REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Zagłosuj na BUD...

  8 kwietnia 2011

Białołęcki Uniwersytet Dzieci, uruchomiony przez Fundację Ave, został nominowany do Nagrody S3KTOR na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową w roku 2010, przyznawaną przez prezydenta Warszawy.

REKLAMA

Do 15 kwietnia każdy może zagłosować na projekt za pośrednictwem strony inter-netowej konkursy.um.warszawa.pl/S3KTOR. Projekt, który zbierze największą liczbę głosów otrzyma nagrodę mieszkańców Warszawy! Wśród głosujących rozlo-sowane zostaną upominki. Nominacja dla BUD-u to kolejne wyróżnienie dla Fun-dacji Ave. Miesiąc temu organizacja otrzymała od PTTK i Ministra Sportu Nagrodę Przyjaznego Brzegu za kajakowe ożywianie warszawskiej Wisły, doroczny spływ Wisłą przez Miasto Nieujarzmione oraz Kajakową Akademię Niepełnosprawnych.

O tym, że warto oddać głos na BUD niech przekona tekst, który stworzyli mali studenci w ramach warsztatów dziennikarskich prowadzonych w I semestrze przez dziennikarki Aleksandrę Rzążewską i Annę Błaszkiewicz.

... bo dzieci w BUD-dzie dobrze się bawią!

Zielone indeksy w dłoniach i głowy pełne pytań - po tym można poznać studentów Uniwersytetu Dzieci. Nikt nie sprawdza listy obecności, nie ma egzaminów ani ko-lokwiów. I może właśnie dlatego sobotnie przedpołudnia młodzi mieszkańcy Biało-łęki tak chętnie spędzają w ratuszu na wykładach i ćwiczeniach.

- Lubię chodzić na Uniwersytet Dzieci, ponieważ chcę się czegoś nauczyć o tym, jak powstał kosmos - tłumaczy 9-letnia Julia Waśniewska. Podobało jej się, jak prowadząca zajęcia pokazywała Ziemię, Jowisza, Saturna i Marsa. - Okazało się, że Uran ma kształt wygiętej szczoteczki do zębów - wyjaśnia Julia. A 8-letnia Alicja Kmieciak dodaje, że przychodzi na zajęcia, bo chce się więcej dowiedzieć już teraz, a nie czekać, na te informacje w szkole. Najbardziej chwali wykłady o Sa-murajach oraz mumiach, faraonach i egipskich piramidach.

Kup bilet

Wykład na medal!

- W pierwszym semestrze jesienią 2010 roku w zajęciach wzięło udział ponad 150 dzieci - wylicza Bartłomiej Włodkowski, szef Fundacji Ave i "rektor" BUD-u. W soboty i niedziele młodzi studenci spotykali się, by poznawać wiedzę z przeróżnych dziedzin, odkrywać tajniki nauki, obserwować doświadczenia i eksperymenty. Do poprowadzenia zajęć udało się zaprosić ponad 20 osób, które próbowały zaciekawić dzieci tym, czym zajmują się na co dzień.

- Bardzo widowiskowe były "Zabawy z pływaniem i lataniem" prowadzone przez dr. Piotra Nieżurawskiego, dzieciaki świetnie wspominają też doświadczenia w laboratorium na wydziale chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz poznawanie tajemnic szafy organowej na Uniwersytecie Muzycznym - opowiada Bartłomiej Włodkowski.

Choć wydawałoby się, że w weekend wszyscy chcą odpoczywać od nauki, zawsze jest więcej chętnych niż miejsc na warsztatach. - Lekcje w szkole są nud-niejsze, bo tam powtarzamy to, co już przerabialiśmy w czwartej klasie, a tu wszystko jest nowe - podkreśla Ania Ostoja-Chrząstowska, 11-letnia studentka BUD-u. Przychodzi na wykłady i ćwiczenia, bo chce jak najwięcej dowiedzieć się o świecie, a najbardziej zapadły jej w pamięć pełne eksperymentów zajęcia o tym, dlaczego mydło myje.

Fundacja Ave cieszy się z wysokiej frekwencji i entuzjazmu dzieciaków. - Za-łożyliśmy BUD, bo Białołęka potrzebuje atrakcyjnej oferty pozalekcyjnej i udało się nam ją zaproponować. Teraz jest moda na uniwersytety dziecięce i naszym zda-niem to świetny trend, bo uaktywnia, rozwija pasje, poszerza horyzonty - tłumaczy Bartłomiej Włodkowski.

REKLAMA

Lubię jak biją brawo

Dobór zajęć i wykładowców powoduje, że dzieci studiują na prawdziwie interdys-cyplinarnej uczelni, gdzie wiedza humanistyczna spotyka się z tą rodem z politech-niki. Dowiadują się, czy można zobaczyć czyjeś myśli i kto ma szansę znaleźć się na pierwszej stronie gazety. Ale też zdobywają wiedzę o tym, jak powstają tornada i huragany, co to jest tsunami, skąd się biorą trzęsienia ziemi, a także poznają właściwości drożdży. Najbardziej entuzjastycznie wspominają tych wykładowców, którzy mieli z nimi dobry kontakt.

- Bardzo lubię pracować z dziećmi. Na takich zajęciach można się pośmiać, dzieci wykazują więcej entuzjazmu i zawsze biją brawo - opowiada dr Marcin Niemojewski, kulturoznawca, który poprowadził wykład o książkach Tolkiena.

W marcu br. ruszył drugi semestr. Inauguracyjny wykład wygłosili prawdziwi Sarmaci (z wąsami i w kontuszu) - Tomasz i Przemysław Szajewscy z pałacu wi-lanowskiego, którzy okrasili opowieść o XVII wieku pokazem pojedynku szlachec-kiego na szable! Dzieciaki poznawały tajemnice warszawskiej Wisły, skład orkiestry symfonicznej, aktualnie pod okiem absolwentów szkół filmowych kręcą film o swojej uczelni! Przed nimi wykłady profesorów matematyki i fizyki UW, kolejna wizyta w laboratorium chemicznym UW, ćwiczenia w Polskim Radiu, a nawet zajęcia geologiczne i archeologiczne! W programie znalazły się także zajęcia dotyczące historii Białołęki.

7-letni Jaś Ostoja-Chrząstowski zapewnia, że wszystkie zajęcia są bardzo cie-kawe, a 12-letnia Zuzia Białkowska do chodzenia na uniwersytet namówiła też swoją koleżankę z klasy. I to jest chyba najlepsza rekomendacja dla BUD-u! Projekt można wesprzeć poprzez przekazanie 1% podatku na rzecz Fundacji Ave (KRS 0000229157). Przedstawiciele Fundacji pomagają nieodpłatnie wypełnić PIT - tel. 608-178-447.

izme

Materiał do tekstu zebrali uczestnicy warsztatów dziennikarskich dla dzieci: Małgo-sia Jakubowska, Ania Ostoja-Chrząstowska, Zuzanna Białkowska, Natalia Korczak, Julia Waśniewska, Kuba Gawęda i Filip Kołodziejski. Są oni także autorami tytułu i śródtytułów wykorzystanych w tekście.

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Anka

25.05.2011 09:33

Polecam BUD. Naprawdę warto wysłać dziecko. Na naszej "pustyni" to chyba jedyna tej skali inicjatywa dla naszych pociech.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni