REKLAMA

Targówek

różne »

 

Zabudowany balkon = większe mieszkanie?

  22 stycznia 2010

RSM Praga jakiś czas temu wystosowała do mieszkańców pismo, w którym informuje, że za zabudowaną część balkonów mieszkańcy powinni wpłacić uzupełnienie wkładu z tytułu włączenia dodatkowej powierzchni do lokalu.

REKLAMA

Innymi słowy - za zabudowany balkon trzeba wpłacić spół-dzielni większą kasę, bo administrator traktuje takie prze-budowanie jako zwiększenie powierzchni mieszkania. Co więcej - jeśli właściciel mieszkania dokonał takich zmian bez zachowania odpowiedniej procedury - dojdą do tego koszty związane z legalizacją samowoli budowlanej. Wielu spółdzielców dostało ataku furii, ale na niewiele to się zda.

- Jeśli mieszkaniec chce zabudować balkon, musi napi-sać pismo do administracji m.in. z informacją, z jakiego materiału ma być wykonana zabudowa. Jeśli chodzi o kra-ty, to nie mogą one stanowić drabinki, muszą być także otwierane, bo jest to przecież jedna z dróg przeciwpożaro-wych. Po uzyskaniu zgody na zabudowę i zakończeniu prac sprawdzamy, czy zabudowa została wykonana zgodnie z zaleceniami. Zdarza się, że mieszkańcy sami zabudowują balkony - bez zgody. Jeśli otrzymujemy skargi na takich mieszkańców, to ostro reagujemy, kierujemy sprawy do nadzoru budowlanego. Mamy sporo takich przypadków, są też wydawane decyzje o rozbiórce - mówi pra-cownik techniczny administracji osiedla Generalska, należącego do RSM Praga.

Dlaczego mieszkańcy muszą się tłumaczyć z zabudowy balkonów? - Dwadzieś-cia, trzydzieści lat temu dość powszechnym zjawiskiem było naprawianie rozwiązań architektonicznych budynku poprzez wykonywanie tzw. zabudów. Zabudowywano korytarze oraz loggie - tłumaczy wiceprezes RSM Praga Tomasz Jankojć. - Czasami mieszkańcy pomijali zgłoszenia czy zalegalizowanie zabudów, na co pracownicy administracji często przymykali oko. Kolejne zmiany prawa we wszystkich aspek-tach - budowlanym, administracyjnym, spółdzielczym - coraz ostrzej traktowały te sprawy. Przysłowiową kropkę nad "i" postawiła nowelizacja prawa spółdzielczego, która nakazuje podzielić powierzchnię nieruchomości na dwa rodzaje: "prywatną" i "wspólną".

Powierzchnia "prywatna" określa lub określi udział właścicielski w części wspól-nej nieruchomości. Następuje to w chwili podejmowania przez zarząd spółdzielni uchwały o przedmiocie odrębnej własności. Mieszkańcy, którzy wykonali zabudowy, a następnie załatwili wymagane formalności, oraz wnieśli wkład budowlany czy mieszkaniowy pomniejszony o poniesione nakłady, w obecnej chwili nie mają nic do załatwienia. W innej sytuacji są spółdzielcy, którzy zapomnieli zgłosić fakt wyko-nania zabudowy. Zadaniem administracji jest doprowadzenie do zgodności stanu rzeczywistego ze stanem formalnym budynków.

I właśnie wezwanie do dopłat jest elementem regulacji prawnych, jakie musi wykonać spółdzielnia. Oczywiście zawsze można zabudowę rozebrać, a tym samym przywrócić lokal do stanu "naturalnego". Z tego wynika ta korzyść, że odpadają wszelkie sprawy "papierkowe", wliczając w to papiery wartościowe - skoro nie ma powiększonej powierzchni, niczego nie trzeba dopłacać.

Warto też wspomnieć, że dopłaty do wkładu spółdzielczego obowiązują tylko tych, którzy balkony zabudowali w sposób trwały, a nie np. przesuwanymi szybami. - W takim przypadku uznajemy, że nie ma powiększenia powierzchni użytkowej - zastrzega Tomasz Jankojć.

Inaczej na problem patrzy spółdzielnia Bródno: - Jeżeli balkon jest zabudowa-ny, czyli osłonięty od warunków atmosferycznych, ale nie ma możliwości zamiesz-kania tam, to nadal jest to balkon. Jeśli natomiast ktoś zmienia warunki użytko-wania mieszkania i włącza balkon do mieszkania, to wówczas zmienia się powierz-chnia mieszkania i jest podstawa do aktualizacji naliczeń. Jednak do tej pory nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem - usłyszeliśmy w jednej z administracji.

Barbara Kiliszek, (wt)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break