REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Zielona Białołęka - biała plama na mapie

  11 czerwca 2010

Jedna trzecia obszaru Białołęki położona pomiędzy kanałem Żerańskim a Markami podlega intensywnej zabudowie deweloperskiej. Jeszcze 10 lat temu była to wieś, dziś mieszka tu około 40 tys. mieszkańców, natomiast do roku 2018 ich liczba ma wzrosnąć do 120 tys.

REKLAMA

Na terenie wschodniej Białołęki nie ma nic poza powstającymi osiedlami i czterema szkołami. Zatrważające statystyki wywołują niepokój i przerażenie. Wraz z rozwojem osiedli nie następuje rozwój dróg zbiorczych, nie powstaje infrastruktura społeczna, ani żadne inwestycje celu publicznego. Władze dzielnicy od kilku lat twierdzą, że nie mają ziemi pod inwestycje.

W chwili obecnej na terenie wschodniej Białołęki pojawiło się realne zagrożenie, że jedyny teren, któ-ry zgodnie ze studium zagospodarowania przestrzen-nego umożliwia powstanie inwestycji celu publicznego (np. basen, ośrodek kultury, ośrodek pomocy społecznej, publiczną przychodnię, jednostkę straży pożarnej, komisariat policji) zostanie sprzedany przez Agencję Nieruchomości Rolnych, a prywatny inwestor przeznaczy go pod usługi komercyjne, np. prywatny szpital.

Mieszkańcy wschodniej Białołęki mają prawo takiego samego dostępu do usług publicznych, jak inni mieszkańcy Warszawy. Dlaczego z założenia planuje się, że pogorszy się ich jakość życia? I tak już przeważająca większość z nas płaci co-dziennie za benzynę, aby dojechać do szkoły, pracy czy sklepu. Mieszkańcy ocze-kują normalności, mają konstytucyjne prawo do równego traktowania, rozwoju wschodniej Białołęki w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem miasta.

Partnerstwo Ulic Zielonej Białołęki "Moja Białołęka" wystąpiło w ostatnich dniach z wnioskiem do władz dzielnicy i miasta m.in. o:

  • wystąpienie do Agencji Nieruchomości Rolnych w sprawie pozyskania na rzecz dzielnicy nieruchomości położonych w obrębie 4-16-25 z przeznaczeniem na centrum lokalne z usługami ogólnodostępnymi publicznymi a nie komercyjny-mi, zgodnie z zapisem w studium zagospodarowania,
  • wpisanie do wieloletniego programu inwestycyjnego: ośrodka sportu z base-nem, ośrodka pomocy społecznej, ośrodka kultury, biblioteki, remizy straży pożarnej, komendy policji oraz straży miejskiej, publicznej przychodni zdrowia, infrastruktury inżynieryjnej, rynku lokalnego wraz z miejscami usług, czyli wpi-sanie opracowania urbanistycznego "centrum lokalnego wschodniej Białołęki" do WPI i rozpoczęcie realizacji jego poszczególnych elementów,
  • sporządzenie opracowania urbanistycznego rejonu Białołęki wschodniej, po-rządkującego strukturę funkcjonalną i przestrzenną tego obszaru - określenia miejsc lokalizacji i wielkości terenów potrzebnych pod infrastrukturę społeczną dla planowanej liczby mieszkańców.

Wschodnia Białołęka to praktycznie jedyne i ostatnie miejsce Warszawy, charakte-ryzujące się tak wielkim potencjałem w zagospodarowaniu przestrzeni w zgodzie z najnowszą wiedzą i zrównoważonym rozwojem miasta. Mieszkańcy skupieni w Partnerstwie Ulic Zielonej Białołęki protestują przeciwko niekontrolowanemu i nie-doinwestowanemu rozwojowi ich "małej ojczyzny".

Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka

Aktualnie w granicach wschodniej Białołęki od kanału Żerańskiego do granicy z Markami, czyli na terenie porównywalnym do łącznej powierzchni dzielnic Wola i Żoliborz lub dzielnicy Targówek:

  • nie ma centrum lokalnego, miejsc usług
  • nie ma ani jednego publicznego ośrodka zdrowia, ośrodka pomocy społecznej, ośrodka kultury czy sportu i rekreacji, biblioteki, placu zabaw
  • nie ma posterunku policji ani straży pożarnej, do najbliższych tego rodzaju ośrodków dzielnicowych i do urzędu dzielnicy, umiejscowionych na Tarchomi-nie, odległość wynosi ponad 15 km
  • nie ma ulic zbiorczych o odpowiednich parametrach technicznych wyprowadza-jących ruch z obszaru (obecnie funkcjonujące dwa ciągi Ostródzka - Mochtyń-ska i Głębocka - Berensona - Kąty Grodziskie są w złym stanie technicznym i o parametrach niepozwalających na prawidłową obsługę tak wielkiego obszaru komunikacją zbiorową)
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# gość

08.06.2015 13:07

i co przez 5 lat zrobiono w temacie? może Redakcja pokusi się o małe rozliczenie?
to jest najlepsze "nie ma ulic zbiorczych o odpowiednich parametrach technicznych wyprowadzających ruch z obszaru (obecnie funkcjonujące dwa ciągi Ostródzka - Mochtyńska i Głębocka - Berensona - Kąty Grodziskie są w złym stanie technicznym i o parametrach niepozwalających na prawidłową obsługę tak wielkiego obszaru komunikacją zbiorową)" i przez 5 lat nic się nie zmieniło, bo po co? Ruskowy gładki, więc reszta nie musi.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA