Zabytkowa ulica zmieni kształt. Rusza przebudowa
29 stycznia 2020
Budowa nowego odcinka Światowida wymusiła zamknięcie ulicy Poetów. Za rok będzie ona wyglądać zupełnie inaczej.
Zamknięcie przejazdu ulicą Poetów nastąpiło bez rozgłosu, bez oficjalnego komunikatu ze strony warszawskiego ratusza. Informacji o utrudnieniach nie ma nawet na oficjalnej stronie Infoulice, teoretycznie prezentującej wszystkie aktualne roboty drogowe w mieście. Na razie nie wiemy również, jak długo Poetów pozostanie zamknięta.
Dłuższa Światowida, dłuższe tory. Imponujący plac budowy
Dzięki łagodnej zimie prace na Nowodworach i Winnicy trwają w najlepsze. Przy skrzyżowaniu z Dzierzgońską krajobraz uległ zaskakującej zmianie.
Wiemy jednak, jak będzie wyglądać po przebudowie.
Ulica z innej epoki
Poetów to zdecydowanie najbardziej niezwykła ulica zachodniej Białołęki, aż do dziś zachowująca wiejski charakter z początku ubiegłego stulecia. Przy skrzyżowaniu z Leśnej Polanki znajdują się dwa domy wpisane do gminnej ewidencji zabytków, zaś w 2017 roku również zbudowana z kocich łbów droga została objęta ochroną przez stołecznego konserwatora.
Jak zaznaczał wówczas Michał Krasucki, "ujęcie w gminnej ewidencji nie oznacza, że ulicy nie będzie można w żaden sposób modernizować, np. dostosować do ruchu rowerowego albo osób niepełnosprawnych, a raczej to, że wszystkie prace będą musiały uwzględniać wartość tych zabytkowych elementów, które tworzą historyczny wyraz ulicy i podlegać uzgodnieniom konserwatorskim".
Podwójna ślepa
Jak dowiedzieliśmy się w Tramwajach Warszawskich i Zarządzie Transportu Miejskiego, ulica Poetów straciła ciągłość już na zawsze. Przecięcie przedłużonej Światowida i torów tramwajowych będzie niemożliwe zarówno od strony Nowodworów, jak i Winnicy. Poetów będzie kończyć się z obu stron ślepymi placami do zawracania, wyłożonymi odzyskanymi z rozebranego odcinka kocimi łbami.
Przejazd w poprzek Światowida będzie możliwy na skrzyżowaniu z Leśnej Polanki, do którego dociągnięta zostanie lekko odchylona na północ Dzierzgońska.
Inwestycja za 67 milionów
Za budowę nowego odcinka Światowida i torów tramwajowych odpowiada hiszpańska firma Balzola, która otrzyma za swoje usługi ponad 67 mln zł. Zapisany w umowie z października czas wykonania zadania to "10 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych", więc prace powinny zakończyć się jesienią. Tramwaje dojadą do Winnicy najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.
(dg)
.