REKLAMA

Bielany

różne »

 

Źle się dzieje na placach zabaw

  5 grudnia 2008

O placach zabaw i ich złym stanie technicznym pisaliśmy już w "Echu" wiele razy. Do podobnych wniosków doszli autorzy raportu wykonanego na zlecenie urzędu miasta. Jak wypadły bielańskie placyki?

REKLAMA

Najlepiej oceniony został ten w parku przy ul. Perzyńskiego (6 punktów - inspek-torzy nie zgłosili do niego żadnych uwag). Bardzo dobrze (po 5 punktów) oceniono place: w parku Stawy Kellera, plac między ulicami Gajcego, Przy Agorze i Kas-prowicza oraz przy ul. Wrzeciono 36/38.

Pierwszy z nich jest przeznaczony zarówno dla dzieci młodszych, jak i star-szych. Wyposażony w ogrodzenie i bezpieczną piaskową nawierzchnię, a urządze-nia są w dobrym stanie - wymagają jedynie oczyszczenia. Minusem jest brak tablicy informacyjnej. Drugi także jest ogrodzony, wyposażony w atestowane urzą-dzenia, bezpieczną piaskową i syntetyczną nawierzchnię, ale częściowo jest wyło-żony kostką betonową. Plac ten jest atrakcyjny i intensywnie użytkowany. Ostatni, przy ul. Wrzeciono, to zespół dwóch placów sąsiadujących ze sobą. Są one ogro-dzone, wyposażone w atrakcyjne urządzenia umieszczone na piaskowej nawierz-chni.

Pięć kolejnych placów otrzymało po 4 punkty: w parku Kępa Potocka, przy skrzyżowaniu ul. Makuszyńskiego i Kasprowicza oraz przy skrzyżowaniu Żerom-skiego i Makuszyńskiego, przy Szkole Podstawowej nr 279 między ul. Broniew-skiego, Kochanowskiego i Reymonta oraz w parku Olszyna. Ich ogólny stan jest za-dowalający. Na pierwszym nawierzchnia wymaga wymiany na bardziej bezpieczną - teraz jest żwirowa. Ponadto należy wykonać ogrodzenie oraz umieścić bardziej różnorodne urządzenia. Dwa kolejne place znajdują się bardzo blisko siebie i są do siebie podobne. Oba są ogrodzone, nawierzchnia na nich jest bezpieczna - piasko-wa, a urządzenia są w dobrym stanie. Należałoby rozważyć możliwość zastąpienia ich jednym, większym z bardziej różnorodnymi urządzeniami. Ostatnie dwa też są w miarę atrakcyjne, ale również wymagają drobnych modernizacji i napraw.

Dziewięć kolejnych placów otrzymało po 3 lub 3,5 pkt, a ich stan można określić jako średni. Są to place: przy ul. Wrzeciono 46 i 35, przy Nocznickiego 17, przy Lindego 14/16, przy Jarzębskiego 4, w parku Bielany III, przy skrzyżowaniu ulic Arkuszowej i Opalin, przy ul. Kasprowicza 50 i przy Skalbmierskiej 15.

Najgorzej oceniono ostatnie pięć placów: przy skrzyżowaniu ulic Przy Agorze i Wrzeciono, przy ul. Palisadowej 5D, przy Szepietowskiej 2 (po 2 punkty), Przy Agorze 7 (1,5 pkt) oraz przy Podczaszyńskiego 8 (1 pkt). Wszystkie są zaniedbane, wymagają wykonania napraw urządzeń, bądź ich wymiany oraz prac porządko-wych. Brakuje ogrodzeń, właściwej nawierzchni oraz tablic informacyjnych.

W dużo gorszym stanie w naszej dzielnicy są miejsca zabaw z pojedynczymi urządzeniami. Większość z nich jest zaniedbana, zniszczona, w piaskownicach nie wymienia się regularnie piasku, urządzenia są stare, umieszczone na niebezpiecz-nej nawierzchni z płyt betonowych bądź zdewastowanej murawie. W większości to spadek po PRL. Raport zaleca likwidację nie użytkowanych piaskownic i budowę w zamian niewielkiego, profesjonalnego placu zabaw.

Co na to władze dzielnicy?

- Większość placów zabaw wymienionych w raporcie nie jest pod naszą opieką. Należą one do spółdzielni mieszkaniowych i administracji komunalnych - mówi Anna Chudyba z wydziału ochrony środowiska. - Pod opieką dzielnicy są place w parku Olszyna, przy Stawach Kellera, na Gajcego, na Kępie Potockiej, Broniew-skiego 99 a, w parku Bielany III, Skalbmierskiej 15, przy skrzyżowaniu Arkuszowej i Opalin oraz Wrzeciono 34/36. Ten ostatni jest przez nas wiecznie naprawiany z powodu częstych dewastacji. Jeszcze nie mogę powiedzieć, jakie są plany co do tych placów zabaw. Na pewno będą one regularnie sprawdzane, konserwowane i naprawiane, tak jak miało to miejsce do tej pory. Z pewnością na wielu w przy-szłym roku pojawią się nowe sprzęty. Gdzie zostaną ustawione i ile ich będzie - nie jestem w stanie jeszcze określić. Mieszkańców mogę zapewnić, że każdy plac jest codziennie sprawdzany przez naszego konserwatora. Wszelkie naprawy realizu-jemy na bieżąco - mówi Chudyba. Place zabaw należące bezpośrednio do urzędu dzielnicy w raporcie wypadły całkiem nieźle. Znacznie gorzej jest z miejscami zabaw będącymi pod opieką administracji komunalnych, a te przecież też są nadzorowane przez samorząd.

Agnieszka Pająk-Czech

  • Powierzchnia dzielnicy: 32,3 km²
  • Liczba dzieci w wieku 0-12: 13.450
  • Liczba placów zabaw: 82 (w tym 23 palce zabaw i 59 miejsc zabaw z pojedynczymi urządze-niami)
  • Średnia ocen (skala 1-6): 2 (przy czym place zabaw: 3,4, a miejsca zabaw z pojedynczymi urządzeniami: 1,5)


Plac zabaw przy ul. Podczaszyńskiego został oceniony najgorzej.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024