REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Środowisko

Ściekowy kryzys Warszawy. Ostrzegaliśmy setki razy!
REKLAMA

źródło: FB Wody Polskie


REKLAMA

Ściekowy kryzys Warszawy. Ostrzegaliśmy setki razy!

Mieszkańcy Choszczówki i przyległych osiedli uczestniczący kilkanaście lat temu w protestach przeciwko spalarni i gigantycznej rozbudowie Czajki dla oczyszczania ścieków niemal całej Warszawy mieli wtedy 100% racji.

REKLAMA

Ostrzegaliśmy, że koncentracja oczyszczania 80% ścieków Warszawy tylko w Czajce będzie droga, skomplikowana i podatna na awarie, które sparaliżują oczyszczanie ścieków i doprowadzą do zanieczyszczania środowiska naturalnego na wielką skalę. Podobne zastrzeżenia mieliśmy do spalarni osadów ściekowych. Ostrzegaliśmy, że koncentracja spalania osadów dowożonych Mimo protestów mieszkańców Białołęki inwestycję rozpoczęto. Prezydentem Warszawy był wtedy Lech Kaczyński, a we władzach miasta i w Radzie Warszawy dominowali przedstawiciele PiS.ze wszystkich oczyszczalni w Warszawie i okolic, w jednej wielkiej spalarni ulokowanej w Czajce, będzie prowadziła do różnych problemów i szkodliwego oddziaływania na środowisko. Po zaledwie siedmiu latach eksploatacji sytuacja wygląda tak, że spalarnia w wyniku awarii nie działa już dziewięć miesięcy (od grudnia 2018 r.), a kolektor doprowadzający ścieki pod Wisłą z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka jest uszkodzony od 28 sierpnia. Przez dwa tygodnie, do momentu uruchomienia prowizorycznego kolektora na moście pontonowym, ścieki z lewobrzeżnej Warszawy lały się do Wisły, tak jak przed 2012 r. Z kolei osady ściekowe, tak jak przed 2012 r., od dziewięciu miesięcy są wywożone na składowiska.

Sprawa koncentracji oczyszczania większości ścieków Warszawy w Czajce (ścieki z Wilanowa i Ursynowa trafiają do oczyszczalni Południe) rozstrzygnęła się w październiku 1999 r. na sesji Rady Warszawy. Wtedy to radni miasta skreślili z wieloletnich planów budowę oczyszczalni na Bielanach, na tzw. Pancerzu (na pograniczu Bielan i Łomianek). Przegłosowano równocześnie, że ścieki z lewobrzeżnej Warszawy będą tłoczone do Czajki skomplikowanym i drogim kolektorem pod Wisłą. Przed głosowaniem ówczesne władze Warszawy i MPWiK zamawiały ekspertyzy w wyspecjalizowanych firmach europejskich, które miały określić najlepsze rozwiązanie na oczyszczanie ścieków Warszawy. Firmy doradcze, m.in. brytyjska firma Atkins, wskazywały konieczność uruchomienia trzech oczyszczalni. Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy miały trafiać do oczyszczalni Południe na Wilanowie i nowej oczyszczalni na Bielanach. Czajka po modernizacji miała Opieranie niemal całego oczyszczania ścieków Warszawy na Czajce i na jednym kolektorze pod Wisłą jest niewystarczające, podatne na awarie i bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego. przerabiać tylko ścieki prawobrzeżnej Warszawy. Nie byłoby potrzebne skomplikowane i podatne na awarie tłoczenie ich pod Wisłą. Ścieki z dzielnic na lewym brzegu spływałyby grawitacyjnie do oczyszczalni na Bielanach, dzielnicy położonej najniżej i sąsiadującej z Wisłą. Ale radni Warszawy w 1999 r. nie przejmowali się tymi ekspertyzami. Może chodziło o atrakcyjne działki, rezerwowane pod oczyszczalnię na Pancerzu. Tamto głosowanie zapoczątkowało starania o finansowanie rozbudowy Czajki przez Unię Europejską. Mimo protestów mieszkańców Białołęki inwestycję rozpoczęto. Prezydentem Warszawy był wtedy Lech Kaczyński, a we władzach miasta i w Radzie Warszawy dominowali przedstawiciele PiS. Rozbudowa była kontynuowana za czasów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Konsultacje były farsą

Komitet protestacyjny przeciwko gigantycznej rozbudowie Czajki i budowie spalarni zawiązany przy stowarzyszeniu Nasza Choszczówka odbył w latach 2005-2007 dziesiątki spotkań i Obecne władze Warszawy i MPWiK jak najszybciej powinny przystąpić do budowy trzeciej, dużej oczyszczalni - na Bielanach.uczestniczył w wielu rozprawach sądowych dotyczących planów rozbudowy Czajki, w których stowarzyszenie Nasza Choszczówka było stroną prawną. Władze Warszawy i MPWiK nie słuchały naszych argumentów i ostrzeżeń. Konsultacje społeczne z mieszkańcami, wymagane przez Unię Europejską, finansującą tego typu inwestycje, okazały się wtedy farsą.

