REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Milion pomysłów, zero postępu. Serek czeka na zabudowę
REKLAMA

źródło: futuwawa.pl


REKLAMA

Milion pomysłów, zero postępu. Serek czeka na zabudowę

Trójkąt między Żeromskiego, Marymoncką i Sacharowa to najgorętsza działka na Bielanach. Co ją czeka?

REKLAMA
REKLAMA
Co dalej z Serkiem?
Co dalej z Serkiem? Obok Serka Bielańskiego dobiega końca budowa olbrzymiego osiedla, ale sam teren nad stacją metra pozostaje niezagospodarowany.
czytaj
W przyszłym roku minie dziesięć lat od otwarcia bielańskiego odcinka linii metra. Podziemna kolej miała nie tylko ułatwić codzienne dojazdy do pracy, ale też ożywić dzielnicę, zachęcając inwestorów do budowania tu mieszkań, sklepów i biur. Udało się tylko częściowo. Na Słodowcu, Wawrzyszewie i Wrzecionie powstało (i wciąż powstaje) sporo nowych bloków, w których otwarto wiele lokali handlowych i usługowych. Takie miejsca pracy to jednak za mało, by nadgonić wieloletnie zaniedbania i zmienić przedmieście w prawdziwe miasto, setki kolejnych mieszkań tylko utrwalają stereotyp sypialni. Właściwie ostatnią szansą do wykorzystania potencjału, jaki dała Bielanom linia metra, jest zabudowa Serka.

Kiedy trzy lata temu budowano ronda na skrzyżowaniach Sacharowa z Żeromskiego i Marymoncką, głośno mówiło się o "przygotowywaniu układu komunikacyjnego przed sprzedażą działek inwestorom".

- Zarząd Bielan zawsze uważał, że teren powinien być zagospodarowany w całości przez jednego inwestora, a jego wybór dokonany z uwzględnieniem proponowanego programu zabudowy, a nie jedynie według kryterium ceny oferowanej za grunt - mówił w grudniu 2013 roku ówczesny burmistrz Rafał Miastowski. - Inne zdanie na ten temat miało miejskie Biuro Gospodarowania Nieruchomościami i władze stolicy. BGN uważa, że łatwiej będzie sprzedać mniejsze działki kilku nabywcom i dlatego też w pierwszej kolejności miasto zainwestowało w zmianę przebiegu ulic.

Dziś wiadomo już, że Miastowski miał rację. Prace nad planem zagospodarowania Serka trwają od lipca 2014 roku i nic nie wskazuje na to, by miały się wkrótce zakończyć. Przesiadka z metra do tramwajów i autobusów to nadal "wędrówka ludów". Działające na skwerze lokale pod chmurką i organizowane tam festyny raczej podkreślają brzydotę Serka, niż zagospodarowują przestrzeń. Tymczasem trójkąt ulic Żeromskiego-Marymoncka-Sacharowa wciąż interesuje architektów i urbanistów. Także tych najmłodszych.

- Warszawa planowana była jako miasto policentryczne - uważa Monika Majewska, która poświęciła Serkowi swoją pracę dyplomową na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. - Każda dzielnica miała być autonomiczną jednostką z własnym centrum. Jednak do dzisiejszego dnia dzielnice takie jak Mokotów, Ochota, Praga Południe czy Bielany nie doczekały się tego typu ośrodków.

Zdaniem architektki Serek warto zagospodarować stosunkowo gęstą zabudową mieszkalno-handlowo-biurową, dzięki której miejsce byłoby uczęszczane przez cały tydzień i przyciągało osoby z całej dzielnicy. Historyczna oś ulicy Kasprowicza byłaby zwieńczona miejskim placem i stojącym w narożniku Serka wieżowcem, który przełamałby dominację bloku Słodowiec City. Wizualizacje kojarzą się z nową zabudową Muranowa, choć obiecują więcej "życia" na kilku nowocześnie urządzonych skwerach. To oczywiście tylko wizja, z którą zapewne wielu mieszkańców się nie zgodzi.

Gdy trzy lata temu odbyło się otwarte spotkanie w sprawie przyszłości Serka, zdominowali je seniorzy domagający się budowy parkingów. Nie zabrakło też słusznych, ale idealistycznych opinii, że warto zainwestować w budowę teatru albo galerii sztuki (kto by je finansował i odwiedzał?). Opublikowany projekt planu miejscowego przeniósłby dyskusję na inny poziom, zmuszając urzędników z pl. Bankowego do porozmawiania o konkretach. Stawiamy jednak dolary przeciwko orzechom, że w roku 2017 projektu nie zobaczymy.

