnie i smętne. Smętność ich nie jest jednak taką, jaka powstaje w duszy człowieka po czymś utraconym, ale jest raczej wyrazem tęsknoty za dobrem, do którego dążymy..." - jakże słusznie zauważył ks. Kądziołka.

Obecnie prastary zwyczaj powoli i cicho - jak przystało na nastrojową kołysankę - zanika. Tym bardziej zatem cenna wydaje się inicjatywa dziewczęcego Chóru Avetki z Płud i Gminnego Ośrodka Kultury zmierzająca do ocalenia od zapomnienia tradycji kolędowania, a także upowszechnienia zarówno dawnej, jak i współczesnej twórczości kolędowej. Mowa tutaj o pierwszym Białołęckim Betlejem, czyli adresowanym do młodych wykonawców konkursie kolęd i pastorałek pod hasłem "Cicha noc", który odbył się 13 stycznia br. w parafii Narodzenia NMP. Podkreślmy, iż jest to jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie w stolicy! Do niedawna zespoły i soliści pragnący zaprezentować swój dorobek kolędowy i skonfrontować poziom wykonawczy, musieli wyjeżdżać poza Warszawę.

Pierwsza edycja Białołęckiego Betlejem przebiegała w atmosferze prawdziwej radości i zadumy nad tajemnicą narodzin Bożej Dzieciny, można śmiało powiedzieć, że nawiązywała do wspomnianych dawnych spotkań bożonarodzeniowych, "miała swój klimat"- jak to określił jeden z obecnych na widowni. Tym samym wyraźnie odbiegała od większości konkursów muzycznych, które kojarzą się z chaosem organizacyjnym, rywalizacją o nagrody i skromnym, niestety, udziałem publiczności. Być może niepowtarzalny klimat kolęd sprawił, że nasze Betlejem zgromadziło sporą grupę słuchaczy, którzy nie tylko przysłuchiwali się prezentacjom, nagradzając rzęsistymi brawami te najlepsze, ale nawet włączali się do śpiewania. Nic dziwnego, bo młodzi wykonawcy śpiewali z pasją i zaangażowaniem, które promieniowały dokoła. Wrażenie musiało być spore, skoro jedna z najmłodszych słuchaczek, czteroletnia Karolinka, pod koniec konkursu głośno oświadczyła, że za rok koniecznie musi zaśpiewać ponownie.

Nastrój i specyficzny klimat nie kłócił się wcale z formułą imprezy, która ma ambicje stać się ważnym, profesjonalnym konkursem muzycznym. I to nie tylko za sprawą znakomitego jury, w którym zasiedli znani śpiewacy Opery Narodowej Mira Tukalska-Śliwa i Jerzy Sznajder oraz instruktor GOK Aneta Wójcik. Uczestnicy - 5 zespołów szkolnych i 3 solistów - prezentowali dość wysoki poziom. Dało się odczuć, że przygotowania do konkursu były ważnym, twórczym etapem ich działalności. Laur zwycięzcy przypadł zespołom śpiewającym jednogłosowo, ale o rzetelnie wypracowanej emisji głosu, poprawnej intonacji i dużym poczuciu rytmu. Zespół Do-Re-Mi z Gimnazjum Nr 2, zdobywca pierwszej nagrody, wyróżniał się swobodą wykonań, swoistą "pozytywną rutyną". Duże brawa dla chórku ze 105 LO im. Z. Herberta, laureata drugiego miejsca, za pełne ekspresji i niezwykle dojrzałe wykonanie utworu obowiązkowego - "Cicha noc". Uznanie potęguje fakt, że grupa w całości składa się z amatorów. Choć nie zdobyły nagrody, bardzo pięknie zaprezentowały się dziewczęta z Allegro ze SP Nr 257, nastrojowo śpiewając na dwa głosy "Las wokoło śpi" czy "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Na uwagę zasługuje też oktet żeński z Gimnazjum Nr 2 "W Światłach Rampy". Ich ambitne próby wielogłosowego śpiewu a capella są całkiem ciekawe, a o ile będą systematycznie kontynuowane, z pewnością przyniosą wyraźny efekt. Niezwykle oryginalny, pełen swoistego czaru był występ niepełnosprawnej młodzieży z kółka muzycznego praskiego Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2. Dobre, mocne głosy chłopców rokują przed zespołem spore nadzieje. Z kolei zdobywczyni wyróżnienia, bardzo muzykalna ośmioletnia Magda Brulińska ze SP Nr 257, uroczym wykonaniem "Jest taki dzień" bez reszty podbiła serca publiczności.

Udane połączenie formuły konkursu muzycznego i spotkania przy żłóbku, to zasługa przede wszystkim organizatorów. Dobrze, że perspektywa nagród, wyróżnień, oceny jurorów nie zamieniła iście rodzinnego spotkania w zwyczajną rywalizację. Sympatyczne powitanie, w czasie którego na wesoło "sprawdzono listę obecności", co przełamało wszelkie bariery strachu i tremy, błyskotliwa konferansjerka Joli Ugodzińskiej i Magdy Chorąży, pamiątkowe kubki z logo Białołęckiego Betlejem, GOK-u, Avetek dla wszystkich wykonawców, perfekcyjna "opieka" nad występującymi zespołami, uśmiechnięte buzie dziewcząt, witających już przy drzwiach kaplicy uczestników i gości, sprawna obsługa techniczna na scenie realizowana przez męską część Ave, konkurs dla publiczności o kubek z logo - okazało się, że Avetkinie nie tylko dobrze śpiewają, ale i są świetnymi organizatorkami, znakomicie ze sobą współpracującymi! Oczywiście nie zabrakło też avetkowego koncertu kolęd, podczas którego dziewczęta zaprezentowały repertuar, jakim dzień wcześniej wyśpiewały pierwszą nagrodę na diecezjalnym konkursie w Wołominie.

W nawiązaniu do kolędowej atmosfery niedzielnego konkursu, zamiast zakończenia wypada przytoczyć słowa kolędy, ułożonej przez praską i białołęcką młodzież najprawdopodobniej w 1940 r. i śpiewanej na naszym terenie w latach okupacji. Tekst i melodię przekazała mi, nieżyjąca już, moja babcia, Maria Włodkowska (1934-90). Obecnie utwór odżył - umieściliśmy go w repertuarze Avetek.

Do Betlejem, choć rzecz trudna, przyszły wszystkie dzieci z Bródna.
I uklękły przy stajence, przy Jezusie i Panience.
Ref: Hej, hej Gloryja! Witaj Boże Dziecię!
Biedne dzisiaj nasze dary, bo nas wojna gniecie!

Krysia, Stasia i Elżunia, dla Małego, dla Jezunia,
Przyniosły garstkę rozkoszy: paczkę pestek za sześć groszy!
Ref: Hej, hej...

Dźwiga Jurek węgla worek, co go ukradł w zeszły wtorek.
Niesie Jacek pół cielaka, co mu przyniósł jego tata.
Ref: Hej, hej...

Bartłomiej Włodkowski


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu BiałołękaREKLAMA

Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Zdrowie i Uroda
 USŁUGI PIELĘGNIARSKIE w miejscu wezwania. TELEFON ***574-213-025*** Magister pielęgniarstwa z ponad 15 letnim doświadczeniem w zawodzie, dojedzie do pacjentów z Warszawy i okolic. Zastrzyki,kroplówki, zdejmowanie szwów, zmiana opatrunków,lewatywy, stawianie baniek bezogniowych,cewnikowanie pęcherza, wymiana cewnika, pielęgnacja stomii, instruktaże przeciw odleżynowe, pielęgnacja odleżyn i innych ran trudno gojących się.

Nauka
 Wizażystka/Stylistka zawód dla każdej kobiety! Wskocz do świata branży modowej, poznaj trendy, doradzaj innym! WIZAŻYSTKA/STYLISTKA to doskonały wybór dla osób, które chcą poznać najbardziej rozwijającą się branżę! Historia stroju, warsztaty podstaw kosmetycznych, teoria wizażu, techniki i style makijażu, techniki doboru zapachów, psychologia koloru oraz zajęcia praktyczne! Pracuj w gabinetach, salonach kosmetycznych lub zostań niezależną stylistką! Wybór należy do Ciebie! Klikaj i zarezerwuj miejsce w grupie: https://zak.edu.pl/zapisz-sie-online Zapraszamy! Centrum Nauki i Biznesu ŻAK ul. Wileńska 44 05-200 Wołomin Tel. 224281209 www.zak.edu.pl/wolomin

Lokal użytkowy sprzedam
 CITIHAUS oferuje oddłużanie i ochronę prawną obiektów komercyjnych, których zobowiązania takie jak np. kredyty przewyższają wartość nieruchomości. Zapewniamy kompleksową pomoc dla klientów banków posiadających kredyty hipoteczne, również walutowe. Koszty z tytułu sprzedaży nie obciążają klientów. Negocjujemy z wierzycielami oraz współpracujemy z instytucjami finansowymi. Skontaktuj się z nami: Tel: 571-360-354 E-mail: ewelina.swietek@citihaus.pl www.citihaus.pl

Lokal użytkowy do wynajęcia
 Firma Archeion oferuje Państwu wynajem sal zlokalizowanych w ścisłym centrum Warszawy. Gwarantujemy miłą obsługę, szeroki wybór sal oraz niskie ceny. Ceny wynajmu sal rozpoczynają się już od 39 zł netto za godzinę najmu! W naszej ofercie znajdą Państwo sale różnej wielkości; rozpoczynając od małych - idealnych na spotkania biznesowe, coachingowe czy kameralne warsztaty - po sale średniej wielkości, które sprawdzą się na szkolenia, konferencje czy imprezy większego formatu. Oferujemy również sale komputerowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt, tak by sprostać wszelkim Państwa oczekiwaniom. Standardowe wyposażenie sal: - ekran projekcyjny, - rzutnik multimedialny - flipchart W ramach dodatkowego wyposażenia oferujemy nagłośnienie, tablice suchościeralne czy też rzutniki pisma. W trakcie szkoleń oferujemy obsługę cateringową w formie przerwy/serwisu kawowego oraz obiadu, których to ofertę mogą Państwo dowolnie rozszerzać. ZAPRASZAMY!


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.