Obecne władze Warszawy i MPWiK jak najszybciej powinny przystąpić do budowy trzeciej, dużej oczyszczalni - na Bielanach. Dwie oczyszczalnie na lewym brzegu Wisły przejęłyby ścieki z lewobrzeżnej Warszawy i okolicznych gmin. Czajka oczyszczałaby ścieki prawobrzeżnej Warszawy i okolic. Po naprawie kolektor pod Wisłą można by było pozostawić na wypadek awarii oczyszczalni na prawym lub lewym brzegu Wisły.

Przybywa domów i firm w Warszawie, rośnie liczba warszawiaków. Opieranie niemal całego oczyszczania ścieków Warszawy na Czajce i na jednym kolektorze pod Wisłą jest niewystarczające, podatne na awarie i bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego.

Krzysztof Cieślak
wiceprezes stowarzyszenia Nasza Choszczówka


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka19.09.2019 16:01 #Maciek77
Do autora artykułu, a gdzie na Bielanach bo tu już mamy kompostownie i obok górę śmieciową, wysypisko MPO przy Arkuszowej, dużą bazę paliwową Orlen, Hutę w za chwilę trasę S7...słucham propozycji, rozumiem że papier jest cierpliwy a autor artykułu raczej nie mieszka w tym rejonie :(
19.09.2019 16:21 #veto
#Maciek77 napisał(a) 19.09.2019 16:01

Do autora artykułu, a gdzie na Bielanach bo tu już mamy kompostownie i obok górę śmieciową, wysypisko MPO przy Arkuszowej, dużą bazę paliwową Orlen, Hutę w za chwilę trasę S7...słucham propozycji, rozumiem że papier jest cierpliwy a autor artykułu raczej nie mieszka w tym rejonie :(
Proszę czytać ze zrozumieniem. Przecież autor napisał w artykule, gdzie to miało być.
19.09.2019 16:50 #Gator
Rozbudowana Czajka zajmuje 50 ha. Nie jest to jakaś bardzo wielka połać terenu. Dyskusja na temat lokalizacji tego typu inwestycji zawsze wygląda tak samo. Oczyszczalnia? Jak najdalej ode mnie! Być może decyzja o oczyszczaniu niemal wszystkich ścieków Warszawy, z prawego i lewego brzegu w Czajce była też spowodowana tym, żeby wszystko odbywał się na na prawym brzegu, na "praskiej", tej gorszej stronie. Skoro już tam była oczyszczalnia, to przepchnięto tam niemal wszystkie ścieki z lewobrzeżnej Warszawy. Skoncentrowano oczyszczanie warszawskich ścieków praktycznie w jednym miejscu. Jak to się skończyło, wiadomo.
19.09.2019 18:27 #Chris
Ręce precz od Bielan. Na pewno są wyżej położone niż Białołęka!!!
19.09.2019 19:05 #BeMózg
No, nareszcie ktoś wyjaśnił, jak przed laty doszło do rezygnacji z budowy oczyszczalni ścieków "Pancerz". Mam jednak do tego kilka uwag:
1) Brakuje wyjaśnienia, których radnych (niezależnie od ówczesnej ich przynależności partyjnej) głosy zadecydowały w 1999 roku o rezygnacji z tej inwestycji. Przypomnę, że prezydentem Warszawy był wówczas Paweł Piskorski.
2) W miejscu zarezerwowanym niegdyś pod budowę oczyszczalni przy ul. Pancerz w Łomiankach (nie zaś jak się błędnie pisze - na Bielanach) obecnie znajduje się centrum handlowe Auchan Łomianki i zabudowa mieszkaniowa. Raczej nieprawdopodobna jest możliwość wybudowania tam obecnie oczyszczalni.
3) Nie należy pisać o ewentualnej budowie oczyszczalni ścieków na Bielanach. Dzielnica Bielany jest bardzo rozległa, a przeciętny czytelnik będzie sobie wyobrażał że oczyszczalnia miałaby znajdować się w centrum dzielnicy. Na tej samej zasadzie niezbyt prawidłowe jest lokalizowanie istniejących uciążliwych aczkolwiek potrzebnych elementów infrastruktury na Bielanach (to odniesienie do chaotycznego komentarza Maćka77), gdy tymczasem góra śmieciowa, kompostownia i wysypisko znajdują się na Radiowie, zaś baza paliwowa w Mościskach (nie w Warszawie, lecz w gminie Izabelin).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Różne
 W naszym firmowym sklepie PRAJMANI znajdziesz markową odzież używaną i nową w wyjątkowo przystępnych cenach. Zapraszamy do naszego sklepu przy ulicy Wilhelma Konrada Roentgena 45/4, Warszawa 02-781 gdzie oferujemy stałe rabaty od ceny dnia. Zapraszamy! http://prajmani.pl

Kupię części
 Kupię stare motocykle - części 505-529-328

Dam pracę
 Panów do prac fizycznych na budowie 14zł tef.694488669

GIEŁDA SĄSIADÓW - PILNIE POSZUKUJĘ
 Chcesz sprzedać Auto? Stare ? Nowe ? Zapewniamy: - Profesjonalne doradztwo - Płatność gotówką za auto - Uczciwą wycene - Miłą Obsługe - Bezpieczną transakcje ............................................. Masz pytania ? Wątpliwości ? ............................................. Zapraszamy do kontaktu: PRIV lub TEL 880-163-880 ............................................. Polub nasz Fanpage: https://www.facebook.com/AutoSkup880.163.880 ____________________________ **Jesteśmy od 1993r na Rynku!**


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA