Źle się dzieje na placach zabaw
5 grudnia 2008
O placach zabaw i ich złym stanie technicznym pisaliśmy już w "Echu" wiele razy. Do podobnych wniosków doszli autorzy raportu wykonanego na zlecenie urzędu miasta. Jak wypadły bielańskie placyki?
Pierwszy z nich jest przeznaczony zarówno dla dzieci młodszych, jak i star-szych. Wyposażony w ogrodzenie i bezpieczną piaskową nawierzchnię, a urządze-nia są w dobrym stanie - wymagają jedynie oczyszczenia. Minusem jest brak tablicy informacyjnej. Drugi także jest ogrodzony, wyposażony w atestowane urzą-dzenia, bezpieczną piaskową i syntetyczną nawierzchnię, ale częściowo jest wyło-żony kostką betonową. Plac ten jest atrakcyjny i intensywnie użytkowany. Ostatni, przy ul. Wrzeciono, to zespół dwóch placów sąsiadujących ze sobą. Są one ogro-dzone, wyposażone w atrakcyjne urządzenia umieszczone na piaskowej nawierz-chni.
Pięć kolejnych placów otrzymało po 4 punkty: w parku Kępa Potocka, przy skrzyżowaniu ul. Makuszyńskiego i Kasprowicza oraz przy skrzyżowaniu Żerom-skiego i Makuszyńskiego, przy Szkole Podstawowej nr 279 między ul. Broniew-skiego, Kochanowskiego i Reymonta oraz w parku Olszyna. Ich ogólny stan jest za-dowalający. Na pierwszym nawierzchnia wymaga wymiany na bardziej bezpieczną - teraz jest żwirowa. Ponadto należy wykonać ogrodzenie oraz umieścić bardziej różnorodne urządzenia. Dwa kolejne place znajdują się bardzo blisko siebie i są do siebie podobne. Oba są ogrodzone, nawierzchnia na nich jest bezpieczna - piasko-wa, a urządzenia są w dobrym stanie. Należałoby rozważyć możliwość zastąpienia ich jednym, większym z bardziej różnorodnymi urządzeniami. Ostatnie dwa też są w miarę atrakcyjne, ale również wymagają drobnych modernizacji i napraw.
Dziewięć kolejnych placów otrzymało po 3 lub 3,5 pkt, a ich stan można określić jako średni. Są to place: przy ul. Wrzeciono 46 i 35, przy Nocznickiego 17, przy Lindego 14/16, przy Jarzębskiego 4, w parku Bielany III, przy skrzyżowaniu ulic Arkuszowej i Opalin, przy ul. Kasprowicza 50 i przy Skalbmierskiej 15.
Najgorzej oceniono ostatnie pięć placów: przy skrzyżowaniu ulic Przy Agorze i Wrzeciono, przy ul. Palisadowej 5D, przy Szepietowskiej 2 (po 2 punkty), Przy Agorze 7 (1,5 pkt) oraz przy Podczaszyńskiego 8 (1 pkt). Wszystkie są zaniedbane, wymagają wykonania napraw urządzeń, bądź ich wymiany oraz prac porządko-wych. Brakuje ogrodzeń, właściwej nawierzchni oraz tablic informacyjnych.
W dużo gorszym stanie w naszej dzielnicy są miejsca zabaw z pojedynczymi urządzeniami. Większość z nich jest zaniedbana, zniszczona, w piaskownicach nie wymienia się regularnie piasku, urządzenia są stare, umieszczone na niebezpiecz-nej nawierzchni z płyt betonowych bądź zdewastowanej murawie. W większości to spadek po PRL. Raport zaleca likwidację nie użytkowanych piaskownic i budowę w zamian niewielkiego, profesjonalnego placu zabaw.
Co na to władze dzielnicy?
- Większość placów zabaw wymienionych w raporcie nie jest pod naszą opieką. Należą one do spółdzielni mieszkaniowych i administracji komunalnych - mówi Anna Chudyba z wydziału ochrony środowiska. - Pod opieką dzielnicy są place w parku Olszyna, przy Stawach Kellera, na Gajcego, na Kępie Potockiej, Broniew-skiego 99 a, w parku Bielany III, Skalbmierskiej 15, przy skrzyżowaniu Arkuszowej i Opalin oraz Wrzeciono 34/36. Ten ostatni jest przez nas wiecznie naprawiany z powodu częstych dewastacji. Jeszcze nie mogę powiedzieć, jakie są plany co do tych placów zabaw. Na pewno będą one regularnie sprawdzane, konserwowane i naprawiane, tak jak miało to miejsce do tej pory. Z pewnością na wielu w przy-szłym roku pojawią się nowe sprzęty. Gdzie zostaną ustawione i ile ich będzie - nie jestem w stanie jeszcze określić. Mieszkańców mogę zapewnić, że każdy plac jest codziennie sprawdzany przez naszego konserwatora. Wszelkie naprawy realizu-jemy na bieżąco - mówi Chudyba. Place zabaw należące bezpośrednio do urzędu dzielnicy w raporcie wypadły całkiem nieźle. Znacznie gorzej jest z miejscami zabaw będącymi pod opieką administracji komunalnych, a te przecież też są nadzorowane przez samorząd.Agnieszka Pająk-Czech
- Powierzchnia dzielnicy: 32,3 km²
- Liczba dzieci w wieku 0-12: 13.450
- Liczba placów zabaw: 82 (w tym 23 palce zabaw i 59 miejsc zabaw z pojedynczymi urządze-niami)
- Średnia ocen (skala 1-6): 2 (przy czym place zabaw: 3,4, a miejsca zabaw z pojedynczymi urządzeniami: 1,5)
Plac zabaw przy ul. Podczaszyńskiego został oceniony najgorzej.