Dominik Gadomski


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bielany

Milion pomysłów, zero postępu. Serek czeka na zabudowę

źródło: futuwawa.pl


Milion pomysłów, zero postępu. Serek czeka na zabudowę

źródło: futuwawa.pl
REKLAMA

04.01.2017 07:53 #t_spoleczniak
W moim odczuciu gęsta zabudowa i wieżowiec (sic!) nie zmienią okolicy na lepsze, wolałbym w tym miejscu park niż kolejne bloki i jeszcze większe korki i smog...
06.01.2017 00:15 #wow wawa
Ostatnie spojrzenie? Gdzieś to już widziałem!
11.01.2017 14:24 #bielanka
o rety! A po co kolejne blokowisko? Już i tak mamy wszystko zakorkowane. Jest ciasno i duszno. Dlaczego w tym miejscu nie może być trochę przestrzeni publicznej? Dobre miejsce na lodowisko - zimą i na koncerty i biesiadowanie - latem.
11.01.2017 19:14 #r17
#bielanka napisał(a) 11.01.2017 14:24

o rety! A po co kolejne blokowisko? Już i tak mamy wszystko zakorkowane. Jest ciasno i duszno. Dlaczego w tym miejscu nie może być trochę przestrzeni publicznej? Dobre miejsce na lodowisko - zimą i na koncerty i biesiadowanie - latem.
Z jednej strony nie sposób się nie zgodzić, bo każdy chce mieć przestrzeń wokół i to jest normalne.

Ale z drugiej gdzieś trzeba budować. Bo skoro ludzie kupują to widać potrzebują. I pytanie gdzie? Albo na działkach w miastach jak najlepiej skomunikowanych a ta taką jest albo na działkach za miastem czym pogłębiamy problem rozlewania się miast.

Ta wizja z artykułu to tylko wizja jakiegoś studenta. Bo z racji na metro tam się podobno tak nie da budować więc takie zagęszczenie nam nie grozi.

Ale przy metrze Młociny całe kwartały koło Sokratesa zabudowane i sprzedane. Słodowiec City też 777 mieszkań a zostało naście. Pytanie czy lepiej te 2 tys osób przy trasie AK, tramwaju i metrze a i blisko na rowerze do centrum dla części. Czy za Hutą na jakiś wolnych terenach gdzie aby do metra się dostać potrzeba wsiadać w samochód.

Z jednej strony zabudowa to źle. Z drugiej rozlewanie się miasta to też źle. I gdzieś trzeba szukać kompromisów.
14.01.2017 20:11 #slodowiec city jest brzydki
Istniała nie tak dawno opinia że na serku nie można nic wybudować ponieważ grozi to zapadnieciu się tunelu metra..

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi transportowe
 Wynajem autokarów klasy lux Ibatur na wakacje / autokary na wczasy / wyjazdy wakacyjne autokarem Firma Ibatur oferuje wynajem autokarów i busów na wakacje, transport osób na wypoczynek / wyjazdy firmowe / dowóz dzieci na kolonie / dowóz na obozy młodzieżowe / wynajem autokarów na obozy językowe krajowe i zagraniczne / obozy w górach i nad morzem / obsługa krajowych wyjazdów i zagranicznych / wynajem autokarów i busów na wycieczki objazdowe/ autobusy na treningi/turystyka incentive / turystyka incoming

Antyki
 Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie, niemieckie,austriackie i inne, wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem odznaczeń, zdjęcia o tematyce wojskowej, inne pamiątki i starocie związane z wojskowością i służbami mundurowymi. telefon: 518 507 460 e-mail: wojskowe-odznaki@wp.pl

Finanse
 Czy potrzebujesz finansowania? Czy potrzebujesz pożyczki biznesowej lub osobistej? szybkie i pilne finansowanie dla Ciebie, jesteśmy legalnym i akredytowanym pożyczkodawcą. Watsapp: +13215220452; email: zydrunasjasiinskas111@gmail.com (HTTP //: eversurecash.evenweb.com)

Nauka
 Wiem jak skutecznie i szybko nauczyć Cię mówić i rozumieć po niemiecku. Specjalizuję się w nauce PRAKTYCZNEGO zastosowania języka niemieckiego - w pracy, w życiu... Ucząc się przez Skype musisz używać Twojego słuchu i wzroku. Dzięki temu poradzisz sobie w przyszłości w rozmowie telefonicznej, będziesz rozumieć co mówią w radio, telewizji oraz przez głośniki na dworcu lub lotnisku. W JAKI SPOSÓB JA UCZĘ? Nauczanie języka to moja pasja. Jeśli naprawdę zależy Ci na tym, aby mówić i rozumieć po niemiecku, to zapraszam na moje kursy. Dzięki mnie wyjście z nowymi kolegami, koleżankami z pracy na piwo nie będzie powodem do stresu. Czekam na Twojego maila lub telefon od Ciebie! Pozdrawiam Jolanta Lektor z pasją Mój mail: jolanta.niemiecki@interia.pl Mój telefon: 790 701 508 PS 1 UWAŻAJ Specjalizuję się w niemieckim dla tych, którzy pracują w Polsce, w Niemczech, Austrii. Nie czekaj i umów się na bezpłatne zajęcia próbne: www.niemiecki-skype.pl


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.